אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סולידריות עיתונאית באוסטרליה: המו"לים המתחרים הציגו טקסטים מושחרים בשער צילום: Twitter, Michael Miller

סולידריות עיתונאית באוסטרליה: המו"לים המתחרים הציגו טקסטים מושחרים בשער

שני המו"לים הגדולים במדינה - News Corp Australia ו-Nine - הציגו את השערים המחוקים בעיתוניהם במחאה על חוקים המגבילים לטענתם את חופש העיתונות ואת האפשרות לבצע תחקירים; מנכ"ל רשת ABC האוסטרלית: "אנחנו בדרך להפוך לדמוקרטיה החשאית בעולם"

21.10.2019, 12:00 | שירות כלכליסט
סולידריות נדירה בין מתחרים בתחום העיתונות: שערי העיתונים של שני המו"לים הגדולים באוסטרליה -  News Corp Australia ו-Nine - הציגו היום (ב') טקסטים מושחרים ולצידם חותמת אדומה עם המילה ״סודי״. המחאה מכוונות כלפי חוקים לביטחון לאומי שהעיתונאים במדינה טוענים שפגעו ביכולתם לדווח ויצרו "תרבות של חשאיות" באוסטרליה.

קראו עוד בכלכליסט

הממשלה מסרה בתגובה שהיא מגבה את חופש העיתונות אך "אף אחד אינו מעל החוק".

מחאת העיתונים, צילום: Twitter, Michael Miller מחאת העיתונים | צילום: Twitter, Michael Miller מחאת העיתונים, צילום: Twitter, Michael Miller

ביוני, פשיטה של משטרה על משרדי Australian Broadcasting Corporation (ABC), ביתם של עיתונאי News Corp Australia, יצרה מחאה עצומה. תאגיד התקשורת מסר שהפשיטות בוצעו בעקבות מאמרים אשר נסמכו על הדלפות של חושפי שחיתויות. דיווח אחד כלל האשמות מפורטות בפשעי מלחמה, והדיווח השני התייחס לניסיון לכאורה של סוכנות ממשלתית לרגל אחרי אזרחים אוסטרליים.

בעקבות כך עלה קמפיין מטעם קואליציית Right to Know במדינה, שנתמך גם הוא על ידי מספר ערוצי טלוויזיה, רדיו, ואתרי אינטרנט.

"דמוקרטיה חשאית"

מייקל מילר, יו"ר News Corp Australia, צייץ תמונה של הכותרות המושחרות של עיתוניו, בהם The Australian וה-Daily Telegraph. הוא דחק בציבור לשאול את הממשלה: "מה אתם מנסים להסתיר ממני?". 

המתחרה הראשית של הקבוצה, Nine – המוציאה לאור את Sydney Morning ואת The Age – פרסמה גם היא עמוד ראשון דומה.

המנכ״ל של ABC, דיוויד אנדרסון אמר ל-BBC בתגובה: "אוסטרליה בסכנה להפוך להיות הדמוקרטיה החשאית ביותר בעולם".

 , צילום: Twitter, Michael Miller צילום: Twitter, Michael Miller  , צילום: Twitter, Michael Miller

הממשלה האוסטרלית הודיעה אתמול כי ייתכן ששלושה עיתונאים יועמדו לדין בעקבות הפשיטות. ראש הממשלה, סקוט מוריסון, ציין כי חופש עיתונאי הוא דבר חשוב לדמוקרטיה האוסטרלית, אך הוסיף כי צריך גם להגן על עקרון שלטון החוק. לדבריו, "זה כולל אותי, או כל עיתונאי, או אדם אחר".

הקמפיין נגד מדיניות הממשלה בתחום העיתונות טוען שחוקי ביטחון קשוחים יותר אשר חוקקו במהלך שני העשורים האחרונים מאיימים על העיתונות החוקרת, ושוחקים את "זכות הציבור לדעת".

מאז הצגתה של חקיקת הריגול הנגדי בשנה שעברה, רשתות תקשורת ביצעו פעילות של שתדלנות למען עיתונאים וחושפי שחיתויות בכדי שיקבלו החרגות ויוכלו לדווח על אינפורמציה רגישה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות