אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפתעה לטובה: כלכלת ארה"ב צמחה ב-1.9% ברבעון השלישי צילום: שאטרסטוק

הפתעה לטובה: כלכלת ארה"ב צמחה ב-1.9% ברבעון השלישי

תחזיות הכלכלנים עמדו על תוצר חיובי של 1.6%, לאחר שברבעון השני נרשמה צמיחה של 2% בכלכלה האמריקאית; ההשקעות העסקיות ירדו ב-1%, ההוצאה הצרכנית עלתה ב-2.9% וההוצאה הפדרלית טיפסה ב-2%

30.10.2019, 14:33 | שירות כלכליסט

הפתעה לטובה מנתוני הצמיחה בארה"ב: מחלקת המסחר דיווחה היום (ד') שהכלכלה האמריקאית התרחבה ב-1.9% ברבעון השלישי של 2019, מעל תחזיות הכלכלנים שעמדו על על 1.6%. ברבעון השני עמד התוצר האמריקאי על 2%. 

הנתונים הטובים מהצפוי הם תוצאה של המשך הוצאות הצרכנים, כמו גם ההוצאות הממשלתיות, אמרו במחלקת המסחר.

הוצאות הצריכה האישית, מדד ההוצאות של משקי הבית האמריקאים, צמחו ב-2.9% - זהו נתון חיובי אך נמוך משמעותית מזה שנרשם ברבעון הקודם, אז עלתה ההוצאה הצרכנית ב-4.6%. ההוצאה הממשלתית עלה בשיעור של 2% ברבעון השלישי, לאחר עלייה של 4.8% ברבעון הקודם. 

ההשקעות העסקיות ירדו ב-1% בחישוב שנתי, הנסיגה החדה ביותר בנתון זה מאז הרבעון הרביעי של 2015. הנתון נפגע בעיקר מהירידה בהשקעה בתשתיות, שעמדה על 15%, ההשקעות בציוד ירדו ב-4%.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

הצמיחה בהשקעה מקומית פרטית ברוטו המשיכה להיחלש בשלושת החודשים שהסתיימו ב-30 בספטמבר, עם ירידה של 1.5%. למרות ההיחלשות, עדיין מדובר בנתון טוב בהרבה מהנפילה של 6.3% שנרשמה ברבעון השני של השנה.

ההשקעות במגורים התאוששו ורשמו צמיחה של 5.1%, לאחר ירידה של 3% ברבעון הקודם.

היצוא ברבעון עלה ב-0.7% אך היבוא עלה בקצב מהיר יותר של 1.2%. רמות המלאים נותרו במפתיע ללא שינוי כמעט - ערך המוצרים שעדיין לא נמכרו עמד על 69 מיליארד דולר, מול 69.4 מיליארד דולר בשנה קודמת.

"עבור היצרנים, האתגרים הגדולים ביותר נשארו מציאת עובדים מיומנים וחוסר הוודאות בזירת הסחר, המקשים על ההעסקה והרחבת בפעילות העסקית", אמר צ'אד מוטריי, הכלכלן הראשי באיגוד התעשיינים הלאומי האמריקאי.

ההתנהלות האגרסיבית של ארה"ב בזירת הסחר הגלובלי, ובייחוד מלחמת הטלת המכסים ההדדיות מול סין, מובילה לסנטימנט שלילי ולדאגה בשווקים.

במחלקת המסחר מסרו מוקדם יותר החודש שהמכירות הקמעונאיות נחלשו ב-0.3% בספטמבר, כאשר משקי הבית חתכו את ההוצאות על חומרי בניין, רכישות מקוונות ובמיוחד מכוניות. זו היא הירידה הראשונה במכירות מאז פברואר השנה.

הנתונים מתפרסמים שעות ספורות לפני פרסום החלטת הריבית של הפד. בשוק מצפים שהבנק המרכזי האמריקאי יוריד את הריבית ב-0.25% ל-1.75%.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות