אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הותמ"ל אישרה את תוכנית הענק לפינוי-בינוי ברחובות צילום: Droneimagebank

הותמ"ל אישרה את תוכנית הענק לפינוי-בינוי ברחובות

התוכנית בשכונת קריית משה כוללת 10,000 יח"ד, מתוכן 300 דירות סטודנטים, 350 עבור דיור מוגן ובנוסף כ-470 אלף מ"ר עבור שטחי מסחר ותעסוקה. מדובר בתוכנית המפורטת להתחדשות עירונית הגדולה ביותר שאושרה עד היום בוועדה

23.10.2019, 15:58 | דותן לוי

הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) החליטה היום (ד') לאשר את התוכנית להתחדשות עירונית בשכונת קריית משה ברחובות.

קראו עוד בכלכליסט

התוכנית שקודמה על ידי הרשות להתחדשות עירונית ועיריית רחובות, משתרעת על כ-1,500 דונם בדרום מערב העיר וכוללת 4,000 יחידות דיור אשר יבנו במקום כ-1,300 דירות שיכון הנמצאות במצב תחזוקתי ירוד. כמו כן, כ-6,000 יחידות דיור נוספות בקרקע משלימה שהוקצתה לטובת הפרויקט ע"י רשות מקרקעי ישראל, זאת על מנת לאפשר ישימות כלכלית לפרויקט. בסך הכל מדובר על 10 אלף יח"ד, שייבנו במבני מגורים בני 7-20 קומות.

הדמיית הפרויקט, הדמיה: משרד בר לוי אדריכלים ומתכנני ערים הדמיית הפרויקט | הדמיה: משרד בר לוי אדריכלים ומתכנני ערים הדמיית הפרויקט, הדמיה: משרד בר לוי אדריכלים ומתכנני ערים

מתוך כלל יחידות הדיור, 2,000 יוקצו עבור דירות קטנות, 300 יחידות דיור יוקצו עבור דיור לסטודנטים ו-350 דירות לטובת דיור מוגן. מלבד יחידות הדיור, התוכנית כוללת גם שטחי מסחר ותעסוקה בהיקף של כ-470 אלף מ"ר, כ-120 דונם של שטחים פתוחים וכ-350 אלף מ"ר לטובת מבנים ומוסדות ציבור. בהיבט התחבורתי, התוכנית כוללת הקמת מחלף על כבישים 411/410 ומסוף תחבורה ציבורית בהיקף של 14 דונם.

מדובר בתוכנית המפורטת להתחדשות עירונית הגדולה ביותר שאושרה עד היום במסגרת הוועדה למתחמים מועדפים לדיור ובכלל, הכוללת מורכבות של התחדשות מגורים זאת לצד התחדשות אזור תעשיה פעיל ותוך מתן מענה לכלל צרכי השכונה ובין היתר להיבטי תחבורה, חינוך, שטחים פתוחים ותשתיות. קידום התוכנית נעשה בהליך שיתוף ציבור יחד עם תושבי השכונה ובעלי הדירות.

שכונת קריית משה, רחובות, צילום: Droneimagebank שכונת קריית משה, רחובות | צילום: Droneimagebank שכונת קריית משה, רחובות, צילום: Droneimagebank

התוכנית לקריית משה היא אחת מתוך שורה של תוכניות בנייה המקודמות כיום במקביל ברחובות וצפויות להוסיף לעיר עד 37 אלף דירות. ב-2018 אישר קבינט הדיור להעביר שלוש תוכניות בנייה גדולות למסלול תכנון מואץ בותמ"ל, ובהיקף כולל של כ־19 אלף דירות. מדובר במתחם הורוביץ שבו ייבנו כ־7,000 דירות, מתחם הסמוך למושב גיבתון ובו מתוכננות להיבנות 5,500 דירות, ובדרום־מזרח העיר בסמוך לכפר ביל"ו מתוכננות להיבנות כ־6,000 דירות נוספות. בין התוכנית שמקודמות גם תוכנית פינוי־בינוי בשכונת אושיות במסגרתה ייבנו כ־4,900 דירות במקומן של 1,900 הקיימות קיום,

סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר ויו"ר הותמ"ל, אריאל יוצר, אמר לאחר אישור התוכנית, כי "מדובר בתוכנית הגדולה ביותר שקודמה להתחדשות עירונית, המייצרת חידוש שלם של המרקם העירוני. לצד גודלה ומורכבותה של התוכנית, התכנון נערך בשיתוף מלא עם התושבים בשכונה וצפוי להביא לשיפור התשתיות, להוספת

שטחים ירוקים ושטחי ציבור לרווחת תושבי השכונה ולהגדלת היצע יחידות הדיור. התוכנית אושרה בפרק זמן של כשנה וחצי".

מהרשות הממשלתית להתחדשות עירונית נמסר, כי "מדובר במודל להתחדשות עירונית שניתן לקחת לערים נוספות, ובימים אלה אף מתנהלים לראשונה מגעים יחד עם משרד הבינוי והשיכון להכנת הסכם גג המתייחס לפיתוח השטחים הציבוריים. אלפי המשפחות המתגוררות בשכונה, מלוות כל העת על ידי המינהלת השכונתית אשר הוקמה בשיתוף עם שיקום שכונות ועיריית רחובות ומספקת סיוע מלא לתושבים בכל ההיבטים".

ראש העיר רחובות רחמים מלול: "לתוכנית יש ערך לאומי וחברתי עצום, שכן מדובר בשיקום וחידוש שכונה בהיקף שלא היה כמוהו בישראל. השלב הבא הוא חתימת הסכם גג עם המדינה לכיסוי כל ההוצאות הכרוכות בהקמת השכונה החדשה, אשר בלעדיו לא ניתן יהיה להתחיל ביישום התוכנית".

מחברת ענב, שנמנית על יזמיות הפרויקט נמסר, כי "בשכונה חתומים מול ענב למעלה מ-400 משפחות וכעת, עם אישור הותמ"ל, פועלת החברה להוציא היתרי בנייה מהר ככל הניתן בחלק מהמתחמים בשכונה".

שרת הבינוי והשיכון, ד"ר יפעת שאשא ביטון אמרה, כי התוכנית ברחובות היא "תכנית הדגל בפעילות המשרד לקידום תחום ההתחדשות העירונית בישראל. אני גאה על התוכנית אשר כוללת התייחסות להיבטים חברתיים חשובים כגון דיור מוגן, דירות לסטודנטים, חיבור לתחבורה ציבורית ועוד, ונותנת מענה לצרכי התושבים שגם היו שותפים מלאים בגיבושה".

ח"כ פנינה תמנו שטה (כחול לבן) שהייתה מבין אלה שקידמו את התוכנית אמרה: "אני מתרגשת ומברכת את הוועדה הארצית לתכנון ובנייה על אישור התוכנית עליה נאבקתי בממשלה כבר מ-2014 ומלווה אותה לאורך השנים. התוכנית תשפר משמעותית את תנאי החיים של אלפי תושבי שכונת קרית משה, ותעניק הזדמנות חדשה במקום מגורים ראוי לאלפי ילדים וצעירים. אני מאוד גאה שזה מצטרף לפרויקטים הנוספים שמתקדמים בשכונת רמת אליהו בראשל"צ ושכונות נוספות בנתניה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות