אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר בריטי: "נעזוב את האיחוד האירופי ב-31 באוקטובר" צילום: שאטרסטוק

שר בריטי: "נעזוב את האיחוד האירופי ב-31 באוקטובר"

מייקל גוב, השר המופקד על ההכנות לברקזיט, אמר כי רה"מ ג'ונסון שלח לאיחוד האירופי את המכתב ובו בקשה לדחות את ביצוע המהלך מאחר שהפרלמנט דרש זאת ממנו על אף ש"אינו יכול לשנות את דעתו של רה"מ ואת נחישות הממשלה"; שר החוץ דומיניק ראב הביע את ביטחונו שהפרלמנט יאשר השבוע את ההסכם שיאפשר יציאה במועד

20.10.2019, 16:28 | שירות כלכליסט
בריטניה תעזוב את האיחוד האירופי ב-31 באוקטובר במועד המתוכנן, וזאת למרות המכתב ששלח ראש הממשלה בוריס ג'ונסון לאיחוד ובו הוא דורש לאשר לו לדחות את המהלך, כך לדברי הממשלה הבריטית היום (א'). "אנו עומדים לעזוב ב-31 באוקטובר", כך אמר מייקל גוב, השר הממונה על ההכנות לברקזיט ללא הסכם, "יש לנו את כל האמצעים והיכולת לעשות זאת". גוב אמר את הדברים בראיון לרשת סקיי ניוז.  

קראו עוד בכלכליסט

ג'ונסון אמנם השיג בשבוע שעבר הסכם עם האיחוד האירופי לביצוע ברקזיט מסודר, אך אתמול הפסיד בהצבעה בפרלמנט הבריטי על אישור הסכם זה. הפרלמנט גם אילץ אותו לפנות לאיחוד ולבקש דחייה בביצוע הברקזיט, וזאת עד ה-31 בינואר. המכתב ששלח ג'ונסון לאיחוד לא היה חתום על ידו אישית.

בוריס ג בוריס ג'ונסון | צילום: אי פי איי בוריס ג

לדברי גוב, "המכתב נשלח מאחר שהפרלמנט דרש זאת, אבל הפרלמנט אינו יכול לשנות את דעתו של ראש הממשלה ואת מדיניות הממשלה ונחישותה".

בתוך כך, שר החוץ הבריטי, דומיניק ראב, הביע את ביטחונו כי הפרלמנט יאשר השבוע ההסכם המתוקן שהביא לו ג'ונסון. במצב כזה תוכל לעמוד בריטניה בדד-ליין של ה-31 באוקטובר. ראב אמר ל-BBC כי "יש אנשים רבים באיחוד האירופי" שחשים "אי נוחות רבה" בשל דחייה אפשרית נוספת בברקזיט. הוא קרא לחברי הפרלמנט להעביר את ההסכם המתוקן ו"להתקדם".

ג'ונסון הבהיר במכתב נפרד לראש המועצה האירופית דונלד טאסק כי הוא מתנגד באופן אישי להארכה כזו. "הבהרתי מאז שהייתי ראש ממשלה והבהרתי שוב בפני הפרלמנט את השקפתי ואת עמדת הממשלה, שלפיה הארכה נוספת תפגע באינטרסים של בריטניה ושל שותפינו באיחוד האירופי ובקשר בינינו", כתב ג'ונסון. למעשה, מדובר באחד משלושה מכתבים שונים שנשלחו לטאסק. הראשון היה מכתב קצר מנציג בריטניה לאיחוד שמסביר שהממשלה פשוט ממלאת את החוק; והשני היה עותק לא חתום של הטקסט שעל פי החוק ג'ונסון מחויב לשלוח.

הנשיא מקרון, צילום: איי אף פי הנשיא מקרון | צילום: איי אף פי הנשיא מקרון, צילום: איי אף פי

בסוכנות רויטרס כותבים כי האיחוד, שמתמודד עם משבר הברקזיט מאז הוחלט עליו במשאל עם ב-2016, נמצא במבוכה מהאיתותים הסותרים מלונדון. טאסק אמר שקיבל את הבקשה מג'ונסון ושיחל להיוועד עם מנהיגי האיחוד בנוגע לתגובה. נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר לג'ונסון שפריז זקוקה להבהרה מהירה של המצב לאחר ההצבעה אתמול, כך אמר גורם ממשלה צרפתי: "הוא ציין שדחייה לא תפעל לטובת איש".

האיחוד האירופי ישחק על זמן

אין זה סביר ש-27 מדינות האיחוד יסרבו לבקשת בריטניה, בהינתן ההשפעה הדרמטית של ברקזיט ללא הסכם על כל הצדדים. דיפלומטים אמרו אתמול שהגוש ישחק על זמן ולא ימהר לקבל החלטה, תוך המתנה להתפתחויות בלונדון.

גוב אמר שהסיכון ליציאה ללא הסכם עלה ושהממשלה תגביר את ההכנות לכך, כולל הפעלת תוכניות "מבצע ילוהאמר" (Operation Yellowhammer) שהוכנו לשם כך. "איננו יכולים לערוב לכך שהמועצה האירופית תעניק הארכה", אמר גוב. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות