אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא מעדכנת: למשקיעים של טבע מגיע יותר צילום: אוראל כהן

פרשנות

לא מעדכנת: למשקיעים של טבע מגיע יותר

המשבר האחרון מנוהל בחוסר שקיפות, תוך התעלמות מהצפת מידע, שהיה מצופה לקבל מהחברה - טבע היתה יכולה ליזום מהלכים שיעבירו את המסרים הנדרשים למשקיעים החבוטים שלה

23.10.2019, 08:03 | חזי שטרנליכט

בתהליך שניהלה טבעכדי להיחלץ ממשפט האופיואידים בארה"בולגבש הסדר בהיקף עשרות מיליארדי דולרים היה רב הנסתר על הגלוי. רק שלשום יצאה הודעה באתר המשקיעים של החברה, שבה דווח על ההסדר הקטן, עם שני מחוזות, שמוציא את טבע מהמשפט, ובמקביל על גיבוש ההסדר הגדול יותר. בהמשך שחררה החברה פרטים ראשוניים וכלליים שניסחו עורכי הדין שלה.

אף שטבע הוגבלה, באופן טבעי, ביכולתה למסור מידע על התהליך, יש הרבה מהלכים שהיא יכולה היתה ליזום כדי להעביר מסרים, במיוחד עבור המשקיעים החבוטים שלה, שנאלצו לראות את שווי החברה נופל במעל ל־85% בשנה האחרונה. אבל נראה שהנהלת טבע, שמסתודדת בחדרי חדרים עם עורכי הדין בארה"ב, בחרה שלא לעשות זאת.

מדובר בהתנהלות מצערת, שלא מצופה מחברה בסדר הגודל הזה, גם אחרי השנה הקשה שעברה. המשבר האחרון מנוהל בחוסר שקיפות, תוך התעלמות מהצפת מידע, שהיה מצופה לקבל מהחברה. בשנה החולפת שוחחתי עם בכיר במשק שהעריך כי היה שלב, בשנתיים לאחר הרכישה הכושלת של אלרג'ן, תמורת 40 מיליארד דולר, שבו טבע יכולה היתה לבצע הנפקת מניות אגרסיבית לדילול עצמי, ובכך לשלם את מרבית החוב.

כיום זה מאוחר מדי. הנפקת מניות כשטבע שווה 8.1 מיליארד דולר, היא בשורה קטנה מאוד לשירות החוב הפיננסי שלה, שעומד על 26.6 מיליארד דולר, טרם ההסדר. טבע הפכה לחברה שמשרתת בעיקר את הררי החוב שצברה, בזמן שהמשבר המשפטי מאיים להוביל לקץ דרכה העסקית. גם אם ההסדר שהשיגה טוב יותר ממה שסברו בשוק, היה ראוי שטבע תפרסם יותר פרטים על ההסדר שהיא מנסה לגבש. למשקיעים מגיעה שקיפות טובה יותר. 

 

מטה טבע בפתח תקווה , צילום: אוראל כהן מטה טבע בפתח תקווה | צילום: אוראל כהן מטה טבע בפתח תקווה , צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות