אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו לבית הנשיא: "מחזיר את המנדט" צילום: רויטרס

נתניהו לבית הנשיא: "מחזיר את המנדט"

ראש הממשלה שוחח עם מנכ"ל בית הנשיא והודיע על החזרת המנדט להרכבת הממשלה. מנגד, בכחול לבן מתכננים: חיבור עם קבוצת ח"כים מהליכוד או הקמת ממשלת מיעוט זמנית עד להחלפת נתניהו בראשות הליכוד

21.10.2019, 20:25 | ynet

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב (יום ב') לבית הנשיא כי הוא מחזיר את המנדט להרכבת ממשלה - יומיים לפני שנדרש לעשות זאת לפי החוק. נתניהו שוחח עם מנכ"ל בית הנשיא הראל טובי ואמר לו: "לא הצלחתי להרכיב ממשלה. אני מבקש להחזיר את המנדט לנשיא". מכחול לבן נמסר בתגובה כי "זמן הספינים עבר. הגיעה השעה למעשים. כחול לבן נחושה להקים את ממשלת האחדות הליברלית בראשות בני גנץ, שהעם בחר בה לפני כחודש".

קראו עוד בכלכליסט

בהודעה בסרטון וידאו מסר נתניהו: "הודעתי לנשיא המדינה שאני מחזיר לידיו את המנדט להרכבת הממשלה. מאז שקיבלתי את המנדט פעלתי ללא הרף, גם בגלוי וגם בסתר, כדי להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה. זה מה שהעם רוצה. זה גם מה שישראל צריכה, אל מול האתגרים הביטחוניים שהולכים וגדלים מדי יום מדי שעה. במהלך השבועות האחרונים עשיתי כל מאמץ כדי להביא את בני גנץ לשולחן המו"מ, כל מאמץ כדי להקים ממשלה לאומית רחבה, כל מאמץ כדי למנוע בחירות נוספות. לצערי, פעם אחר פעם הוא פשוט סירב. תחילה סירב למתווה הנשיא, אחר כך סירב להיפגש איתי, אחר כך סירב לשלוח את צוות המו"מ שלו ולבסוף הוא סירב לדון במתווה הפשרה שהצעתי. הוא לא נתן לזה אפילו חמש דקות, שום דיון רציני, פשוט נתן תשובה אוטומטית שלילית. הוא התמיד בסירובו גם אחרי שקודם לכן נעניתי לבקשתו להיפגש עם הרמטכ"ל שהציג בפניו את מכלול האיומים והאתגרים שמדינת ישראל ניצבת מולם".

"לצערי", אמר נתניהו, "הסרבנות של גנץ מעידה על דבר אחד. בני גנץ נותר שבוי בידיהם של ליברמן ולפיד. לפיד שרוצה במפלתו וליברמן שמונע משיקולים זרים שנוגעים לענייניו האישיים. גנץ לפיד וליברמן רק מדברים על אחדות. בפועל הם עושים את ההיפך הגמור. הם מעודדים פילוג וחרמות. הם פוסלים את חובשי הכיפות, ואת מי הם לא פוסלים? את חברי הרשימה הערבית המשותפת. הם מתואמים איתם כל הדרך לממשלת מיעוט של השמאל. אני רוצה שתבינו, ממשלת המיעוט תקום בתמיכתם של חברי הרשימה המשותפת, אלה שמאדירים את הטרור, אלה ששוללים את עצם קיומה של מדינת ישראל. המפלגות הערביות כבר המליצו על גנץ בפני הנשיא, בדיוק כפי שהתרעתי לפני הבחירות. ועכשיו, רק לאחרונה, הם החרימו את השבעת הכנסת וסירבו להצהיר אמונים למדינת ישראל. איך תוכל ממשלת המיעוט של גנץ שנשענת על מפלגות אלה, איך היא תוכל להילחם בטרור, בחמאס, בחיזבאללה, באיראן?

"התשובה פשוטה, היא לא תוכל. אם גנץ יתפתה להקים ממשלה מסוכנת כזאת, אעמוד בראש האופוזיציה ואפעל יחד עם חברי להחליפה במהירות. אבל עדיין לא מאוחר, אם גנץ יתעשת, אם הוא ישתחרר מהלפיתה של לפיד וליברמן, אם הוא יזנח את רעיון ממשלת המיעוט, נוכל להקים יחד את הממשלה שמדינת ישראל כל כך זקוקה לה בעת הזאת, ממשלת אחדות לאומית רחבה, של כל אלה המאמינים במדינת ישראל כמדינה יהודית, כמדינה דמוקרטית. זה היה הפיתרון וזה נשאר הפיתרון".

ראש הממשלה נתניהו, צילום: רויטרס ראש הממשלה נתניהו | צילום: רויטרס ראש הממשלה נתניהו, צילום: רויטרס

נשיא המדינה ראובן ריבלין הודיע זמן קצר אחר כך שקיבל את הודעת נתניהו כי הוא משיב את המנדט משום שלא עלה בידו להרכיב ממשלה. בהתאם להוראות חוק יסוד: הממשלה, יפנה מנכ"ל בית הנשיא, הראל טובי, לנציגי הסיעות כולם ויודיעם כי בכוונת הנשיא להעביר את המנדט להרכבת הממשלה בהקדם ליו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ ולהעמיד לרשותו את 28 הימים הנתונים לו על פי חוק.

"מנכ"ל בית הנשיא יודיע כי סיעה שמבקשת להביא את עמדתה בפני הנשיא, טרם הטלת המנדט על ח"כ גנץ, תוכל לעשות כן בהתאם ללוחות הזמנים הקבועים בחוק, על פיהם נתונים לנשיא שלושה ימים מעת הודעתו של ראש הממשלה, ח"כ נתניהו, להטיל את המנדט על ח"כ אחר", לשון הודעת בית הנשיא.

לאורך היממה האחרונה לא שוחח נתניהו עם שותפיו לגוש אך ערך התייעצויות פוליטיות עם מקורביו כיצד להיערך לרגע שבו גנץ יקבל את המנדט מהנשיא. ההערכה בליכוד היא שבכחול לבן יפעילו לחץ על הספסלים האחוריים ברשימה וינסו לפורר חלקים במפלגה בניסיון לשכנע כי אם יתמכו בנתניהו עד הרגע האחרון, הם צפויים לשלם על כך בקריירה הפוליטית שלהם ולמצוא את עצמם בבית רגע אחרי שבחרו לכנסת.

בליכוד פועלים לצופף את השורות ומפעילים לחץ כבד בין היתר מצד פעילים בולטים על מנת שמי מחברי הכנסת שישבור את השורות ישלם מחיר פוליטי כבד. נתניהו, אומרים בליכוד, נחוש לשרוד את הימים שבהם גנץ ינסה להרכיב ממשלה אולם יותר מכך - פניו למה שהוא מגדיר האתגר הגדול יותר- לשרוד יחד עם הגוש ב-21 הימים הנותרים שבהם יוכל הנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על כל מועמד שיציג בפניו ממשלה.

שלב הזה ביקש נתניהו להיערך באמצעות החתמתם של חברי הגוש על מסמך לפיו איש מהם לא ישבור את הגוש ב-21 הימים האחרונים אולם נפתלי בנט ואיילת שקד סירבו לבקשה ואמרו כי אין צורך בה.

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ נערך לקבל השבוע את המנדט להרכבת הממשלה לאחר שראש הממשלה נתניהו נכשל בניסיון נוסף להרכיב את הממשלה. בכירים בכחול לבן אמרו כי הפניה הראשונה תהיה לאביגדור ליברמן והליכוד ביחד.

יו"ר כחול לבן בני גנץ, צילום:  איי אף פי יו"ר כחול לבן בני גנץ | צילום: איי אף פי יו"ר כחול לבן בני גנץ, צילום:  איי אף פי

מקורביו של גנץ אמרו, כי המטרה הראשונה היא לפנות לליברמן ולליכוד ולהציע להם להקים ממשלת אחדות ולפתוח במשא ומתן קואליציוני ישיר בין המפלגות. בכחול לבן מעריכים כי לאחר שהמנדט כבר לא יהיה בידיו של נתניהו הלחץ בתוך הליכוד יהיה גדול יותר וכן יגדל הסיכוי להקים ממשלת אחדות ברוטציה בין גנץ לנתניהו, כאשר נתניהו יהיה השני ברוטציה.

גם לאחר קבלת המנדט, נראה שהפלונטר הפוליטי עדיין סבוך ומורכב. בלי הליכוד או לפחות בלי חלק מחברי הכנסת של הליכוד - לגנץ אין ממשלה. גורמים בכחול לבן אמרו, כי מרגע קבלת המנדט הם יזמינו את יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ביחד עם הליכוד כדי להקים צוות מו"מ להרכבת הממשלה. "אנחנו נפנה לכולם ונדבר עם כולם אבל לא נדבר עם מי שיבוא מראש וידבר בשם גוש ולא בשם מפלגה", אמרו בכחול לבן. "אנחנו לא מכירים בגוש, אבל אנחנו נזמין את כולם, כולל החרדים".

תוכנית העבודה בכחול לבן היא, שבשלושת השבועות הראשונים לא תהיה פריצת דרך בהרכבת הממשלה וכי רק בשבוע האחרון יהיו שתי פעולות אפשרויות: לחץ פנימי בתוך הליכוד שיגרום לקבוצת ח"כים לחבור לממשלה בראשות גנץ. האופציה השנייה: הקמת ממשלת מיעוט עם ישראל ביתנו בתמיכה מבחוץ של מרצ והמפלגות הערביות, ללא מפלגת בל"ד הקיצונית. גורמים בכחול לבן טוענים, כי מדובר בהקמת ממשלה זמנית (כחול לבן, ישראל ביתנו ומפלגת העבודה) כאשר בתוך פרק זמן של שבועות עד חודשים ספורים תורחב הממשלה על-ידי הליכוד או החרדים. "ברגע שביבי לא יהיה ראש ממשלה הוא יוחלף ואז נוכל לצרף את הליכוד עם יו"ר מפלגה חדש שגם יקבל רוטציה על ראשות הממשלה", אמר גורם בכחול לבן.

יחד עם זאת, בכחול לבן לא שוללים הקמת ממשלת אחדות ברוטציה אם נתניהו יכריז שהוא יהיה שני ברוטציה, מאחר שהליכוד היא הסיעה השנייה בגודלה בכנסת אחרי כחול לבן. "אם ביבי יגיד שהוא שני ברוטציה - הכול יהיה פתיר", אמר בכיר בכחול לבן. "אם הוא יגיד את זה אפשר להקים ממשלה מחר בבוקר. אבל הוא לא אומר את זה כי הוא רוצה בחירות. הוא כבר נמצא במערכת בחירות. צוות הקמפיין של נתניהו עובד איתו באופן מלא כמו בתקופת הבחירות". 

בהכנת הידיעה השתתפו מורן אזולאי, יובל קרני ואיתמר אייכנר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
להעביר את שלטון ביבי
לעניות דעתי זו ממש תמימות לסמוך על הבטחות ועל סיכומים עם ביבי . האלטרנטיבה היחידה לבחירות היא ממשלת מיעוט המתבססת על כחול לבן, ישראל ביתנו, מפלגות מרכז נוספות ובתמיכה מבחוץ של הרשימה המשותפת. ישראל ביתנו, על פי תפיסתם והתחייבותם לבוחריהם, לא מוכנים להיות בממשלה עם המשותפת. המשותפת, על פי תפיסתם והתחייבותם לבוחריהם, לא רוצים להיות חלק מהממשלה. שתי העמדות האלו יכולות להתיישב עם ממשלת מיעוט לתקופת ביניים שבהמשכה יצורפו הליכוד (או חלקו) ומפלגות אחרות לממשלה שתהפוך לממשלת אחדות ליברלית והמשותפת תישאר מפלגת אופוזיציה ראשית. ראשות האופוזיציה תהווה הישג אופטימלי לציבור הערבי . שימו בהולד את כל הבעיות הגדולות ותשפיעו איכותית לסיום סיוט נתניהו ! זו הדרך היחידה להקמת ממשלה בלי ביבי תוך הצמדות לעמדות העקרוניות של שלושת המפלגות. מתווה הנשיא בא מרצון טוב אבל להערכתי הוא לא מתאים ליישום מול ביבי שברגע האמת – יבריז. זו אשליה מסוכנת. חלון הזמן לעשיית הפתרון היחיד הזה – הולך וניסגר. בבקשה - תוציאו אותנו מהמצב הנוכחי ע"י הקמת ממשלת מיעוט שתהווה מסדרון לממשלה רחבה
אברהמי קול  |  14.11.19
1.
הקוסם לא הבין שהשפן זה ממשלה בלי חרדים
העם אכן רוצה ממשלה רחבה, העם לא רוצה את החרדים בממשלה וזו לא סתירה. כן, מותר לנו לתקן את כל החוקים שהחרדים סחטו לרבות, חוק המרכולים, מתווה הכותל ועוד חוקי כפיה דתית לרוב. הגיע הזמן לתחבורה ציבורית בשבת וביטול המעמד של תלמידי ישיבה והעיקר החינוך - לחייב לימודי ליבה ולבטל תקציבים לחינוך הייחודי של החרדים. זהו, הגיע הזמן לתקן את הנזק שהחרדים גרמו מאז קום המדינה
חרדים אאוט  |  22.10.19