אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפילנתרופ היהודי מורטון מנדל הלך לעולמו צילום: קרן מורט מנדל

הפילנתרופ היהודי מורטון מנדל הלך לעולמו

היזם האמריקני, שתרם יותר מחצי מיליארד דולר לפרויקטי חינוך בארץ, נפטר בביתו שבפלורידה בגיל 98. "ייזכר בזכות מנהיגותו, חשיבתו היזמית ותשוקתו לישראל ולעם היהודי", ספד יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג

17.10.2019, 13:35 | איתמר אייכנר, ynet
המיליארדר מורטון ל' מנדל, מייסד ויו"ר קרן ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל, נפטר אמש (רביעי) בפלורידה שבארה"ב בגיל 98. איש העסקים תרם יותר מחצי מיליארד דולר למוסדות שונים בישראל, וקיבל לאורך השנים 12 תארי 'דוקטור לשם כבוד' מאוניברסיטאות בארץ ובעולם.

קראו עוד בכלכליסט

מורטון מנדל. תרם מאות מיליוני דולרים לחינוך בישראל, צילום: קרן מורט מנדל מורטון מנדל. תרם מאות מיליוני דולרים לחינוך בישראל | צילום: קרן מורט מנדל מורטון מנדל. תרם מאות מיליוני דולרים לחינוך בישראל, צילום: קרן מורט מנדל

מנדל יזם בין היתר בתי ספר, מכונים ומרכזי מנהיגות חינוכיים שפועלים ברחבי הארץ, ותרם כאמור מכספו וחזונו לפרוקטים רבים. הבולטים שבהם: קמפוס חדש לאקדמיה לאמנות בצלאל, פיתוח תחום מדעי הרוח באוניברסטיה העברית, וכן פרויקטי חינוך וקיימות.

 

מנדל היה מבוני ירושלים, ובחר בחר להקים בה את מרכזה של פעילות הקרן בארץ. "מורט יחסר לנו כמתווה דרך, כמי שניצח על עיצוב חזונה ודרכי פעילותה של קרן מנדל ישראל לאורך שנים", ספד מנכ"ל קרן מנדל ישראל, משה ויגדור, "חבל לנו שהוא לא יהיה איתנו כשנחנוך בקרוב את הבניין החדש של קרן מנדל בירושלים - עדות למחויבות הקרן להמשיך ולפעול כאן".

"אבד לנו מנהיג ענק שקידם חינוך יהודי, בארץ ובארצות הברית", ספד למנדל גם נשיא קרן ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל, פרופסור יהודה ריינהרץ, "הוא היה מנהיג שתרם והטיף לפיתוח מדעי הרוח, שהאמין שהסוד טמון באנשים. הקרן תמשיך לפעול על פי מורשתו וצוואתו, ותמשיך ולהכשיר מנהיגים חברתיים וחינוכיים שישפרו את איכות האחיים של כלל אזרחי ישראל בעשייתם".

"אהבתי את מורט, הוא היה חבר נהדר לי ולהוריי אורה והנשיא חיים הרצוג", אמר יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג. "הוא הותיר מורשת ענקית כאוהב ישראל, כמנהיג יהודי וכפילנתרופ שיצר שינוי, הוא ייזכר בזכות מנהיגותו, חשיבתו היזמית ותשוקתו לישראל ולעם היהודי.

 

"הסוכנות היהודית שולחת תנחומים עמוקים ביותר לאשתו ברברה, לילדיו ולמשפחה כולה, ולמנהיגים ולצוות של קרן ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל בקליבלנד ולהנהלת מכון מנדל למנהיגות בישראל".

יחד עם הסוכנות, גיבש מנדל את "תוכנית מנדל למצוינות", שעוסקת בפיתוח שליחי הסוכנות היהודית עם שובם לארץ. תוכנית זו ציינה לאחרונה את סיום המחזור הראשון והמוצלח של כמה עשרות שליחים.

יו"ר חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית, מייקל סיגל, ספד: "כגורם מוביל בקהילה היהודית בקליבלנד במשך עשרות שנים, אהבתו של מורט לישראל ולעם היהודי תורגש על ידי הדורות הבאים. ההזדמנות להקשיב וללמוד מניסיונו הייתה השראה לכולנו. הוא היה אדם נהדר ואנחנו נתגעגע אליו מאוד".

עו"ד יהודה רוה, מחבריו הקרובים של מנדל, שאף ייצג אותו במשך 30 שנה בפעילותו בישראל, סיפר היום על חברו ועל היכרותם: "רבים מכירים את מורט כמי שהיה פילנתרופ ענק, איש עסקים בחסד וגורו ניהולי, אבל מורט שאני היכרתי היה בעיקר אדם מיוחד ויוצא דופן שהפך לחבר אישי שלי. מעל הכל היו למורט שלושה דברים שהתבלטו: צניעות גדולה, חתירה מתמדת למצוינות ואולי הכי חשוב - מנהיגות בחינוך שתורמת למערכות החינוך וההשכלה.

"לאחרונה שאלתי אותו: 'מה הסוד שלך לאריכות ימים ולהמשך היצירה?'. ממרומי 98 שנותיו הוא השיב לי בלי להתבלבל: Never Retire. לעולם אל תפרוש. ואכן, רק לפני שלושה שבועות, בטקס טרום חנוכת המרכז הפילנטרופי שלו בירושלים, צפינו בו והוא היה כתמיד: חד, מדויק וצלול, ובוודאי לא כמו מישהו שעומד לעזוב אותנו בקרוב. בשבוע שעבר שוחחתי עם רעייתו ברברה, והיא סיפרה לי כי אושפז בבית חולים. אתמול בלילה, כשהתקשר אלי מנכ"ל הקרן שלו, משה ויגדור, כבר הבנתי. הערצתי את מורט על מי שהיה וכולנו, גם כאלה שאינם יודעים על גודל תרומתו, חייבים לו תודה על מה שעשה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות