אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טורקיה חתכה את הריבית ב-2.5% אחרי הסרת הסנקציות האמריקאיות צילום: איי אף פי

טורקיה חתכה את הריבית ב-2.5% אחרי הסרת הסנקציות האמריקאיות

הבנק המרכזי במדינה חתך את הריבית מ-16.5% ל-14%, בזמן שבשוק ציפו לירידה מתונה יותר ולריבית של 15.5%; אנליסט: "ביטול הסנקציות הוא מהלך חיובי, אבל לא מספיק בשביל להצדיק הורדה כזאת"

24.10.2019, 19:06 | שירות כלכליסט

הבנק המרכזי של טורקיה חתך היום (ה') את שיעור הריבית שלו בשיעור חד מהצפוי. זאת בזכות ירידת האינפלציה והתייצבות ערך הלירה הטורקית לאחר שוושינגטון הודיעה על ביטול הסנקציות שהטילה על טורקיה בעקבות הפלישה שלה לצפון מזרח סוריה. הבנק המרכזי חתך את הריבית ב-250 נקודות בסיס ל-14% מ-16.5%, בזמן שבשוק ציפו להורדה של 10 נקודות בסיס לשיעור ריבית של 15.5%.

קראו עוד בכלכליסט

שיעור הריבית בטורקיה עמד בחודש יולי על 24% והבנק המרכזי במדינה חותך אותו בחדות כדי לעזור לשקם את הכלכלה הטורקית מוכת המיתון לאחר משבר המטבע בשנה שעברה.

שטרות לירה טורקית, צילום: איי אף פי שטרות לירה טורקית | צילום: איי אף פי שטרות לירה טורקית, צילום: איי אף פי

בין הקולות בשוק נשמעים כלכלנים מופתעים מההקלה החדה שהתרחשה לאחר שבועיים של תנודתיות בערך הלירה. לצד זאת, מהבנק המרכזי נמסר שהאינפלציה כנראה תרד עד סוף השנה עוד יותר מהציפיות, לאחר שחוותה "ירידה משמעותית" בספטמבר.

התנודתיות במטבע הטורקי הייתה קשורה למתקפה הטורקית על הכוחות הכורדים בצפון מזרח סוריה, אשר גררה גינוי בינלאומי ואיומים בסנקציות. הציפייה להקלה מוניטרית פחתה לאחר שחיילי טורקיה חצו את הגבול הסורי ב-9 באוקטובר, מה שפגע גם בערך המטבע והביא להטלת סנקציות אמריקאיות.

הלירה הטורקית, שצנחה ב-30% בשנה שעברה, החלה לרשום התאוששות לאחר שוושינגטון הכריזה בשבוע שעבר על סדרת סנקציות קלה יחסית, מה שפתח מחדש את הדלת להורדת ריבית. הלירה עלתה שוב אתמול לאחר שנשיא ארה"ב ביטל את הסנקציות ואמר שהוכרזה הפסקת אש.

"הבנק המרכזי בטורקיה התעודד מהסרת הסנקציות", אמר פיוטר מטיס, אסטרטג שווקים מתעוררים בראבו בנק. "זה היה מהלך חיובי שהגדיל את מרחב התמרון, אך לא מספיק בשביל שיצדיק הורדה של 250 נקודות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות