אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה ייעשה עם הכסף הנוסף לנכים? הממשלה מזמינה עמותות להציע הצעות צילום: buffalo.edu

מה ייעשה עם הכסף הנוסף לנכים? הממשלה מזמינה עמותות להציע הצעות

צוות בינמשרדי ייפגש עם ארגוני הנכים וכן עם גופים נוספים שירצו להעלות הצעות. הנכים מתכוונים להפגין ביום חמישי הקרוב בצומת עזריאלי בתל אביב בדרישה לביצוע הפעימה השלישית של העלאת הקצבאות בינואר

29.10.2019, 16:42 | שחר אילן

הצוות הבינמשרדי לגיבוש המלצות בנושא קצבאות הנכים מזמין עמותות ואת הציבור להציע הצעות למה לייעד את שני מיליארד השקלים שיחולקו במסגרת הפעימה השלישית והרביעית של העלאת הקצבאות. כן הודיע הצוות שייפגש עם נציגי ארגוני הנכים. כל זאת על רקע הביקורת הגוברת על כך שלוח הזמנים הקצר מאיים למנוע יישום של הפעימה השלישית של העלאת קצבאות הנכים בינואר הקרוב. ארגוני הנכים מתכוונים להפגין ביום חמישי הקרוב בצומת עזריאלי בתל אביב מה שצפוי לגרום לשיבושי תנועה.

במסגרת חוק קצבאות הנכים חולקו בשתי הפעימות הראשונות, שאוחדו לפעימה אחת, 2.2 מיליארד שקלים. כן נקבע ששר הרווחה (שהוא היום ראש הממשלה בנימין נתניהו) ושר האוצר ימליצו לממשלה על מתווה העלאה לפעימה השלישית והרביעית של הגדלת הקצבה, בשנים 2020-2021.

במסגרת שתי הפעימות הראשונות, גדלה קצבת הנכות בסך של 470-770 שקל לחודש, כך שהגיעה ל-3,300 שקל לחודש. כמו כן, במסגרת התיקון ניתנו 50 מיליון שקל עבור הגדלת דמי ליווי לעיוורים ו-50 מיליון שקל עבור קצבת ילד נכה. במסגרת הפעימה השנייה והשלישית יש לחלק עוד 2.1 מיליארד שקל כאשר החוק קובע שקצבאות הנכים יגיע לפחות ל-3,700 שקלים לחודש.

קראו עוד בכלכליסט

מה ייעשה עם הכסף של הפעימה השלישית?, צילום: buffalo.edu מה ייעשה עם הכסף של הפעימה השלישית? | צילום: buffalo.edu מה ייעשה עם הכסף של הפעימה השלישית?, צילום: buffalo.edu

שני חסמים עיקריים מקשים על ביצוע הפעימה השלישית. הראשון הוא העובדה שאין תקציב מאושר ל-2020 ולכן אין כסף משוריין למטרה זו ואין מקור תקציבי. כלומר העברת כספי הפעימה יחייבו חקיקה מיוחדת בכנסת תחת ממשלת מעבר. החסם השני הוא שטרם גובש אופן חלוקת הכספים והצוות הבינמשרדי הוקם רק לאחרונה. ככל הידוע באוצר מעוניינים להפנות סכומים מהפעימה הראשונה להרחבת הזכאות לקצבת הניידות והביטוח הלאומי וארגוני הנכים מתנגדים לכך בחריפות.

מייסד ארגון "נכה לא חצי בן אדם" אלכס פרידמן אמר ש"המדינה משותקת והרבה נושאים מהותיים נופלים בין הכיסאות, ביניהם לצערי גם הפעימה הבאה בחוק הנכים. עם קצת רצון טוב, ניתן לפתור את הבעיה באופן מיידי. לדברי פרידמן "איש אינו יודע מי הצוות הבינמשרדי, האם הוא מתפקד ובטח לא מה אופי המתווה. מניסיון עבר, כאשר לא מערבים את ארגוני הנכים ויוזמי החוק בתהליך, הכוונות לא טובות. לכן ביום חמישי נגיע להפגין"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות