אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד החקלאות: משרד הכלכלה אשם במחסור בחמאה צילום: שאטרסטוק

פרסום ראשון

משרד החקלאות: משרד הכלכלה אשם במחסור בחמאה

לטענת משרד החקלאות, מכסות היבוא חולקו על ידי משרד הכלכלה למספר גדול מדי של יבואנים - דבר שלא הותיר בידם כוח קנייה מספיק כדי לספק חמאה במחיר המפוקח לו התחייבו; משרד הכלכלה: "טענת משרד החקלאות שלא ניתן לבטל את המכס ללא הליך חקיקה - משוללת יסוד"

30.10.2019, 17:51 | נורית קדוש

משרד החקלאות תוקף את משרד הכלכלה, ומאשים אותו ביצירת המחסור בחמאה בשוק המקומי.

קראו עוד בכלכליסט

"הבעיה היא באופן חלוקת המכסות (ליבוא חמאה בפטור ממכס, נ"ק), בדגש על התנאים שהוכתבו על ידי משרדך וסוג היבואנים הזוכים. במידה שהמכסות היו מחולקות בהתאם להמלצת הגורמים המקצועיים במשרד החקלאות, החמאה היתה מגיעה לארץ, ההיצע והביקוש היו נפגשים, ואולי היה נוצר מחסור זניח", כתב גלעד אלירז, מנהל תחום בכיר סחר חוץ משרד החקלאות ופיתוח הכפר, לדני טל, מנהל מינהל יבוא במשרד הכלכלה.

המכתב נשלח לטל בתגובה למכתבו למשרד הכלכלה השבוע, בו הציע לבטל את המכס על יבוא חמאה - הצעה שאינה בת יישום ללא תיקוני חקיקה.

חמאה, צילום: שאטרסטוק חמאה | צילום: שאטרסטוק חמאה, צילום: שאטרסטוק

"המלצתכם, כפי שבאה לידי ביטוי במכתבך, אינה יכולה להתיישב עם ענף מתוכנן. עד שלא יוחלט אחרת בחקיקה, שיטת המכסות היא השיטה היחידה האפשרית לפתיחת היבוא", כתב אלירז. הוא  הוסיף כי משרד הכלכלה לא נערך לטיפול במחסור, למרות שידע על כך מראש: "כדי להשוות את הביקוש להיצע, יזם משרד החקלאות פתיחת מכסות ליבוא חמאה מבעוד מועד הן לשנת 2019 והן לשנת 2020".

הביקורת של משרד החקלאות היא על פריסת חלוקת המכסות למספר מנות וחלוקת כל מנה למספר רב יחסית של זוכים, דבר שלא נתן בידי היבואנים כוח קנייה מספיק שיאפשר מכירה לצרכן במחיר המפוקח לו התחייבו.

במשרד החקלאות הציעו לטל להעביר לידיהם את הטיפול בחלוקת המכסות. "לעמדתנו המקצועית, לא המכסה היא הבעיה, אלא אופן חלוקתה, ולכן מאחר שמדובר בחומר גלם לייצור חלב ומוצריו, אנו מציעים כי האחריות על חלוקת מכסות החמאה תועבר למשרד החקלאות, שהוא המשרד המקצועי הקשור באופן ישיר לענף החלב ויכול לתת מענה לכל הסוגיות המקצועיות המצוינות במכתבך".

במשרד הכלכלה דוחים על הסף את טענות משרד החקלאות: "טענת משרד החקלאות שלא ניתן לבטל את המכס ללא הליך חקיקה, משוללת יסוד. ביטול מכסים נעשה בצו בחתימת השרים הרלוונטיים. המכס נועד להגן על הייצור המקומי ולכן, לאור הפסקת הייצור המקומי על ידי טרה, אין צורך בכלי הגנה זה ואין מניעה לבטל את המכס על ייבוא חמאה״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות