אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ממשלת סין מתכננת להדיח את מושלת הונג קונג מתפקידה צילום: איי פי

ממשלת סין מתכננת להדיח את מושלת הונג קונג מתפקידה

זאת בעקבות המהומות העזות שפרצו בעיר, על רקע חוק ההסגרה ונגד קארי לם; בתוך כך, ממשלת סין ביטלה היום באופן רשמי את החוק

23.10.2019, 11:46 | שירות כלכליסט

לפי הדיווחים מהיום (ד'), ממשלת סין מתכננת להחליף בתפקידה את קארי לם, מנהיגת הונג קונג הנוכחית, בפקיד בכיר ובאופן "זמני", בעקבות המהומות הנרחבות בעיר נגד שלטונה, כך על פי מקורות שתודרכו בנושא.

קראו עוד בכלכליסט

אותם מקורות טוענים שאם נשיא סין קסי ג'ינפינג יחליט להוציא את ההחלטה הזאת לפועל, מחליפה של לם ייכנס לתפקידו עד חודש מרץ וימלא את התפקיד במשך שארית הקדנציה המיועדת שלה, שמסתיימת ב-2022.

מהומות בהונג קונג, צילום: Reuters מהומות בהונג קונג | צילום: Reuters מהומות בהונג קונג, צילום: Reuters

לא בטוח שהמחליף ימשיך לקדנציה נוספת של חמש שנים לאחר מכן. כשטונג צ'י-ווה, מנהיג הונג קונג הראשון מטעם סין, פרש מתפקידו ב-2005, דונלד טסנג, הבירוקרט הבכיר באזור באותו זמן, מילא את התפקיד במשך שארית הקדנציה ומונה שוב למנהיג העיר למשך חמש שנים נוספות ב-2007.

המועמדים המובילים להחליף את לם כוללים את נורמן צ'ן, ראש רשות המטבע של הונג קונג לשעבר, והנרי טאנג, בנו של טייקון הטקסטיל ששימש גם כמזכיר הכלכלי של האזור והמזכ"ל האדמיניסטרטיבי שלו.

תנועת המחאה, שנמצאת כעת בחודשה החמישי, נתפסת כאיום המסוכן ביותר לסמכותה של המפלגה הקומוניסטית מזה יותר משלושה עשורים.

מושלת הונג קונג קארי לאם, צילום: איי פי מושלת הונג קונג קארי לאם | צילום: איי פי מושלת הונג קונג קארי לאם, צילום: איי פי

חוק ההסגרה בוטל רשמית

ממשלת הונג קונג ביטלה רשמית את חוק ההסגרה השנוי במחולוקת שהצית את המהומות בעיר, שהפכו לקמפיין נרחב בעד שינוי דמוקרטי בעיר הסינית האוטונומית -למחצה. ראש כוחות הביטחון בעיר הודיע היום שהחוק מבוטל רשמית.

מנהיגת הונג קונג הציעה תיקונים לחוק ההסגרה כדרך אפשרית לפתרון מקרה בו אדם מבוקש בגין רצח בטייוואן בעלת השלטון העצמי, לא יכול היה להישלח לסין ולעמוד למשפט כיוון שלא היה הסכם הסגרה בין המדינות.

מפגינה בהונג קונג, צילום: גטי מפגינה בהונג קונג | צילום: גטי מפגינה בהונג קונג, צילום: גטי

אך ההצעות של המושלת הביאו לחששות נרחבים מכך שתושבי הונג קונג יימצאו בסכנת הסגרה לסין ועמידה בפני בתי המשפט של המפלגה הקומוניסטית. אך מושלת הונג קונג אולצה בחודש שעבר לסגת מעמדתה, והודיעה שתיסוג מהתמיכה בחוק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות