אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדוע עולם האתלטיקה לא מתפעל מהשיא שקבעה בריג'יד קוסגיי בריצת מרתון נשים? צילום: Brian Cassella

מדוע עולם האתלטיקה לא מתפעל מהשיא שקבעה בריג'יד קוסגיי בריצת מרתון נשים?

לפני שבוע שברה הספורטאית הקנייתית את השיא העולמי, אך התקבל בקרירות גם ע"י כל רשתות התקשורת; אחת הסיבות לכך, נעוצה גם בנעליים שהובילו אותה לקו הגמר

22.10.2019, 08:45 | אילן גולדמן

כשבריג'יד קוסגיי קרעה את סרט הסיום במרתון שיקגו לפני כמה ימים, לא רק שהרצה הקנייתית הצנומה ניצחה את המירוץ, אלא גם רמסה תחת נעליה המשוכללות שיא עולמי של 16 שנה שנדמה היה שיישאר לנצח.

קראו עוד בכלכליסט

 קוסגיי עצרה את השעונים על 2:14:04 שעות, וחתכה 81 שניות בדיוק משיאה של רצת המרתון הבריטית האגדית פאולה רדקליף.

הישגה המוחץ של קוסגיי, אשר הגיע כיממה לאחר שהעולם חגג את שבירת מחסום השעתיים במרתון על ידי אליוד קיפצ'וגה, הקנייתי אף הוא, התקבל בקרירות במקום לשמוט לסתות. "היה לי קשה מאוד להתרגש מתוצאתה", כתב פרשן הריצה והמאמן האמריקאי המוערך מריו פריולי. לא רק הוא. יחסן של כל רשתות התקשורת לביצועה של קוסגיי היה צונן למדי.

בריג’יד קוסגיי. "לא אהסס לנסות לשפר את השיא שקבעתי”, צילום: Brian Cassella בריג’יד קוסגיי. "לא אהסס לנסות לשפר את השיא שקבעתי” | צילום: Brian Cassella בריג’יד קוסגיי. "לא אהסס לנסות לשפר את השיא שקבעתי”, צילום: Brian Cassella

מה הסיפור? מקום בלבם של אוהדי הריצה לחגיגה נוספת מלבד זו של קיפצ'וגה היה. בוודאי כשמדובר בשבירה של שיא עולם מוכר. אולם מריצתה ההיסטורית של קוסגיי עלה שוב אותו ניחוח מבאיש שאפם של מעריצי התחום כבר עייף מלהריח. שוב שיפור יכולת בלתי נתפס שקשה למצוא לו הסבר רציונלי — קיזוז של ארבע דקות(!) משיאה האישי במרתון — עוד פעם קשר לפרדריקו רוסה, דמות שנויה במחלוקת ששמה נקשר בפרשיות סימום אפלות של אלופי אתלטיקה מהעבר.

ואם לא די בכך הרי שקוסגיי — בדומה לקיפצ'וגה ורצים בכירים אחרים — השתמשה גם היא בנעל של אחד מדגמי Vaporfly המתקדמים של נייקי, אשר ככל הנראה תורמת לשיפור יעילות הריצה ולחיסכון בזמן, באמצעות מנגנון שיכוך פנימי מתוחכם אבל מאוד שנוי במחלוקת.

אולם נראה שהמרתוניסטית הקנייתית לא מתרגשת מהביקורות הנשמעות על הקשר שלה לרוסה, סוכן האתלטים אשר לפחות ארבעה מספורטאיו הבכירים ביותר, כולל האלופה האולימפית ג'מימה סומגונג, הושעו מהתחום עקב עבירות סמים שונות. “אפשר לקבוע שיא עולם נוסף ולא אהסס לנסות ולשפר את השיא שקבעתי ברגע שתינתן לי ההזדמנות", הכריזה קוסגיי בת ה־25 וכאילו כדי להתריס, הוסיפה: "אחפש מסלול מוכר לשם קביעת שיא עולם חדש גם בחצי המרתון".

יש גם מי שיוצא להגנתם של קוסגיי והסוכן שלה רוסה. בטקסט חריף שכתב לפני כמה חודשים רנטו קאנובה, ממאמני הריצה הבכירים והמנוסים בעולם, טען המאמן האיטלקי כי "להאשים את הנהלת הסוכנות בסימום של ספורטאים אינדיבידואלים זה פשוט לא מציאותי". קאנובה מסביר שסוכן־העל רוסה מפעיל כמה מתחמי אימון מובילים בקניה, אשר בכל אחד מהם מתאמנים עשרות רצים בלי שאפשר לפקח עליהם ועל מעשיהם. נטילת הסמים היתה מעשה נפשע אישי של הספורטאי וסביבתו הקרובה.

בין שהוא צודק ובין שלא, הסיכוי שהחשדנות של אוהדי הספורט כלפי הישגיהם של קוסגיי ואחרים תתפוגג הוא אפסי. רק בשבועות האחרונים, העוקבים אחר התחום היו עדים לפירוקו של פרויקט הריצה היוקרתי של חברת נייקי באורגון. זאת לאחר שמאמן הפרויקט, אלברטו סלזאר, הושעה לארבע שנים בעקבות התעסקות (חוקית או לא) עם משפרי ביצועים ממשפחת הטסטוסטרון. רציו המהירים של סלזאר, ימים ספורים לאחר השעייתו, עוד הספיקו לזכות בתארים באליפות העולם באתלטיקה.

אולם עם כל (חוסר) הכבוד לחומרים האסורים, מעריצי ענף הריצה מחכים למוצא פיהם של גורמים רשמיים מהתאחדות האתלטיקה הבינלאומית באשר למשפרי ריצה אחרים, דוגמת נעלי הפלא של קוסגיי, קיפצ'וגה וחבריהם, המשכתבים את טבלאות שיאי הריצה: עם קצף מיוחד, רפידות סיבי פחם המסייעות לדחיפת הבוהן המניעה את הריצה ושאר פלאי ההנעה שנייקי רקחה ב־Vaporfly.

יש הקוראים לרגולציה של תחום ההנעלה ויש המציעים לסמן כוכבית על יד כל שיא שנקבע עם נעלי הפלא. טרם ידוע באיזה כיוון יבחר הענף. מה שבטוח הוא שבקצב השיפור הטכנולוגי הנוכחי, ביצועה של קוסגיי הוא רק פירצה ראשונה בסכר. היכונו לשיאים הבאים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה