אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת סודהסטרים: חשד שבירנבאום העביר לאיילה כהן 400 אלף שקל לרכישת מניות צילומים: יריב כץ, אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

פרשת סודהסטרים: חשד שבירנבאום העביר לאיילה כהן 400 אלף שקל לרכישת מניות

חוקרי רשות ני"ע חושדים כי יו"ר סודהסטרים דניאל בירנבאום העביר את הכסף למקורבתו כדי לממן רכישת מניות תוך שימוש במידע פנים. כהן הרוויחה 150 אלף שקל על מניות סודהסטרים בעקבות עסקת פפסיקו, שעליה קיבלה מידע לפני ביצועה. פרקליטו של בירנבאום: "ההדלפות המרושעות מתוך החקירות מייצרות הקשר שקרי שלא היה ולא נברא". רשות ני"ע: "הרשות רואה בחומרה הדלפות מחקירותיה"

23.10.2019, 06:52 | תומר גנון

ממצאים חדשים בחקירת החשד לשימוש במידע פנים בסודהסטרים. חוקרי רשות ניירות ערך גילו כי יו"ר החברה דניאל בירנבאום העביר למעלה מ־400 אלף שקל לאיילה שרח כהן (30), איתה הוא נמצא בקשר קרוב בשנים האחרונות. על פי החשד של חוקרי הרשות, מטרת העברת הכספים מבירנבאום לכהן היתה כדי לסייע לה לממן את רכישת מניות סודהסטרים שהיא השקיעה בהן לאחר שבירנבאום שיתף אותה במידע פנים רגיש, בטרם הדיווח למשקיעים – על עסקת המיזוג שעמדה להתבצע בין סודהסטרים לפפסיקו.

קראו עוד בכלכליסט

מימין: יו"ר סודהסטרים דניאל בירנבאום, עו"ד אייל לביא ואיילה כהן. "אין לטענה שחר", צילומים: יריב כץ, אוראל כהן מימין: יו"ר סודהסטרים דניאל בירנבאום, עו"ד אייל לביא ואיילה כהן. "אין לטענה שחר" | צילומים: יריב כץ, אוראל כהן מימין: יו"ר סודהסטרים דניאל בירנבאום, עו"ד אייל לביא ואיילה כהן. "אין לטענה שחר", צילומים: יריב כץ, אוראל כהן

כהן השקיעה כ־300 אלף שקל ברכישת מניות סודהסטרים, וגרפה רווח נאה של כ־150 אלף שקל מעליית המניה לאחר הדיווח על עסקת הענק בסוף אוגוסט 2018. באותה עסקה הסכימה פפסיקו לשלם 3.2 מיליארד דולר, לאחר שרכשה את כל הון המניות של סודהסטרים במחיר של 144 דולר למניה. מדובר בפרמיה של כ־11% על מחיר המניה בנאסד"ק ערב העסקה.

כהן, כך ממצאי החקירה, היא סטודנטית לתואר שני מאוניברסיטה ת"א שעובדת כמתווכת ויועצת נדל"ן. מה שעורר את השאלה אצל החוקרים מהיכן היא הצליחה לגייס מאות אלפי שקלים למימון הרכישות של מניה בהיקף כספי כה גדול באופן יחסי. בהמשך גילו חוקרי הרשות כי בירנבאום העביר לכהן כ־400 אלף שקל. הם חושדים שהכסף הזה נועד לממן את רכישת המניות. החשד, כך נודע, נתמך בין היתר גם בעדות של אדם נוסף שנחקר בפרשה.

עם פתיחת החקירה הקפיאה הרשות 600 אלף שקל בחשבון הבנק של כהן - כספים שעל פי החשד שימשו למסחר שלה במניית סודהסטרים שהיה מבוסס לכאורה על מידע פנים. חלק מהכספים בחשבון זה, כך החשד, הם מתוך 400 אלף השקלים שקיבלה מבירנבאום.

לדברי אדם המקורב לחקירה, בירנבאום העביר את הכסף לכהן רק לפני כמה חודשים, כלומר זמן רב לאחר ביצוע העסקאות של רכישת מניות סודהסטרים על ידי כהן. לאור זאת, השאלה היא האם מדובר במימון בדיעבד לרכישה, שנועד למטרה של תשלום הלוואה כלשהי שכהן לקחה לרכישת המניות, או שמדובר בכספים שהיא קיבלה מבירנבאום למטרה אחרת שאין לה כל קשר לרכישת מניות סודהסטרים.

"תגידי שהאמנת בי"

"דניאל אמר שזה יעלה וזה טוב לקנות", אמרה כהן לחוקרים בחקירתה ברשות שחלק מתמליליה נחשפו לאחרונה ב"כלכליסט". "סיפור המסגרת היה שצריך לקנות ברבעון הזה ושהמניה תעלה. אני אף פעם לא קניתי על דעת עצמי".

בירנבאום, כך טענה כהן בחקירה, צחק איתה על העסקאות הפיקנטיות לאחר ביצוען כשהם נפגשו. "הוא אמר לי 'עשית אחלה קופה היום, הארוחה עלייך'", סיפרה כהן לחוקרת. "אבל כשהיינו מדברים על המניה הוא היה נזהר", היא הוסיפה. "הוא תמיד היה נותן לי את הקרדיט".

בהמשך החקירה, כך עולה מהתמלילים שנחשפו, סיפרה כהן לחוקרת שבשלב מסוים א', אדם המקורב אליה שהכיר את פעולות המסחר שביצעה, החל לחשוד שהעסקאות המוצלחות שהיא מבצעת במניית סודהסטרים מבוססות על מידע פנים שהיא קיבלה מבירנבאום. היא תיארה באוזני החוקרת שיחה עם א' שבה הוא רמז לה שהיא עלולה להסתבך. החוקרת ניסתה להבין כיצד הגיב בירנבאום לשיחת האזהרה שקיבלה כהן מא'.

חוקרת: "הוא (בירנבאום) אמר לך 'בחיים שלך אל תגידי שאמרתי לך'?"

כהן: "מרגע שא' קרא לי, דניאל אמר: 'תגידי שהייתי המנטור שלך'".

חוקרת: "ספרי לי על השיחה אחרי שא' דיבר איתך".

כהן: "א' מאוד סמך עלי בכל התקופה הזאת. הוא התקשר אלי ואמר לי: 'קיוותי שזה לא אותו בן אדם'. דניאל בא אלי באותו ערב ואמר לי מה צריך להגיד. הוא אמר: 'תגידי שאני המנטור שלך. שהאמנת בי. שהאמנת במניה'".

החוקרת התעקשה להעמיק ולחפור עוד בפרטי השיחה. "אחרי שא' מדבר איתי דניאל מגיע", שיחזרה כהן. "הוא אומר לי: 'תגידי לא' שאני המנטור שלך, האמנת במניה והאמנת בי'. הוא אמר לי באיזשהו שלב: 'זאת עבירה שלך. תנסי לעזור לעצמך'. (אמר) שאני סחרתי ואני צריכה להצדיק את עצמי. הוא ניסה להגיד ולסובב את זה".

חוקרת: "כשהרווחת אז מה היה קורה?"

כהן: "אז היה מגיע ונותן לי את הקרדיט. למרות שידוע לשנינו שבלעדיו לא הייתי עושה את זה".

חוקרת: "זה, הכוונה (שלך) הכל, מכירות וקניות?"

כהן: "כן".

שלושה מקרים שונים

ברשות ניירות ערך מייחסים לפרשת מידע הפנים בסודהסטרים חומרה רבה, לאור תפקידו ומעמדו הרם בשוק ההון של בירנבאום ששימש במשך כ־12 שנה כמנכ"ל החברה. על פי החשד כאיש פנים בסודהסטרים, מסר בירנבאום לכהן מידע מהותי בטרם דיווחו למשקיעים בשלושה מקרים שונים, כדי שתוכל להרוויח כסף קל במסחר - עבירה שהעונש עליה עבור איש הפנים בחברה הוא חמש שנות מאסר, ועבור מקבל המידע שנתיים מאסר.

מלבד המידע על עסקת פפסיקו, ברשות חושדים כי כהן קיבלה זמן קצר לפני כן טיפ אחר מעניין מבירנבאום שבגללו רכשה מניות. מדובר במידע לפני דיווח חיובי של החברה מתחילת אוגוסט 2018.

חשד דומה שלישי של שימוש במידע פנים שמסר בירנבאום לכהן עלה גם כלפי פעילות קודמת שלה במניית סודהסטרים, טרם דיווח חיובי של החברה בפברואר 2017 על דו"ח תקופתי ושנתי טוב של החברה לשנת 2016. על פי החשד בעקבות פעילות אסורה זו, ועל סמך הטיפ מבירנבאום, גרפה כהן רווחים כספיים אסורים בחשבונה בסך כולל של כ־28 אלף שקל.

מעו"ד אייל לביא המייצג את איילה שרח כהן נמסר: "מדובר בהדלפה פסולה מחדר החקירות בעיצומה של חקירה - מה גם שאין לטענה הזו שחר".

מעו"ד עמית בכר המייצג את בירנבאום נמסר: "ההדלפות המרושעות והנפסדות מתוך החקירות מייצרות הקשר שקרי שלא היה ולא נברא ומהווה הטעיה של הציבור".

מרשות ניירות ערך נמסר: "הרשות רואה בחומרה הדלפות מחקירותיה, אשר עלולות לשבש את הליכי החקירה עד כדי פגיעה במיצוי חקר האמת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

50 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

50.
פרשת אורכית חצי מיליארד
מנכל בשם איציק תמיר שעשה שורט של 124 מיליון על הציבור ושכח לדווח ורק בפירוק החברה, התגלו כל הרמאות. איפה הרשות לניירות ערך בשלל העבירות הקשות באורכית ? אבל הרשות מחפשת את דניאל האומלל שהציל את המפעל. תפרו אותך על יחסי ציבור, כי הנוכלים הגדולים, כמו איציק תמיר, יאיר שמיר ועוד, מסתובבים חופשי וצוחקים על העולם.
הרשות לניירות ערך פח  |  30.08.20
48.
צודק 26
עשה הרבה ועושה הרבה והלוואי יעשה עוד הרבה. איש עם חזון וקבלות ועשיה בואו נמתין לפני שנשחט כל אחד שמתעשר.. עבד קשה ועשה רבות כדי להצליח - ושאפו עליו. קל לנו לכעוס על מי שהצליח ולשמוח לאיד - חבל. אנחנו הורסים לעצמו בזה, כבר שפטתם אותו... מי אנחנו שנשפוט מה שכביכול מודלף מהחקירות... צריך לבדוק תחילה - איך בכלל יש הדלפות ומה זו התופעה הזוועתית הזאת ואחרי מיצוי חקירה נדבר -כולי תקווה שהכל יתגלה כשגוי.
מירה כהן  |  25.10.19
לכל התגובות