אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יועצו של טראמפ נאבק נגד "השלב הראשון" של הסכם הסחר עם סין צילום: בלומברג

יועצו של טראמפ נאבק נגד "השלב הראשון" של הסכם הסחר עם סין

בזמן שארה"ב וסין מנהלות מגעים קדחתניים לקראת החתימה הצפויה על השלב הראשון בהסכם הסחר בחודש הבא, פיטר נבארו נלחם נגד ההסכם. על פי דיווח בארה"ב, הוא מאיים לסגת מההסכם אם סין לא תתחייב מחדש להגן על קניין רוחני

26.10.2019, 17:04 | שירות כלכליסט
בעוד ארה"ב וסין מנהלות מגעים קדחתניים לקראת החתימה הצפויה על השלב הראשון בהסכם הסחר בין המדינות בחודש הבא, יועצו של טראמפ פיטר נבארו נאבק נגד העסקה מאחורי הקלעים - כך מסרו לאתר CNBC גורמים המעורבים בשיחות.

קראו עוד בכלכליסט

על פי הדיווח, נבארו מגלה עניין מיוחד בסעיפים הנוגעים לקניין רוחני וטכנולוגיה שהופיעו בגרסאות קודמות של ההסכם. נבארו אף עודד את טראמפ לכפות על סין להתחייב מחדש להבטחות קודמות שמסרה סין בעניין הגנה על קניין רוחני - או לסגת מההסכם.

יועצו של טראמפ פיטר נבארו האחראי לקביעת המדיניות בנושא סחר, צילום: אי.אף.פי יועצו של טראמפ פיטר נבארו האחראי לקביעת המדיניות בנושא סחר | צילום: אי.אף.פי יועצו של טראמפ פיטר נבארו האחראי לקביעת המדיניות בנושא סחר, צילום: אי.אף.פי

עם זאת, נראה כי עד עתה מאמציו של נבארו אינם נושאים פרי. ״הוא היה נחוש לנקוט בגישה נוקשה יותר מאז ההכרזה על הגעה להסכם חלקי", אמר חבר ממשל לשעבר. ״אבל הוא לבד בנושא הזה״.

אתמול המשיכו נציב הסחר האמריקאי רוברט לייטיזר ושר האוצר סטיבן מנוצ׳ין לקיים מגעים מול סגן ראש ממשלת סין ליו הי. ״הם התקדמו בנושאים ספציפיים ושני הצדדים קרובים מתמיד לגבש חלקים מההסכם״, מסרו גורמים המקורבים לנושא. "השיחות יימשכו ללא הרף ברמת הסגנים, והבכירים ייפגשו בעתיד הקרוב״.

ההסכם המתגבש יביא לעלייה ברכש הסיני של סחורה חקלאית מארצות הברית בשנתיים הקרובות, יסיר חסמים שהוטלו על פעולותיהן של חברות המספקות שירותים פיננסים, ויבטיח שקיפות גדולה יותר בכל הנוגע לשוק מטבע החוץ כדי למנוע מניפולציות מטבע. בתמורה, ארצות הברית תימנע מהעלאת מכסים ב-15 באוקטובר ותבטל ככל הנראה סבב מכסים נוסף שיועד לדצמבר.

״הם היו מעוניינים לראות את ביטולם של המכסים המתוכננים בקרוב מאוד״, אמר טראמפ אתמול ביחס לסדר היום של בייג'ינג בשיחות. ההסכם לא לא צפוי לפתוח את הכלכלה הסינית לכל המגזרים והתעשיות, כמו שקיווה ממשל טראמפ. מנגד הממשל האמריקאי לא ידרוש מסין להעביר את ההסכם בחקיקה מקומית – נקודה מרכזית שהובילה לביטול השיחות בעבר.

ימים ספורים לפני הכרזתו של טראמפ על השגת הסכמות בעניין השלב הראשון של הסכם, נבארו רמז שאין היתכנות להסכם חלקי שכזה. ״לנשיא טראמפ יש נחישות של פלדה. זה או הסכם גדול או שום הסכם", אמר. "זו הייתה עמדתו מהיום הראשון".

כשנשאל על התנגדותו לשלב הראשון של ההסכם, מסר נבארו: ״אלו הן פשוט מאוד עוד שמועות ופייק ניוז ממקורות אנונימיים ומזויפים שכוונתם לשבש את המשא ומתן. אין בנמצא אנשים ׳קרובים לשיחות׳ אשר בידיהם מידע אמיתי – הנציב לייטיזר מנהל ביד רמה את הצוות שלו בוושינגטון ואנשיו לא מוציאים שום דבר החוצה".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות