אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברקת: "נחזיר השקעות הפנסיה לישראל" צילום: אלכס קולומויסקי

ברקת: "נחזיר השקעות הפנסיה לישראל"

הממונה על שוק ההון סיכם שנת פעילות ראשונה בועדת הכספים והבטיח כי יביא בהקדם לאישור את התקנות שמעניקות הטבות מס לקופת הגמל להשקעה. ברקת: "נקדם השקעה של עד 100 מיליארד שקל בתשתיות בישראל"; עוד הבהיר כי אינו מתכנן לבטל את רפורמת הבריאות של קודמתו סלינגר

23.10.2019, 12:21 | רחלי בינדמן

משה ברקת, הממונה על שוק ההון סקר היום (ד') בפני חברי ועדת הכספים את תוכניות העבודה של רשות שוק ההון בתום שנת הפעילות הראשונה שלו.

קראו עוד בכלכליסט

הממונה חשף לראשונה כי הוא מתכנן רפורמה מרחיקת לכת בכל הקשור להשקעות כספי החיסכון הפנסיוני שחלק משמעותי ממנו עובר בעשור האחרון להשקעות מעבר לים: "יש 1.7 טריליון שקל של כספי חוסכים. חלקם עוברים לחו"ל, צריך לראות איפה הם מושקעים, צריך לראות למה הסכומים האלה יוצאים החוצה ולא מושקעים בישראל.

"אם תהיה נפילה של ההשקעות האלה בחו"ל, ייתכן שהחוסכים יפגעו, ואז אנחנו גם בסיכון וגם אין רווח למשק. אנחנו הולכים לפתוח שוש קל השקעה של סכומים שינועו בין 50-100 מיליארד שקל שיוכלו הגופים המוסדיים להשקיע בפרויקטים בתשתיות בישראל. כספי החוסכים צריכים לקבל כמובן תשואה נאותה וזה לא סותר. זה לא יהיה על חשבונתם. נוכל לדאוג גם לתשואות ובאותה נשימה לדאוג למשק הישראלי".

משה ברקת, צילום: עמית שעל משה ברקת | צילום: עמית שעל משה ברקת, צילום: עמית שעל

עוד חשף ברקת כי הוא מתכנן הפרדה מלאה בין אופן ההצבעה של כספי חוסכים שמושקעים בבורסה ומשתתפים בהצבעות באסיפות כלליות לפני אופן ההצבעה של כספי ההון העצמי (נוסטרו) של חברות הביטוח כדי למנוע ניגודי עניינים.

ביחס לחשיפת כלכליסט על העיכוב בן השנתיים באישור הטבות המס לגמל להשקעה הבהיר יו"ר ועדת הכספים משה גפני כי העיכוב לא מגיע מצד ועדת הכספים וכלל לא קשור לשתי מערכות הבחירות וכי הועדה ממתינה ומוכנה לקבל תקנות מעודכנות בעניין. ברקת השיב כי הוא יפעל בהקדם להגיש את התקנות בנושא.

בהמשך לדבריו של ברקת לפני חודש, בכנס מול סוכני ביטוח, שעוררו סערה כשרמז כי הוא בוחן לשנות את הרפורמה של קודמתו בתפקיד דורית סלינגר בתחום ביטוחי הבריאות, הוסיף: "חלק מהתפקיד שלנו הוא גם לבחון הצלחה של רפורמות שהושלמו. אם רואים מקום שיש כוונות טובות אבל זה לא עובד, צריך לטפל. אני לא נגד פוליסה אחידה, בניגוד למה שנכתב. פוליסה אחידה היא כמו לחם אחיד, חייבת להיות. אבל זה לא אומר שאי אפשר לתת עליה תוספות ובתנאי שהכל יהיה שקוף. עיוותו את דברי. צריך לבחון איך לגרום לכך שלציבור יהיו כלים לבחור נכון תוך הבטחה שהסוכנים יפעלו באוביקטיביות".

מימין: משה גפני ושי באב"ד, צילום: עומר מסינגר, אלעד גרשגורן מימין: משה גפני ושי באב"ד | צילום: עומר מסינגר, אלעד גרשגורן מימין: משה גפני ושי באב"ד, צילום: עומר מסינגר, אלעד גרשגורן

רפורמה מרחיקת לכת בביטוח

ברקת חשף כי ביחס לסוכני הביטוח הוא מתכנן רפורמה מרחיקת לכת שאמורה להפוך אותם לראשונה לאובייקטיבים כך שלדבריו יקבלו עמלה או מהצרכן ישירות או עמלה אחידה מכל היצרנים של המוצרים הפנסיונים במטרה לכך שיפעלו לטובת הלקוח לאורך זמן.

הוא הלין על כך שאין לו די תקציב. הוא הבהיר כי למרות שהרשות אמונה על פיקוח על כספי החיסכון הפנסיוני בהיקף עתק היא זוכה לתקציב של 60 מיליון שקל, שליש בלבד לעומת התקציב של רשות ני"ע או הפיקוח על הבנקים.

הוא הסביר כי אין לו שום רצון להתנער מהפיקוח על נותני השירותים הפיננסים אך הוא נאלץ היום להסיט תקציבים מהטיפול בנושאים הפנסיונים כדי לטפל במתן רשיונות לשחקנים שחלקם כלל לא מחוללי תחרות. הוא התייחס לכך שהוא מעוניין להמשיך ולהסדיר את תחום נותני שירותי התשלום (תחום שכעת במשרד האוצר בוחנים לקחת מידיו) ולהביא תחרות וחדשנות לישראל מחו"ל להתחרות במערכת הבנקאית תוך מתן הקלות ברגולציה למול הרגולציה של הפיקוח על הבנקים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
בורסת תל אביב גוססת
החברות שנסחרות עתיקות יומין ולא מנפיקים מספיק חברות חדשות.. כשאין דם חדש בבורסה זו התוצאה.. לא מעודדים חברות ישראליות כמו ארומה, המקבילה לסטארבקס או רשתות מסעדות להנפיק, חברות הייטק בורחות להנפיק בחול וברור למה, הכסף בורח לחול כי השוק פה קטן מצומצם ולא מחדש יותר מידי
יובל  |  25.10.19
לכל התגובות