אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקרב הסביבתי הבא: נגד בניית מלון הילטון אשדוד צילום: אופק השקעות

הקרב הסביבתי הבא: נגד בניית מלון הילטון אשדוד

ארגוני הסביבה הקימו מטה מאבק נגד הקמת המלון 70 מטר מקו החוף בלבד. לדבריהם המלון נבנה בניגוד לחוק החופים: “זה נזק שאי אפשר יהיה לתקן אותו. בעתיד נגיש עתירה לעצירת הבנייה”

24.10.2019, 08:23 | דותן לוי

כשהמנופים כבר מוצבים בשטח החלו לפעול לאחרונה פעילי סביבה נגד הקמת מלון שצפוי להיות מנוהל על ידי רשת הילטון. המלון מצוי במרחק 70 מטר בלבד מקו החוף על כ־33 דונם בטיילת באשדוד.

לפי חוק החופים מ־2004 אין לבנות מתחת לקו 100 מטר מקו החוף. התוכנית באשדוד היא מבין כ־30 תוכניות לאורך חופי ישראל שממוקמות סמוך יותר לקו החוף, אך בגלל שאושרו לפני חוק החופים אינן צריכות לקבל אישור מהוועדה לשמירת הסביבה החופית (וולחוף).

הקרקע מצויה כיום בידי חברת אופק נדל”ן והשקעות בבעלות היזם קובי אברהמי, שחתמה על הסכם ניהול עם רשת הילטון. המלון הוא אחד משני מלונות שאופק השקעות צפויה להקים ולנהל עבור רשת הילטון. שני המלונות צפויים לכלול יחד כ־244 חדרים, והמלון הראשון שיוקם יתנשא לגובה של כ־14 מטר בארבע וחצי קומות. יזמי המלון אף התגאו לאחרונה בקרבתו לקו החוף.

לדברי המתנגדים להקמת המלון המדידה מקו החוף בוצעה לפי סטנדרטים ישנים, ומאז אישור התוכנית בתי המשפט פסקו סטנדרטים חדשים בנוגע למדידה, שהמלון אינו עומד בהם. הם דורשים מהעירייה להציע ליזם שטח חלופי.

הדמיית הילטון אשדוד, צילום: אופק השקעות הדמיית הילטון אשדוד | צילום: אופק השקעות הדמיית הילטון אשדוד, צילום: אופק השקעות

ב־2017 אכן התייחס בית המשפט למדידה מקו החוף בעתירה של אדם טבע ודין לגבי פרויקט בבת ים וקבע כי יש להחיל בו שינוי. לדברי הפעיל הציבורי באשדוד רוני סאיג בעירייה לא התייחסו לכך והיא לא זו שביצעה את המדידה, אלא היזם.

גם הדרישה להציע ליזם קרקע חלופית מרוחקת מהחוף אינה חריגה לאור הסמיכות הרבה של אישור התוכנית למועד אישור חוק החופים. וכן לאור עמדת העירייה עצמה כפי שהוצגה בעבר על ידי ראש העיר יחיאל לסרי שאמר בעבר לכלכליסט, כי “הים הוא משאב טבע ששייך לציבור, ולעירייה יש תוכנית מתאר מאושרת שאומרת שחוף הים שמור מכל בנייה בטווח של 100 מטר”.

לצורך המאבק הוקם מטה שפנה למשרד לאיכות הסביבה, עמותת אדם טבע ודין, איגוד ערים לאיכות הסביבה יבנה, הרשות להגנת הטבע, ועמותת צלול.

בחול המועד סוכות התקיימה הפגנה של פעילים נגד הבנייה, ולטענת מוביל המאבק סאיג, בכוונתם להגיש עתירה במטרה לעצור את המשך הבנייה במקום. לפי סאיג, “אנחנו מאמינים שהתופעה של יישום התכנון הגרוע לפני חוק החופים תלך ותתרחב. זה מייצר עובדות בשטח ובנייה על החופים היא נזק שאי אפשר יהיה לתקן אותו בהמשך”.

לדברי יעל דורי, ראש תחום התכנון באדם טבע ודין, התוכנית היא איום סביבתי ממשי: "היא ממוקמת קרוב מדי לקו החוף, והיא התקבלה חודשים ספורים לפני שחוק החופים נכנס לתוקפו ולכן מן הראוי היה שהעירייה תנסה למנוע אותה ולהציע ליזמים קרקע חלופית".

מעיריית אשדוד נמסר: “הבנייה של מלון הילטון אשדוד נעשית בהתאם לתב”עות ישנות ומאושרות כחוק. העירייה לא יוזמת ולא תאפשר יוזמות חדשות המנוגדות לחוק החופים”.

מהיזמית, אופ”ק נדל”ן והשקעות, לא התקבלה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות