אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חשש: דלק מעכבת חוזה גז משופר לחברת חשמל צילומים: אוראל כהן, גלעד קוולרצ'יק

חשש: דלק מעכבת חוזה גז משופר לחברת חשמל

שתיים מהשותפות במאגר תמר הציעו חוזה גז חדש לחברת החשמל, בהנחה של 25% מהמחיר הנוכחי. אלא שדלק, השותפה במאגר, מתמהמהת באישור העסקה, משום שבקרוב תצא מהמאגר. בינתיים נמנעת הוזלה במחיר החשמל

24.10.2019, 08:33 | ליאור גוטמן

הפחתה אפשרית של כאחוז וחצי במחיר החשמל לתקופה של 3 שנים עלולה להימנע, אם דלק קידוחים תמשיך להתמהמה באישור חוזה חדש לחברת החשמל.

קראו עוד בכלכליסט

את החוזה החדש והמשופר הציעו בסוף ספטמבר שתיים מהחברות בשותפות, ישראמקו ותמר פטרוליום, במטרה לרשום הישג כפול: חוזה נוסף לשותפות ופיצוי על אובדן חוזה אחר של חברת החשמל, שבו זכה מאגר לווייתן המתחרה. מדובר בכמות גז לה נזקקת חברת החשמל, מעבר לכמות המינימום שאותה היא מחויבת לרכוש ממאגר תמר בחוזה המקורי. את הכמות הזו הוצע לה לרכוש תחת חוזה חדש בהנחה של כ־25% - לפי תמחור של 4.8 דולרים ליחידת חום במקום 6.3 דולרים בחוזה המקורי.

ההצעה הוגשה מבלי ליידע את דלק קידוחים ונובל אנרג'י, שמחזיקות יחד כ־47% מהמאגר. דלק הזדרזה לדווח כבר באותו היום כי אינה מתחייבת לעמוד מאחורי ההצעה, ושבכל מקרה נדרש אישורה המלא לחתימה.

עופר בלוך מנכ"ל חברת חשמל , צילום: עמית שעל עופר בלוך מנכ"ל חברת חשמל | צילום: עמית שעל עופר בלוך מנכ"ל חברת חשמל , צילום: עמית שעל

לדלק אין אינטרס לחתום על חוזים חדשים, מהם לא תהנה

בשותפות תמר חוששים שדלק מנסה לעכב את המהלך ממספר סיבות: ראשית אין לה, לכאורה, אינטרס לחתום על חוזים חדשים במאגר שהיא עתידה לעזוב בקרוב - מתווה הגז הממשלתי קבע שדלק חייבת למכור את כל אחזקותיה במאגר תמר עד אמצע 2021. כל חוזה חדש שנחתם כעת ישאר כנדוניה לשותפות האחרות ודלק לא תהנה ממנו לאורך זמן.

גם בהסתכלות על מכירת אחזקותיה בתמר, אין לדלק תמריץ לחתום על חוזה חדש, משום שהוא לא ישפיע על שווי המאגר באופן מהותי: שוויו של המאגר נחתך בשלוש השנים האחרונות מ־12 ל־6 מיליארד דולר.

מימין קובי מימון מבעלי ישראמקו ויצחק תשובה מבעלי דלק, צילומים: אוראל כהן, גלעד קוולרצ מימין קובי מימון מבעלי ישראמקו ויצחק תשובה מבעלי דלק | צילומים: אוראל כהן, גלעד קוולרצ'יק מימין קובי מימון מבעלי ישראמקו ויצחק תשובה מבעלי דלק, צילומים: אוראל כהן, גלעד קוולרצ

ל"כלכליסט" נודע כי השותפות מנהלות מגעים עם דלק, אולם אלה מתנהלים בעצלתיים ולא נרשמת בהם התקדמות. הצדדים עתידים לקיים סבב שיחות בשבועות הקרובים, אך אם עמדת דלק לא תשתנה, הצעד הבא של השותפות עלול להיות במישור המשפטי - כלומר לנסות ולכפות את העסקה. גם במשרדי הממשלה הרלוונטיים עוקבים אחר המגעים.

חשש שדלק תנסה העביר את החוזה מתמר אל מאגר לווייתן

 

עוד חוששות השותפות בתמר שדלק תנסה לשדל את חברת החשמל להעביר את החוזה ללווייתן — המאגר בו היא עתידה להחזיק 45% לאורך זמן, לעומת אחזקה של 22% בלבד בתמר. בינתיים חברת החשמל נאלצת לקנות את כל כמות הגז לה היא נזקקת תחת החוזה הישן במחיר הגבוה.

בחישוב גס, בכך נמנעת מהציבור הפחתה של כאחוז וחצי בתעריף החשמל לאורך 3 שנים — כחצי אחוז מדי שנה. מעבר לכך, נגרעות הכנסות ממס ששנסקי מקופת המדינה — זאת משום שמאגר תמר אמור להתחיל לשלם מסים אלה, גם על חוזים חדשים, החל מהשנה הבאה, לעומת מאגר לווייתן שיתחיל לשלם מסים אלה ב־2025.

הצדדים המעורבים כבר ידעו מחלוקות אחרות בעבר: רק לפני שנה שותפות תמר הפסידה לשותפות לווייתן חוזה אחר של חברת החשמל בהיקף של כמיליארד שקל, מה שהוביל לעתירה לביהמ"ש המחוזי לביטולו. לאחר שהעתירה נדחתה עתרו השותפות בתמר לביהמ"ש העליון. בנוסף, באחרונה החליטו בעלי השליטה, לרבות יצחק תשובה מדלק וקובי מימון מישראמקו, גם על הפרדת הייעוץ התקשורתי.

מדלק קידוחים נמסר בתגובה ש"איננו נוהגים להתייחס בתקשורת לתהליכים מסחריים או למשאים ומתנים כאלה או אחרים. ככלל אנו מחוייבים לכל ההסכמים עליהם חתמנו הן בתמר והן בלווייתן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות