אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לזכור את הרגע: משרד התפוצות כמשל לכלום צילום: אוליבייה פיטוסי - הארץ

לזכור את הרגע: משרד התפוצות כמשל לכלום

הממשלה החדשה, לכשתקום, צריכה לזכור את רגע המינוי חסר המשמעות הזה בבואה להחליט את הדבר הנכון: ביטולם של משרדים ממשלתיים שעוצבו לפי צרכים קואליציוניים

28.10.2019, 07:13 | צבי זרחיה

הממשלה אישרה אתמול (א') את מינויו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לתפקיד שר נוסף: שר התפוצות, תפקיד שבו שימש כממלא מקום בחודשים האחרונים. סביר להניח שלא ידעתם שנתניהו אוחז במושכות של משרד זה, ולא בכדי.

קראו עוד בכלכליסט

נתניהו, בנוסף לתפקידו כראש הממשלה, מחזיק כעת בארבעה תיקים: ביטחון, בריאות, רווחה ותפוצות. גם ללא הטיפול בענייניו המשפטיים, נתניהו עמוס בעבודה. הסיכוי שיעניק לתיק התפוצות טיפול סביר שואף לאפס, במקרה הטוב. וזו בדיוק ההוכחה לכך שמשרד התפוצות אינו חיוני, בלשון המעטה, וניתן לוותר עליו בקלות בממשלה הבאה. המשרד רזה ומצומק מבחינה כספית, עם תקציב של 9.6 מיליון שקל ועם 14 עובדים.

אם ישראל נדרשת לחזק את קשריה עם התפוצות, משרד החוץ ידע לעשות את המלאכה היטב. אבל גם הוא מנושל מתקציב וסמכויות, וכדי להוסיף חטא על פשע, לצידו קיים משרד נוסף חסר תכלית ותוחלת: התפוצות. וזאת, כידוע, רק בשל האפשרות להעניק תואר שר לחבר כנסת נוסף.

נתניהו, צילום: אוליבייה פיטוסי - הארץ נתניהו | צילום: אוליבייה פיטוסי - הארץ נתניהו, צילום: אוליבייה פיטוסי - הארץ

הממשלה החדשה, לכשתקום, צריכה לזכור את רגע המינוי חסר המשמעות הזה בבואה להחליט את הדבר הנכון: ביטולם של משרדים ממשלתיים שעוצבו לפי צרכים קואליציוניים, ובהם המשרד לענייני ירושלים ומורשת, המשרד לנושאים אסטרטגיים והסברה, המשרד למודיעין, המשרד לשוויון חברתי וגם משרד התרבות. יש להטמיע את המשרדים הללו במשרדים גדולים יותר. את משרדי התפוצות, ירושלים ומורשת אפשר להטמיע במשרד החינוך - ואת המשרד לעניינים אסטרטגיים ומודיעין במשרד הביטחון ואת משרד ההסברה במשרד החוץ.

הממשלה אישרה לפני שנתיים תוכנית לצמצום משרדי הממשלה, שאמורה לחסוך כמיליארד שקל. אבל הצעת החוק הממשלתית הראשונה והיחידה שהגישה הממשלה לכנסת ה־21 בטרם התפזרה היתה ביטול מגבלת מספר שרי הממשלה. הממשלה הבאה צריכה להתחיל בהידוק החגורה, והרי לכם האפשרות הפשוטה ביותר, בתור התחלה, גם אם סמלית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
עכשיו נזכרת?
המשרד הזה מיותר מעל עשור. בקש מהם את תכניות העבודה שלהם וניצול התקציב, ותראה אם בכלל תקבל תשובה. אגב - על המשרד בעיקר היה אמון יולי אדלשטיין וחבריו. כשאתם מדברים על יו"ר הכנסת תזכרו שהוא בזבזן וגרוע כמו כל שאר השרים, וכל ה"ממלכתיות" שלו לא עובדת על אף אחד
אלי  |  28.10.19