אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה מאז משבר 2008: היצוא של גרמניה יתכווץ צילום: איי פי

לראשונה מאז משבר 2008: היצוא של גרמניה יתכווץ

הכלכלה הגדולה באירופה נפגעה מההאטה העולמית, מלחמת הסחר וכאוס הברקזיט. איגוד לשכות המסחר: "סנטימנט העסקים בשפל של עשור"

30.10.2019, 19:15 | שירות כלכליסט

לראשונה מאז המשבר הכלכלי הגלובלי, היצוא הגרמני יתכווץ בשנה הבאה - כך דיווח אתמול איגוד לשכות המסחר של גרמניה (DIHK). ההתכווצות צפויה על רקע מאמציה של הכלכלה הגדולה באירופה להתמודד עם ההאטה בשווקים הגלובליים.

קראו עוד בכלכליסט

מכוניות בנמל בגרמניה המיועדות ליצוא, צילום: איי פי מכוניות בנמל בגרמניה המיועדות ליצוא | צילום: איי פי מכוניות בנמל בגרמניה המיועדות ליצוא, צילום: איי פי

כלכלת גרמניה, ש־47% ממנה נשענים על יצוא, נפגעה מההאטה העולמית, מלחמת הסחר שהצית נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, כמו גם אי־הוודאות הכלכלית שנוצרה בצל כאוס הברקזיט. כתוצאה, בחמשת החודשים הראשונים של 2019 נרשמה ירידה של 5.1% בהיקף היצוא הגרמני לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

"עבור הכלכלה שלנו, שנשענת על גרעין תעשייתי חזק, מדובר באתגר עצום", כך לפי נשיא DIHK אריק שווייצר, שאמר את הדברים בכנס שבו הוצג סקר סנטימנט העסקים שביצע איגוד לשכות המסחר בקרב למעלה מ־28 אלף מנהלים.

על פי DIHK, הצפי הוא כי הצמיחה השנתית ביצוא הגרמני תיחלש השנה ל־0.3% מ־2.1% ב־2018. בשנה הבאה הצפי הוא להתכווצות של 0.5% בהיקף היצוא הגרמני. "מאז המשבר הפיננסי של 2008־2009 לא קיבלנו הערכות כה פסימיות מחברות", ציין שווייצר, והדגיש כי קצב הצמיחה הממוצע של היצוא הגרמני עומד בדרך כלל על כ־5.5%.

בשל התחזית הקודרת, DIHK חתכו את תחזית הצמיחה לכלכלת גרמניה עבור 2019 ל־0.4% לעומת תחזית קודמת של 0.6%. עבור 2020 הצפי הוא לקצב צמיחה של 0.5%.

ברקע הנתונים הללו, גם היקף האבטלה בגרמניה עלה בשיעור גבוה מהצפוי באוקטובר, זאת כאיתות לכך כי משבר הייצור זולג לשוק התעסוקה ועלול להאט את הוצאות הצרכנים. מספר המובטלים עלה ב־6,000 ל־2.287 מיליון בשקלול עונתי, זאת לעומת תחזית רויטרס שצפתה 2,000 מובטלים נוספים. שיעור האבטלה עומד על 5%.

מוקדם יותר החודש אמר יו"ר הבנק המרכזי של גרמניה, ינס וידמן, כי ההסלמה במתיחות הסחר ברחבי העולם עלולה לפגוע באופן משמעותי בצמיחת הגלובלית. "מלחמת סחר כוללת בין ארה"ב לבין האיחוד האירופי עלולה לפגוע פגיעה קשה מאוד בשני הצדדים", אמר וידמן בנאום שנשא בניו יורק בפני המועצה לקשרי חוץ.

הדברים נאמרו בהמשך להודעת ארה"ב בתחילת החודש, כי תשית מכסים של 10% על מטוסי איירבוס ומכסים בגובה 25% על יין צרפתי, וויסקי אירי וסקוטי וגבינות מרחבי היבשת. זאת כמהלך ענישה על סובסידיות שמעניק האיחוד האירופי ליצרניות המטוסים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות