אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד האנרגיה שוקל לפקח על מחירי הגז הביתי צילום: אוראל כהן

משרד האנרגיה שוקל לפקח על מחירי הגז הביתי

המשרד יוודא שמשווקות הגז אינן מפקיעות מחירים, כדי לעודד צרכנים להשתמש בגז לחימום ולא רק לבישול

17.10.2019, 07:42 | ליאור גוטמן

משרד האנרגיה ישקול להטיל פיקוח על מחיר הגז הטבעי לבתי מגורים, זאת אם יתגלה שחברות שיווק הגז השונות מנסות להרוויח על גבם של הצרכנים בכל הקשור לאספקת גז לבישול, חימום בתים והסקה. המהלך ייבחן בתחילת שנה הבאה, אז המדינה תחל לחבר שכונות חדשות למערכת הולכת הגז הטבעי, ובכך תנסה להמיר צרכנים להשתמש בגז לשימושים שונים בבית, ולא רק לבישול אוכל.

קראו עוד בכלכליסט

הליך חיבור שכונות ומבנים חדשים למערכת הולכת הגז הטבעי נמצא בחיתוליו, ופרט לשכונה אחת בעיר ערד שמחוברת מזה מספר שנים, ניתן למנות רק את שכונת הפארק באופקים ושכונה נוספת בבאר שבע. במשרד האנרגיה השלימו לאחרונה יחד עם רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) רשימה של 18 שכונות נוספות שמיועדות לחיבור כבר בשנה הבאה. מדובר בשכונות בערים אשדוד, רמת גן, לוד, אופקים, רכסים, קריית אתא, ירושלים, אשקלון, נתיבות, עכו, טורען, נס ציונה, בית שמש, קריית עקרון, אור יהודה, רחובות, בני ברק וקריית ביאליק.

השר  יובל שטייניץ, צילום: עמית שעל השר יובל שטייניץ | צילום: עמית שעל השר  יובל שטייניץ, צילום: עמית שעל

מי שאמורות לספק את הגז הן חברות השיווק השונות שקמו במדינה, כאלו שמוכרות גז למפעלים. בשלב זה נראה כי האפשרות לרכוש גז ישירות מבעלי המאגרים (תמר ולוויתן) קלושה, כיוון שבמונחי המשק, היקף הגז הנדרש לשם כך שולי, ולכן התמחור שבעלות המאגרים יציעו לא יהיה אטרקטיבי.

במשרד האנרגיה טוענים שצריכה מינימלית של 20 קו"ב גז בחודש - צריכה דומה לזו שהיתה עד היום בגז בישול - עשויה להפחית את הוצאות משקי הבית באלפי שקלים מדי שנה. החישוב של משרד האנרגיה מתבסס על משקי בית שישתמשו בגז לחימום הבית ולא רק לבישול, וכמו כן הוא נשען על ההנחה שמחיר הגז יהיה נמוך. עם זאת, במידה שלא, משרד האנרגיה ייאלץ להפעיל את סמכותו - ייתכן שבשילוב משרד האוצר - כדי למנוע כשל שוק.

שר האנרגיה יובל שטייניץ מאמין שהמהלך יתרחב ויוביל לחיבור שכונות נוספות בעתיד. מנכ"ל רמ"י עדיאל שמרון הוסיף שהרשות התאימה את אמות המידה של מפרטי הפיתוח והתכנון של השכונות החדשות לעידן הגז הטבעי ולסטנדרטים מתקדמים של בנייה ירוקה וקיימות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
גז טיבעי לחימום עושה בעיות למי שיש לו מחלת ריאות
גם כאבי ראש ומחניק בגלל עוצמת החום המופרזת מהתנורים או הקמינים, לא מתאים לכל אחד. ומה עם נושא הבטיחות? עלות החימום היא מאוד מאוד מאוד גבוהה בגז טיבעי בערד, חשבון לרוב מגיע ל-600-1500 שקל לחודשיים וזה לא כולל את החשמל לדוד מים, מדיח, מכונת כביסה ומייבש. עם מזגן אינוורטר יפני (וכדי שלא תגידו שאני משוחד אז יש 3 חברות יפניות בשוק), שמחמם כל היום חדר שינה אחד מגיעים לעלות חודשית 70-100 לחודשיים. כך 3 חדרי שינה צוברים 200-300 לחודשיים ביחד עם הפעלת חימום רציפה של 24 שעות ביממה. בגלל מהירות הסיחרור הנמוכה אין יובש עם המזגנים האלה והם עובדים היטב גם במינוסים בחוץ. בהסקה בגז כל הזמן צריך להשאיר חלונות פתוח לפליטת הגזים הרעילים האנרגיה הולכת לאיבוד החוצה, אז מה חסכתם?
מיכאל  |  30.10.19
18.
שיעורי בית - בערד הבתים המשותפים בכל העיר מחוברים לגז טבעי מזה שנים
לא רק שכונה אחת מחוברת בעיר ערד לגז טבעי, אלא כל הבתים המשותפים בכל שכונות העיר וזאת מזה שנים. בתי הקרקע בעלי תשתית לגז טבעי אך חלקם בוחרים להתחבר לבלוני גז, אך כאמור הרוב המוחלט גם של בתי הקרקע, מחובר לגז טבעי.
ערד  |  20.10.19
16.
לא לחימום בגז
שריפת גז בבתים מגבירה את אפקט החממה. משרד האנרגיה צריך לעודד שימוש בחשמל שאמנם רובו מיוצר משריפת דלק, אבל יעילותו גדולה מחימום כל דירה בגז בנפרד. במקביל צריך מ. האנרגיה לקדם עוד יותר את המעבר לייצור חשמל "ירוק" (שמש ורוח). וגם להזלת הגז שמוכרים תשובה וחבריו לחברת החשמל.
יעקב לקס  |  19.10.19
לכל התגובות