אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בורסת ת"א ננעלה בירידות; מדד ת"א נפט וגז מחק 2%

דיווח שוטף

בורסת ת"א ננעלה בירידות; מדד ת"א נפט וגז מחק 2%

המדדים ת"א 35 ות"א 125 נחלשו ב-0.5%; מניית הבורסה לני"ע טיפסה ב-2.2%, יומה השני ברציפות מעל ל-2%; מד הביומד הוסיף 1.5% - מניות הקנאביס טוגדר, יוניבו, קנאשור ופנאקסיה ישראל קפצו בטווח שבין 6% ל-15%; הצלחת הניסוי להשלמת עצם בלסת הוביל לעצירת המסחר בבונוס ביוגרופ, כששבה, זינקה ב-15%; קב' דלק ירדה ב-3.8%

30.10.2019, 17:40 | כתבי שוק ההון

דיווח שוטף מהבורסה בת"א: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, אגרות החוב, ועדכוני האנליסטים

ת"א 35 ת"א 125 בנקים-5 טכנולוגיה ביומד נפט וגז נדל"ן

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט 

17:25 - נעילה בת"א: היציבות במהלך המסחר היום בבורסת תל אביב החזיקה מעמד עד השעה האחרונה לנעילה, אז חלה מגמה שלילית במדדים המובילים: ת"א 35 ות"א 125 מחקו 0.5%. בראש ת"א 35 אורמת טכנולוגיה שהתחזקה ב-2.8% ובתחתית קבוצת דלק שנחתכה ב-3.8%. בת"א 90 עלתה מניית הבורסה לני"ע ב-2.2% - זהו יומה השני ברציפות של המנייה שהיא מסיימת מעל ל-2%.

מדדים נוספים שבלטו היום: אכן היה זה יום בסימן קנאביס - מדד הביומד טיפס ב-1.5% לאחר שמספר מניות קנאביס קפצו - יוניבו נסקה ב-14%, קנאשור טיפסה ב-8.9%, פנאקסיה ישראל הוסיפה 6.7%, אך מעל כולן - בונוס ביוגרופ המריאה ב-15% לאחר ששבה מהפסקת מסחר עקב דיווח על הצלחת ניסוי קליני להשלמת עצם בלסת.

מדד ת"א נפט וגז מחק 2% - תמר פטרוליום נחלשה ב-3.8%, נפטא איבדה 3.2% ודלק קידוחים נסוגה ב-2.9%. יום חלש גם למדד ת"א חברות ביטוח שירד ב-1.4% - אי.די.אי ביטוח מחקה 4.9% והראל השקעות נחתכה ב-2.3%.

16:30 - למרות תנאי מזג האוויר הקשים, זינק הרווח הנקי של אדמה ב-72.2%: חברת אדמה פתרונות חקלאיים (שסדרת אג"ח שלה נסחרת בבורסת ת"א), שנרכשה על ידי חברה סינית ומייצרת מוצרים להגנת הצומח, פירסמה את תוצאותיה הכספיים לרבעון השלישי של 2019 במסגרתן הציגה עלייה של 10.5% בהכנסות ל-873 מיליון דולר, לעומת 790 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. העלייה הגדולה ביותר באחוז המכירות חלה בצפון אמריקה - 27.5% צמיחה. שטפונות, יובש ומונסונים לא מנעו רבעון מוצלח.

15:25 - הרשות לני"ע הטילה עיצום כספי על חברת אחזקות מדעי החיים  אינטרקיור - דורשת ממנה לשלם 22.5 אלף שקל על החסרת נתונים כספיים של קנדוק פארמה בדיווח על רכישתה ב-24 ליוני 2018, ובדו"ח המשלים יומיים לאחר מכן. אינטרקיור טענה אז, כי סברה שהסיכוי לקבל את אישור היחידה לקנאביס רפואי נמוך וכי מדובר באופציה לרכישה ללא כל עלות לחברה, ולכן לא נדרשה לפירוט הנתונים הכספיים. למרות העיצום הכספי, המניה מטפסת ב-4.4%.

יו"ר אינטרקיור, אהוד ברק, צילום: עמית שעל יו"ר אינטרקיור, אהוד ברק | צילום: עמית שעל יו"ר אינטרקיור, אהוד ברק, צילום: עמית שעל

14:35 - בונוס ביוגרופ הצליחה בניסוי קליני שלב 2 להשלמת עצם בלסת: המסחר במניה הופסק עקב הצלחת הניסוי; החברה הצליחה להפחית כ-50% ממשך הזמן ועלות הכנת השתל להשתלה במטופל; ד"ר שי מרצקי, מנכ"ל ביוגרופ: "הניסוי מגדיל הכדאיות הכלכלית במוצרי החברה. זהו איתות לשוק שאנו מתקדמים בתהליך, וייקח זמן רב עד שיקמו לנו מתחרים בתחום".

עצם לסת של בונוס ביגרופ עצם לסת של בונוס ביגרופ עצם לסת של בונוס ביגרופ

13:55 - טוגדר פארמה קיבלה רישיון מהיחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות להפעלה מסחרית של החווה בישראל. בכוונת החברה לשתול באופן מיידי היקף משמעותי ועם תום מחזור הגידול לספק למטופלים, בבתי המרקחת בישראל, תוצרת קנאביס רפואי. ניסים ברכה, מנכ"ל טוגדר פארמה: "בכוונתנו להתחיל בתהליך השתילה באופן מיידי, בהיקף מסחרי, כך שתוצרת הקנאביס הרפואי תגיע למטופלים בישראל תוך מספר חודשים". המניה קופצת ב-5.2%.

מניות הקנאביס בולטות במסחר היום (ראו עדכונים קודמים): יוניבו מזנקת ב-14% לאחר שהתקשרה בהסכמים עם חברת אי.ג'יי.ווי. פארם בע"מ מקבוצת אביסרור, לפיהם קבוצת אביסרור תשקיע בחברה סך של 6 מליון שקל בתמורה ל-1,225,880 מניות רגילות. קנאשור קופצת ב-9% לאחר שהתקשרה בהסכם עם חוות גידול צמחי קנאביס קנערבה לרכישת כמות שנתית מינימאלית של 500 ק"ג תפרחות קנאביס רפואי. גם פנאקסיה ישראל, שעברה מבחני תקינה אירופית, מטפסת היום ב-7%.

קנאביס רפואי, צילום: שאטרסטוק קנאביס רפואי | צילום: שאטרסטוק קנאביס רפואי, צילום: שאטרסטוק

13:35 - פנאקסיה עברה מבדקי תקינה אירופית וממתינה לאישור יצוא מישראל - מדובר בתקן הכרחי לייצוא מישראל למדינות באיחוד האירופי ופנאקסיה היא מפעל הקנאביס הראשון בישראל שעבר בהצלחה את המבדקים הנדרשים. דדי סגל, מייסד ומנכ"ל פנאקסיה: "נכנסו למועדון שעיקר החברות בו הן חברות הענק הקנדיות".

12:55 - סלקום הודיעה כי רפי שאולי, המשמש כסמנכ"ל תוכן וטלוויזיה בקבוצה, מונה בנוסף כסמנכ"ל השיווק. שאולי ינהל את שני האגפים, אך הם ימשיכו לפעול בנפרד. שאולי מחליף בתפקיד את יוני סבג שהודיע לפני מספר חודשים על פרישתו לאחר 8 שנים בתפקיד. לתפקיד סמנכ"ל התוכן מונה שאול רק ביוני האחרון לאחר שהחליף את יניב גרינוולד. לפני כן שימש כמנהל שיווק לקוחות פרטיים בחברה.

12:40 - סוכמה העיסקה: קרן קלירמרק תרכוש את ההלוואה שאמורה אי.די.בי להעניק לאייל לפידות, בגובה של 118 מיליון שקל, תמורת 93.5 מיליון שקל בלבד. אי.די.בי עצמה תרשום הפסד של 24.5 מיליון שקל כתוצאה מהעיסקה, ותעביר ללפידות 4.99% ממניות כלל ביטוח.

ההלוואה היא לחמש שנים בריבית של 4% לשנה כשבסיום התקופה אמור לפידות לפרוע אותה. קלירמרק, שרוכשת את ההלוואה במחיר נמוך בכ-20% משוויה, תרשום תשואה של 9% לשנה. את ההצעה ללפידות להלוואה בתנאים מופלגים לרכישת המניות נתן בעל השליטה באי.די.בי, אדוארדו אלשטיין.

אייל לפידות, צילום: אביגיל עוזי אייל לפידות | צילום: אביגיל עוזי אייל לפידות, צילום: אביגיל עוזי

12:00 - אורי טל טנא, פרשן כלכליסט - והשבוע על מיזוגי חברות הנסחרות במדדים מובילים וההשפעה על אותם מדדים: המיזוג של כלכלית ירושלים לתוך מבני תעשיה צפוי להיות מושלם ביום שני הקרוב. עם המיזוג יופסק המסחר במניית כלכלית ירושלים, ומחזיקי המניות שלה יהיו זכאים לקבל 1.935 מניות של מבני תעשיה. מיזוג זה יוצר קושי במדדים, כיוון ששתי המניות נכללות במדדי ת"א 125, ת"א 90 ות"א נדל"ן.

פקטור משקל של מניית כלכלית ירושלים במדדי ת"א 90 ות"א נדל"ן ומדרגת החזקות ציבור שונה בין מבני תעשיה וכלכלית ירושלים, מקשה על ביצוע התאמות של הבורסה שימנעו עיוותים במסחר, ולכן הבורסה צפויה שלא לבצע התאמות כאלו. כתוצאה מכך, הבורסה צפויה להודיע על הוצאת מניית כלכלית ירושלים מהמדדים מעט לאחר השלמת המיזוג. במועד זה המסחר במניה זו כבר יופסק, ומנהלי קרנות הסל יצטרכו למכור את מניות מבני תעשיה שהם צפויים לקבל כתוצאה מהמיזוג.

התוצאה היא שבאמצע השבוע הבא, במועד הוצאת מניית כלכלית ירושלים מהמדדים, קרנות הסל יזרימו היצע גדול של כ-146 מיליון שקל למניות מבני תעשיה. במקביל, הן יזרימו ביקושים מצרפיים מהותיים של כ-50 מיליון שקל למניות מדד ת"א 90, כ-90 מיליון שקל למניות מדד ת"א 125, כ-5 מיליון שקל למניות מדד הנדל"ן וכמיליון שקל למניות מדד סקטור בלאנס.

בתחילת דצמבר יתבצע עדכון המשקל החודשי של המניות, שיכלול כבר את הפרמטרים החדשים של מניית מבני תעשיה. באותו עדכון קרנות הסל צפויות לרכוש את מניית מבני תשעיה בהיקף של למעלה ממאה מיליון שקל ובמקביל צפוי היצע מצרפי מהותי למניות מדדי ת"א 90, ות"א 125. כלומר, חלק גדול מהכסף שיצא ממניית מבני תעשיה בשבוע הבא צפוי לחזור אליה חודש לאחר מכן. בחודש פברואר, אם לא יהיו שינויים לא צפויים, מניית מבני תעשיה צפויה לעבור ממדד ת"א 90 למדד ת"א 35 במקום מניית אופקו.

יחד עם זאת, הבורסה הודיעה היום כי היא בוחנת אפשרות לבצע פקטור משקל אפס למניית כלכלית ירושלים לפני השלמת המיזוג. בתרחיש זה ההיצע של 146 מיליון שקל יגיע למניית כלכלית ירושלים (ולא למניית מבני תעשיה) ומועדו יוקדם למועד בו יוטל פקטור המשקל. הביקוש המצרפי למניות המדדים בהם נכללת כלכלית ירושלים יוקדם גם הוא למועד איפוס פקטור המשקל. גם בתרחיש זה מניית מבני תעשיה תזכה בביקוש של למעלה מ-100 מיליוןשקל בחודש דצמבר.

11:50 - חברת הביומד יוניבו וחוות הקנאביס הרפואי עמית אורן התקשרו בהסכמים עם חברת אי.ג'יי.ווי. פארם בע"מ מקבוצת אביסרור, לפיהם קבוצת אביסרור תשקיע בחברה סך של 6 מליון שקל בתמורה ל-1,225,880 מניות רגילות ללא ערך נקוב של החברה, במחיר של 4.89 למניה ו-500,359 כתבי אופציה המירים למניות החברה, עסקה המשקפת שווי חברה של כ-122 מיליון שקל לפני הכסף. בנוסף, קבוצת אביסרור תשקיע ותעמיד הלוואה לחווה בסך כולל של 6 מיליון שקל. 

11:00 - יו"ר פסגות לשעבר אהוד שפירא נכנס לקנאביס: חברת גו. די. אם הנמצאת ברשימת השימור בבורסה בתל אביב (בשווי 12.6 מיליון שקל), דיווחה הבוקר על מינוי ד"ר אהוד שפירא לראשות הדירקטוריון שלה. שפירא מכהן כיום כדירקטור בבית ההשקעות פסגות, לאחר שכיהן בו כיו"ר בין השנים 2011 עד 2017. ב-5 השנים האחרונות הוא כיהן כיו"ר ביראד, שהיא חברת מיסחור הידע של אוניברסיטת בר אילן, וכדירקטור ביבואנית הרכב סמל"ת.

ד"ר אהוד שפירא ד"ר אהוד שפירא ד"ר אהוד שפירא

עוד בעולם הקנאביס, חברת קנאשור התקשרה בהסכם עם חוות גידול צמחי קנאביס קנערבה לרכישת כמות שנתית מינימאלית של 500 ק"ג תפרחות קנאביס רפואי. תפרחות אלו יגודלו בקנערבה בתנאי Indoor, וישמשו לצרכי ייצור מוצרים מבוססי צמח הקנאביס על ידי החברה. המניה מטפסת היום ב-6%.

10:30 - נחום ביתן מוכר חמישה סניפים נוספים של יינות ביתן: לכלכליסט נודע כי אמש חתם ביתן על הסכם למכירת חמישה סניפים לחברת ויקטורי הציבורית תמורת כ-80 מיליון שקל. הסניפים נמצאים ברחובות וביבנה ובשלושה מיקומים נוספים ומחזור הפעילות שלהם עומד על כ-240 מיליון שקל בשנה. מכירה זו מצטרפת למכירה של שבעה סניפים נוספים שנמכרו בחודש שעבר לרשת פרש מרקט של האחים אמיר תמורת 110 מיליון שקל. מניית ויקטורי מטפסת היום ב-3.3%.

אייל רביד, מנכ"ל ומבעלי ויקטורי ונחום ביתן, בעלי יינות ביתן, צילומים: אוראל כהן , מיקי נעם אלון אייל רביד, מנכ"ל ומבעלי ויקטורי ונחום ביתן, בעלי יינות ביתן | צילומים: אוראל כהן , מיקי נעם אלון אייל רביד, מנכ"ל ומבעלי ויקטורי ונחום ביתן, בעלי יינות ביתן, צילומים: אוראל כהן , מיקי נעם אלון

9:50 - המסחר נפתח: המדדים ת"א 35 ו-125 יורדים ב-0.1%; אורמת טכנ' עולה ב-1.5% וטבע עולה ב-1.2% בפסגת ת"א 35, איירפורט סיטי יורדת ב-1.4% בתחתית המדד. את ת"א 90 מובילה בשלב מוקדם זה אדגר שמטפסת ב-2.9%, באטמ נופלת ב-6.8% בתחתית המדד. מחוץ למדדים המובילים בולטת אס.אר אקורד שמתחזקת ב-6.7% על רקע רכישת המניות של קרן איפקס וכניסתה להחזקת מיעוט בחברה (ראו עדכון מוקדם).

9:40 - חברת אחזקות מדעי החיים אינטרקיור, המחזיקה בבעלות מלאה (100%) של חברת הקנאביס הרפואי קנדוקדיווחה אתמול בערב, כי במסגרת הסכם שיתוף הפעולה האסטרטגי שלה עם מפעיל חוות גידול קנאביס בצפון הארץ, יוקצו לה מאותו מפעיל 1.5 דונם  בלבד לטובת הפרחת ייחורי הקנאביס הרפואי שהיא תספק לו.

8:30 - בונוס ביוגרופמעדכנת שבכוונתה לפרסם דיווח מהותי - המסחר במניה מופסק עד לפרסום ההודעה. 

7:50 - קרן איפקס רוכשת עד 20% ממניות חברת האשראי החוץ בנקאי אס.אר. אקורד מידי עדי צים. 10% מהמניות יירכשו מיידית במחיר של  45 שקלים למניה - מחיר הבסיס של המניה עומד הבוקר על 48.27 שקלים. איפקס תקבל שתי אופציות לכישת 5% נוספים כל אחת, הראשונה במחיר של 60 שקלים למניה, והשניה ב-66 שקלים למניה.

7:40 - אלביט מערכות הודיעה אתמול בערב עסקת ענק חדשה: משרד ההגנה בברן בחר במערכת הרדיו הטקטי של החברה לשימוש צבא שוויץ. שווי העסקה צפוי לעמוד על יותר מ-200 מיליון דולר לפי הערכות בתקשורת המקומית. המניה עלתה אתמול ב-2.1% בנאסד"ק, אם כי היא חוזרת לת"א ללא פער ארביטראז' מהותי)טבעשעלתה אתמול ב-2.6% בניו יורק חוזרת בפער חיובי של 0.8%.     

7:30 - בורסת ת"א תיפתחה על רקע הירידות שנרשמו אמש בניו יורק (מדד דאו ג'ונס ו-S&P 500 ירדו ב-0.1%, נאסד"ק נסוג ב-0.6%) והמשך המגמה השלילית הבוקר בשווקים של אסיה (המדדים ניקיי ושנגחאי יורדים ב-0.5%, האנג סנג יורד ב-0.3%) .

אתמול ננעל מדד ת"א 35 ללא תנועה, ת"א 125 ירד ב-0.2%. אלביט מערכות עלתה ב-2.3% בפסגת ת"א 35, אנרג'יאן בתחתית - המניה איבדה 2.5%. אודיוקודס קפצה ב-7.5% בפסגת ת"א 90 , לאחר דוח רבעוני מוצלח, מניית הבורסה לני"ע אף היא בלטה לטובה עם עלייה של 2.4%. איי.די.אי ביטוח ננעלה בתחתית המדד - מחקה 5.2%, או.פי.סי נחלשה ב-3.5%.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות