אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הבריאות זימן למחר את חברות הקנאביס, לא נמסרה סיבת הפגישה צילום: אוראל כהן, יח"צ

בלעדי לכלכליסט

משרד הבריאות זימן למחר את חברות הקנאביס, לא נמסרה סיבת הפגישה

החברות משערות שהפגישה מיועדת לקבלת הנחיות הנוגעות להמשך האסדרה הישנה, שצו הביניים של בג"ץ מחייב המשכה עד סוף מרץ 2020, או ניסיון להגיע להסדר בקשר לרמות המחיר בשוק

30.10.2019, 21:53 | צלי גרינברג

משרד הבריאות זימן אליו את מגדלי ויצרני הקנאביס הרפואי לפגישה מחר (ה') בערב, ללא ציון מטרת הפגישה. החברות, שנשארו באי ודאות, החלו בהכנות לקראתה ונפגשו הערב (ד') כדי לדון באפשרויות שיועלו במהלך הפגישה, ובדרכים בהם יוכלו לנצלה לצרכיהם.

קראו עוד בכלכליסט

החברות משערות, כי זימון הפגישה נובע מהצורך של משרד הבריאות לעמוד בצו הביניים של בג"ץ בתביעה שהגישה עמותת מטופלי הקנאביס הרפואי, המחייב את משרד הבריאות להמשיך באסדרה הישנה (המצב טרום רפורמת הקנאביס הרפואי של משרד הבריאות שאיפשרה מכירת קנאביס רפואי שלא באמצעות בתי המרקחת ובמחיר אחיד של 370 שקל לכל כמות שהונפקה למטופלים על ידי הרופא המטפל) עד לסוף חודש מרץ 2020.

משרד הבריאות נקט בנוהל 'תפיסה' במהלך חודש ספטמבר האחרון, במסגרתו הכריח את המגדלות להעביר תוצרתן לבתי המרקחת כדי לקדם את האסדרה החדשה (רפורמת הקנאביס של המשרד המחייבת מכירת הקנאביס הרפואי באמצעות בתי המרקחת והמעלה את מחיר הקנאביס הרפואי באופן משמעותי למטופלים). לאחר נוהל התפיסה החלו חברות הקנאביס ל'התיישר' עם דרישת משרד הבריאות לפעילות במסגרת הרפורמה, וצו הביניים של בג"ץ מחזיר את האפשרות של מכירה שלא באמצעות בתי המרקחת.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב על רקע חממת קנאביס, צילום: אוראל כהן, יח"צ מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב על רקע חממת קנאביס | צילום: אוראל כהן, יח"צ מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב על רקע חממת קנאביס, צילום: אוראל כהן, יח"צ

בהקשר זה אמר אחד מהגורמים בשוק הקנאביס לכלכליסט, כי "הרפורמה הוכרזה לפני למעלה מ-5 שנים, וכל המצב הנוכחי יכול היה להימנע אם יישום הרפורמה היה מתבצע אחרת. כשהתחילו תלונות על מחסור בבתי המרקחת הרגולטור החליט להפסיק את ייצור מוצרי האסדרה ישנה וניצל את סמכותו 'לתפוס' את כל תוצרת הקנאביס בישראל שהייתה מיועדת למטופלים באסדרה הישנה והעביר 30% ממנה לבתי המרקחת. החל מה-1 לספטמבר השנה חל איסור על המגדלים להעביר חומר למפעלים לטובת מטופלי האסדרה הישנה, וחל איסור על המפעלים לייצר מוצרים למטופלים באסדרה הישנה. המלאי שהיה קיים אזל אצל מרבית החברות ואי אפשר לספק סחורה

זו. אם משרד הבריאות רוצה לשחרר את המחסומים שנוצרו, עליו לאפשר לחזור לגדל ולייצר בתנאי האסדרה הישנה ולהמשיך לחלק ישירות למטופלים, או להקל ולקצר את תהליך הייצור למספר ימים במקום מספר חודשים".

השערה נוספת של החברות היא, כי משרד הבריאות ער למחסור שעלול להיווצר בתוצרת קנאביס רפואי שלא עומדת בתקינה של האסדרה החדשה, ויבחן עם המגדלות כיצד לפתור בעיה זו ללא פגיעה ברפורמה.

בהקשר זה אמר גורם אחר בשוק הקנאביס הרפואי, כי "הבעיה האמיתי היא לא בחומר של האסדרה החדשה אלא בזה של האסדרה הישנה. וההבדלים בין השניים, מעבר לעמידות בתקינה, היא המחיר. כדי לפתור את הבעיה הזו יהיה על הרגולטור להחליט אם הוא מוריד את אלו שגרמו להעלאת המחיר כמו בתי המרקחת, כי אנחנו לא נמשיך לסבסד את השוק בזמן שגורמים חדשים שאינם נדרשים לתעשייה זו מרוויחים על גבינו".

ממשרד הבריאות לא נמסרה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות