אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כניסת אמזון לישראל: קריאת התעוררות לסביבת עבודה הוגנת צילום: יח"צ

דעה

כניסת אמזון לישראל: קריאת התעוררות לסביבת עבודה הוגנת

כתבה שפורסמה לאחרונה ב"ניו יורק טיימס" חשפה את תנאי העבודה הבעייתים מאוד בחברה העולמית, והיחס המחפיר לעובדים שמבצעים עבודות פשוטות כמו סידור ומשלוח. עלינו לוודא שזה לא יקרה בישראל

20.10.2019, 08:36 | קרן אופק

כתבה שפורסמה לאחרונה ב"ניו יורק טיימס", חושפת את מערכת יחסי העבודה הרעועה והבעייתית בחברת "אמזון".

לא מדובר בהתנהלות כלפי עובדי הצווארון הלבן כמו אנשי ההייטק, המפתחים והמהנדסים, אלא היחס לאלו בתחתית הסולם. הפועלים והנהגים המבצעים את העבודה השחורה של תפעול מרכזי השילוח, נטילת מוצרים ממדפים, מיונם, הכנסתם לחבילות, אריזה ושילוח.

כחלק מרצונה העז להיות החברה המובילה והדומיננטית ביותר בעולם בשוק המסחר המקוון, הקימה "אמזון" אופרציה לוגיסטית ענקית באמצעות רשת של קבלני משנה ברחבי ארה"ב, המאפשרת לה להרחיב ולהקטין את היקף השליחים לפי הצורך ולהימנע מגיוס עובדים קבועים.

מייסד אמזון ג’ף בזוס, צילום: בלומברג מייסד אמזון ג’ף בזוס | צילום: בלומברג מייסד אמזון ג’ף בזוס, צילום: בלומברג

הגיע לכדי עשרה מקרי מוות בחברה

על פי הכתבה הנ"ל, התרחשו למעלה משישים תאונות בהן היו מעורבים קבלני משנה של אמזון, וכללו פציעות קשות ואף עשרה מקרי מוות התרחשו רק בשנים האחרונות.

אותן תאונות נובעות בין היתר, מהדרישה החד משמעית והבלתי מתפשרת של החברה כלפי קבלני המשנה לפיה רובם המוחלט של המשלוחים צריכים להגיע בזמן וללא כל עיכוב, דבר המחייב את הנהגים לנהוג בצורה פזיזה ומהירה, לפעמים חסרת אחריות לחלוטין. וכל זאת עוד לפני שדיברנו על סוגיית הביטוח של אותם נהגים ומתן זכויות סוציאליות בסיסיות לעובדי קבלן שהיא מעסיקה באמצעות דרכים עקיפות.

אבל אל לנו להתבלבל. אין מדובר רק בפרסום כתבה אחת או סוגיית עובדי קבלן. שוב ושוב עולות תלונות של עובדים בדבר סביבת עבודה קשה ובלתי אפשרית בתנאים לא הולמים ושכר מעליב. הדברים הגיעו לשיאם כאשר בחודש החולף, בשיא ה״פריים דיי״ (יום החג של ענקית הקמעונאות) התפרצו מחאות ושביתות של עובדי ״אמזון״ ברחבי אירופה ואף בארה״ב.

כניסתה של חברת ״אמזון״ לישראל בימים אלו צריכה להדליק לכולנו נורה אדומה, בדבר הצורך להיות ערים ומודעים הרבה יותר לסביבת העבודה והתנאים של עובדים מנוצלים, גם אם איננו מכירים אותם או דוברים את שפתם.

מחסן של אמזון בארה"ב, צילום: Krisztian Bocsi מחסן של אמזון בארה"ב | צילום: Krisztian Bocsi מחסן של אמזון בארה"ב, צילום: Krisztian Bocsi

רק לפני חודשיים ציינו שמונה שנים למחאה החברתית הגדולה של 2011. אפשר להתווכח על תוצאותיה של המחאה, אך על דבר אחד אין ספק. הקריאה לשמירה על כבודו ופרנסתו של העובד הלכה והידהדה ברחבי הארץ. גל ההתאגדויות שהיכה במשק לאחר פרוץ המחאה בענפי הסלולר, אשראי, ביטוח, פיננסים ועוד הוא דוגמה מוחצת לאותה קריאה.

כשכתב קרל מרקס "פועלי כל העולם התאחדו" לפני יותר ממאה וחמישים שנה סביר להניח שלא ראה בחזונו תאגידי ענק עם זרועות תמנון המעסיקים עשרות ומאות אלפי עובדים ברחבי העולם. סביר להניח גם שלא שיער כי מושגים כמו "גמישות ניהולית" ו"יעילות כלכלית" יהפכו להיות שכיחים בחברות עם ארומה בינלאומית הפועלות ברחבי העולם.

הגיוני שצפה בדבר פשוט הרבה יותר: אנשים הנרתמים לשמור ולהגן על כבודם וזכויותיהם של חבריהם לעבודה. המשפט הזה נכון ורלוונטי גם בשנת 2019.

הכותבת היא יו"ר ועד עובדי פרטנר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
לצד אמירות מתבקשות ולגיטימיות
צריך לזכור דבר נוסף: התאגדויות עובדים עובדות נהדר בצפון אירופה ועובדות קטסטרופה בהרבה מקומות אחרים. בישראל אין מנטליות שברור לכולם שעובד צריך לייצר תפוקה סבירה (כמובן בתנאי עבודה סבירים). הוועדים החדשים שקמו, קמו בזכות פסיקה מאוד רדיקלית כלפי צד אחד ומבלי שמתחשבים גם במגרעות (לא פופולרי להגיד, אבל כן הרבה מגרעות). העובדים בישראל שעובדים קשה ולא מרוויחים הרבה, צריכים גם לממן עובדי מונופולים מפוטמים שנהנים מקביעות ועבודה קלה. זה לא בא בחינם אלא על חשבונו של מישהו. לגבי תומכי הוועדים שלא מסכימים איתי. הנה רעיון - סכנו את כספכם הפרטי לטובת הקמת עסק. האם תסכימו שההסתדרות תקבל את כל הרווחים? לא נראה לי. ואם כבר קם איזשהו עסק, זה בתנאים של הטבות מס וסיוע ממשלתי. כי בישראל לא פשוט לעבוד.
יונה  |  21.10.19
1.
שכחתם את דואר ישראל
משכורת מינימום , לא נותנים לך לזוז , לשירותים צריך אישור לסיגרה אחרי דקה מחפשים אותך , רוצים לשתות מים תביאו כוס מהבית , רוצים שתיה חמה תביאו מהבית כוס קפה תה סוכר חלב , במקום עובדים בו זמנית 300 עובדים כך שאין מים קרים בתמי 4 אחד , רוצים לאכול מקרר בגודל מיני ל 300 עובדים , תקנו שתיה 8 ש"ח ממכונה , איזה יופי יש קפיטריה מוכרים שם במחירים יקרים ואין איזה סנוויץ מוזל לעובדים , אה סליחה עבדים בתת תנאים .... בסוף החודש מה נשאר מהמשכורת ...
יניב  |  20.10.19