אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טויוטה חושפת: משאית חשמלית עם שכל ישראלי צילום: REE

טויוטה חושפת: משאית חשמלית עם שכל ישראלי

הינו היפנית - חטיבת המשאיות של יצרנית הרכב - הכריזה על שיתוף פעולה אסטרטגי עם REE מת"א; הציגה בטוקיו שלדת משאית חשמלית שטוחה, עם גלגלים המשלבים בתוכם מנוע ומתלים, שפותחה בארץ

23.10.2019, 09:32 | אודי עציון

חצי שנה לאחר שהפלטפורמה המהפכנית שלה לרכב חשמלי נחשפה בכלכליסט, מכריזה REE על שיתוף פעולה אסטרטגי עם הינו מוטורס, חטיבת הרכב הכבד של טויוטה, ויצרנית המשאיות והאוטובוסים השישית בגודלה בעולם. זו הפעם הראשונה שבה נחשף רכב עתידי של יצרן גדול על בסיס הפלטפורמה של החברה הישראלית.

הפלטפורמה של REE, צילום: REE הפלטפורמה של REE | צילום: REE הפלטפורמה של REE, צילום: REE

הינו ו-REE, שצמחה מחברת סופטוויל, מציגות בתערוכת המכוניות בטוקיו שלדת משאית חשמלית שטוחה ומודולרית הנקראת FlatFormer. הבסיס הוא הפלטפורמה הייחודית של החברה מתל אביב, המשלבת את כל רכיבי ההנעה בתוך מעטפת הגלגלים, בצורה בה ניתן ליצור שלדה שטוחה לחלוטין וגמישה מאוד בבניית המרכב שיתחבר אליה. את REE מובילים המנכ"ל דניאל בראל וסמנכ"ל הטכנולוגיה אחישי סרדס, שייסדו את סופטוויל ב-2011.

מנכ"ל REE דניאל בראל, צילום: REE מנכ"ל REE דניאל בראל | צילום: REE מנכ"ל REE דניאל בראל, צילום: REE

הגלגלים של REE משלבים בתוכם מנועים, היגוי, מתלים, חיישנים, בלמים ומערכות תרמיות. ריכוז כל הרכיבים בגלגל מאפשר יצור שלדה שטוחה ומודולרית, בנוסף לצמצום משקל הרכב ופינוי מקום לסוללות נוספות. הפלטפורמה שהוצגה מיועדת למשאיות עירונית במשקל 8 טון, עם הנעה של 6x6, באורך 4.7 מטר, וסוללה של 50 קילוואט שעה.

כמו במקרה של הרכב הפרטי, גם תעשיית הרכב הכבד תעבור בשנים הבאות להנעה חשמלית. מרצדס ומיצובישי כבר השיקו משאיות עירוניות חשמליות, טסלה חשפה משאית חשמלית כבדה שתיכנס לייצור בקרוב, ודווקא הינו התרכזה עד היום בתחום התחבורה הירוקה במשאיות דיזל היברידיות, אם כי לפני שנה השיקה שיתוף פעולה לפיתוח הנעה חשמלית עם חטיבת הרכב המסחרי של קבוצת פולקסווגן, טראטון.

סמנכ"ל טכנולוגיות REE אחישי סרדס, צילום: REE סמנכ"ל טכנולוגיות REE אחישי סרדס | צילום: REE סמנכ"ל טכנולוגיות REE אחישי סרדס, צילום: REE

לדברי אקירה ימאגוצ'י, מנהל חטיבת ההנדסה בהינו מוטורס, "זו הייתה הזדמנות נפלאה לשתף פעולה ולבנות את FlatFormer יחד עם REE, החולקת איתנו חזון משותף ליצירת עתיד בר-קיימא ומשגשג, על ידי המצאה מחדש של תחום הניידות".

לדברי בראל, "שתי החברות חולקות מסע משותף לעבר עתיד חדש בתחום ניידות חשמלית ברת קיימא. שיתוף הפעולה הוא חלק מאסטרטגיית שותפות גלובלית של REE עם שחקני רכב חשמלי מובילים באסיה. יפן היא המובילה בענף זה והטכנולוגיה שלנו מאפשרת לזרז עוד יותר את מחזורי פיתוח המודלים לדגמי רכב חשמלי חדשים".

הינו מכרה בשנה שעברה 178 אלף משאיות ואוטובוסים, מה שממקם אותה במקום השישי בקרב יצרני הרכב הכבד בעולם אחרי מרצדס הגרמנית (415 אלף), טאטא ההודית (369 אלף), דונגפנג הסינית (359 אלף), נאביסטר-אינטרנשיונל האמריקאית (313 אלף) ו-וולוו השבדית (300 אלף). החברה פעילה בעיקר באסיה ובארה"ב, וביפן מגיע נתח השוק שלה ל-40%.

בישראל נמכרות רק המשאיות הקטנות והבינוניות של הינו, וב-2018 נמסרו 201 מהן. בשנות ה-60 הורכבו במפעל קייזר אילין בחיפה המכונית המשפחתית של הינו, קונטסה, והטנדר של החברה, בריסקה. כ-8,200 יחידות משני הדגמים נבנו בארץ בין 1963 ל-1968. ההרכבה הסתיימה לאחר שהינו נרכשה בידי טויוטה, וזו החליטה להפסיק את ייצור המכוניות הפרטיות של הינו וסירבה לאפשר הרכבת דגמים אחרים בישראל, כחלק מהכניעה שלה לחרם הערבי באותן שנים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות