אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יזם תמ"א 38 נקנס לאחר שלא העמיד ערבות לרוכשי הדירות צילום: גיל נחושתן

בלעדי לכלכליסט

יזם תמ"א 38 נקנס לאחר שלא העמיד ערבות לרוכשי הדירות

חברת אקסודוס פרימיום מכרה 29 דירות בפרויקט בקריית ביאליק, ללא העמדת ערבות שתגן על כספי הרוכשים, ונקנסה ב־6.5 מיליון שקל. עוד עשרות דיירים מתגוררים באתר בנייה לאחר שחמישה פרויקטים של החברה נעצרו באמצע העבודה

31.10.2019, 08:27 | שלומית צור ואמיתי גזית

משרד השיכון והבינוי הטיל עיצום כספי של 6.5 מיליון שקל על יזם תמ"א 38, לאחר שזה מכר עשרות דירות בלי להעמיד לטובת הרוכשים ערבות המגנה על כספם כפי שמחייב חוק מכר, כך נודע ל"כלכליסט". תלונה שהוגשה לממונה על חוק המכר במשרד השיכון חשפה כי חברת אקסודוס פרימיום 2015 בע"מ, אשר בונה מספר פרויקטים בקריית ביאליק, גבתה כספים מרוכשי דירות, בלי להעמיד ערבויות חוק מכר.

 

 

קראו עוד בכלכליסט

יחידת חוק המכר במשרד השיכון מצאה כי החברה מכרה דירות ל־29 רוכשים בפרויקט תמ"א 38 שהחברה מקימה ברחוב דן 29-27 בקריית ביאליק, וכי כספם לא הובטח. החוק מחייב העמדת ערבות בכל מקרה שבו התשלומים ששולמו עבור הדירה עולה על 7% משווייה.

עוד נמצא בבדיקת כלכליסט כי הפרויקט תקוע מאז אוקטובר 2018. הבנייה כבר החלה ועל כן הדיירים שנותרו לגור בבניינים בזמן העבודות מצויים למעשה בתוך אתר בנייה. מנגד, הרוכשים חוששים כעת לאבד את כספם ולהישאר ללא דירות.

קריית ביאליק (ארכיון), צילום: גיל נחושתן קריית ביאליק (ארכיון) | צילום: גיל נחושתן קריית ביאליק (ארכיון), צילום: גיל נחושתן

בינתיים ברחבי קריית ביאליק תקועים לא פחות מחמישה פרויקטי תמ"א 38 של החברה. הסתבכות החברה החלה בעקבות תביעה שהגיש באוקטובר 2018 יחיאל אבוקרט, שותף ומשקיע בחברה, בטענה לחוב של 7 מיליון שקל. בנובמבר 2018 מינה השופט את עו"ד עדי אקרואי לנאמן לניהול הפרויקט.

 

תגובות

 

עו"ד אפי אוחנה ממשרד דורון טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות', המייצג דיירים באחד הפרויקטים שנעצרו מסר: "החברה אינה עומדת בהתחייבותה כלפי הדיירים, ומזה למעלה משנה שהפרויקט נעצר כליל. אין אלא להצר על כך שקבלנים הנעדרים יכולת ביצוע ויכולת כלכלית לוקחים על עצמם ביצוע של פרויקטים מורכבים תוך הצגת מצגי שווא לדיירים ואנו תקווה כי משרד השיכון יגביר את הפיקוח ואת סמכויות האכיפה המוקנות לו על מנת שמקרים מעין אלו לא יישנו".

בני דרייפוס מנכ"ל משרד השיכון: "משר השיכון יפעל בכל מקום בו כספי רוכשי דירות נמצאים בסיכון. אני מזמין כל אדם החש כי כספו נצא בסיכון לפנות ליחידת חוק המכר במשרד השיכון".

תגובת עו"ד מחול אדיב המייצג את חברת אקסודוס: "מרשתי החלה בביצוע חמשת הפרויקטים. לאחר חתימת חוזים מול הדיירים . החוזים נערכו בידי עורכי הדין של שני הצדדים שאמונים היו על חוקיות החוזים ועמידתם בתנאי חוק המכר, וכפי שהדיירים סמכו על היעוץ המשפטי כך גם מרשתי עשתה. לעניין הערבויות הדיירים הופקדו ערבויות כספיות בהתאם לדרישות החוק בידי עורכי הדין של הדיירים ולפי דרישותיהם. למרשתי לא ידוע על שום קנס שלטענתכם הוטל עליה על ידי משרד השיכון בגין אי הפקדת ערבויות כביכול. בכל מקרה אנו נבדוק את הטענה מול הרשויות ונפעל לביטול כל קנס שהוטל באם הוטל. ברור שלא ייתכן שהוטל קנס ללא הודעה וללא בדיקה וללא מתן זכות טיעון. החברה פעלה כחוק ולפי המלצת יועציה המשפטיים, תמיד הקפידה ותמשיך להקפיד על שמירת האינטרסים של הדיירים כפי שתמיד עשתה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

37 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

37.
המשך
כל מי שקנה דירה בבניין שם ברח כבר ומכר את הדירה אפילו הבנו שהמתווך ברח וגם המתווכת קנתה דירה בבניין ומכרה אותה מייד. הכל היה לא מובן שכנים עזבו דיירים מכרו ועכשיו יש שם שלטים למכירה וכפי שידוע לי עוד 3 דיירים שקנו את הבתים כבר מסתלקים 2 כבר מכרו ועזבו גם אז מי נשאר ? לא הבנתי אף פעם מה הולך בבלוק הזה אבל התוצאה מובנת. אנחנו כמובן אחרי הבנייה ויש לי חבר שהתחיל בדפנה שגם אצלהם החברה הזו רצתה לעשות פרויקט והם כבר בעיצומו של בנייה עם חברה רצינית כפיר נדלן. מסקנה בבניינים לא משחקים לוקחים חברות מוכרו
תושב ביאליק שכן לבניין שסיים פרויקט ממול  |  02.11.19
36.
לא מדויק
כל מקרה לגופו אתה לא יכול לדעת מה היה בבניין שלך במדויק ומה יהיה אצלהם כמו שרשמת אני מסכים אבל באותו דרך זה יכול לקחת גם 5 שנים ובאופן הפוך גם שנה. אתה לא יכול לגזור מכל מקרה של עצירה את המקרה ובית משפט זה אכן הליך מורכב אבל שוב כל מקרה לגופו אתה לא יודע מה הסיפור שלהם בכל מקרה מאחל לכם הצלחה שתגמרו את הבניין החיפאי לא חסר שם פרויקטים שנתקעו בתור אחד שמכיר את העיר זה נראה אותו דבר. בצחוק כן.
ל33  |  02.11.19
35.
מה השם של הבעלים האמיתי לא מובן עד היום
החברה הזאת היתה אצלנו דרך בתווך בבניין כמה וכמה פעמים הם רדפו אותנו והבטיחו לנו הרים וגבהות אבל לא התפשרנו ולא הסכמנו והכל בזכות הוועד שלנו שיהיה בריא שהציל אותנו מהם הוועד שלנו עשה עבודה ש100 בלשים לא יעשו וחקר את החברה ואת המתווך ובכל פגישה היתה מריבה בין הדיירים רק להיכנס להליך וחלק הלכו אחרי העדר וחציינו לא רצינו לקחת צאנס. ראינו אך הכל מתחיל שם ובאמת שהבנו שניצלנו הם לא עבדו אף פעם רצוף והיו חודשים של עצירות. אם זה לא מספיק הדיירים עצמם בדן 29 היו בוכים לנו שהיזם עושה להם את החיים סיוט...
תושב ביאליק שכן לבניין שסיים פרויקט ממול  |  02.11.19
33.
פרויקט חיפאי קפקאי מקרה תאום שסוקר באתר
מה בין התגובה שלך לכתבה בית משפט נאמן ומי שלא יהיה לא קשור. החברה נקנסה על מכירות שלא כדין. בית משפט מינה נאמן שזו עבודה ארוכה עד שיתחילו את העבודה שהיא לא קשורה לכתבה. אתה יודע כמה כסף החברה השאירה אם היא נקנסה בעקבות הפרות בטח הקופה בנימוס אחד ענק. מפה ועד שבית משפט והנאמן יכלו לנהל את העבודה יש זמן תסתכל את ענבל אור ועוד מליון מקרים זה לא הוקוס פוקוס בית משפט זה דבר איטי כל דבר זה פרוצדורה ובתור אחד שגר בפרויקט כזה בחיפה אני מקווה שגם אצלנו הדבר יגמר ועברו שלוש וחצי שנים ורק התחילו לבנות
ל 32  |  02.11.19
לכל התגובות