אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקרנות סנטרברידג' וגלאטין קיבלו היתר שליטה בהפניקס צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

הקרנות סנטרברידג' וגלאטין קיבלו היתר שליטה בהפניקס

העסקה, שקיבלה את אישור רשות שוק ההון, צפויה לצאת לפועל בתחילת השבוע הבא - עם השלמתה תקבל קבוצת דלק כ-1.3 מיליארד שקל במזומן תמורת מניות השליטה (32%); הרוכשות יקבלו הלוואת מימון של 575 מיליון שקל מקבוצת מלווים בהובלת מזרחי טפחות, לצד מנורה מבטחים ומיטב דש

31.10.2019, 18:02 | גולן חזני

הקרנות סנטרברידג' וגלאטין קיבלו היום (ה') מרשות שוק ההון את היתר השליטה בחברת הביטוח הפניקס. העסקה צפויה לצאת לפועל בתחילת השבוע הבא - עם השלמתה תקבל בעלת השליטה קבוצת דלק כ-1.3 מיליארד שקל במזומן. מבחינת דלק מדובר בעיתוי כמעט מושלם שסוגר לקבוצה את מימון עסקת רכישת נכסי שברון בים הצפוני.

קראו עוד בכלכליסט

עם קבלת ההיתר תקבל קבוצת דלק כ־350 מיליון דולר במזומן (כ־1.3 מיליארד שקל). 300 מיליון שקל נוספים אמורה דלק לקבל מרכישת המניות שמכרה בעסקאות החלף (סוואפ) ואשר גם אותן ירכשו שתי הקרנות. 200 מיליון שקל תעניק דלק לקרנות בהלוואת מוכר לשלוש שנים, כך שמדובר ב־1.7 מיליארד שקל עבור 32.5% מניות הפניקס. היקף העסקה עשוי להשתנות בתום חמש שנים ממועד השלמתה, בהתאם לתנאים שייבחנו, ושווי העסקה מבחינת קבוצת דלק עשוי לגדול ב־860 מיליון שקל או לקטון ב־200 מיליון שקל.

בנוסף להלוואת המוכר של דלק יקבלו הרוכשות הלוואת מימון בהיקף של 575 מיליון שקל, שתועמד באמצעות קונסורציום בהובלת בנק מזרחי טפחות, ואשר בו משתתפות גם חברת הביטוח מנורה־מבטחים ובית ההשקעות מיטב דש. כבטוחה להלוואה ישמשו מניות הפניקס הנמכרות. הקרנות מקבלות את הפניקס ללא שניים ממנהליה הבולטים, אייל לפידות שכיהן כמנכ"ל הפניקס במשך כעשר שנים ועבר לתפקיד מנכ"ל שיכון ובינוי, ורועי יקיר, שעבר עם לפידות לשיכון ובינוי ומונה למשנה למנכ"ל.

ממשרד המפקח על הביטוח נמסר: "הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון ד"ר משה ברקת, חתם היום על היתר שליטה לקרנות ההשקעה סנטרברידג' וגלאטין בהפניקס אחזקות בע"מ, השולטת בהפניקס ביטוח בע"מ ובהפניקס אקסלנס פנסיה וגמל בע"מ. ההיתר ניתן לקרנות לאחר תהליך בדיקה מקיפה שביצעה רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון הנוגעת לתכניות הפעולה, אמינות והתאמת בעלי השליטה ונושאי המשרה שלהם, האמצעים הכספיים, החוסן הפיננסי ומימון עסקת הרכישה של הרוכשים".

את הקרנות ליוו בעיסקה עורכי הדין אבריימי וול ומירי קמחי ממשרד פישר בכר חן, ואת דלק עורכת הדין אלית אלקון ממשרד גורניצקי.

הצוות המוביל

לפי המודל המסתמן, כמנכ"ל חברת הביטוח ימשיך לכהן אייל בן סימון (46), שמשמש כעת כממלא מקומו של אייל לפידות, שעזב; הוא גם יהיה מנכ"ל חברת האחזקות. יו"ר חברת הביטוח יהיה רו"ח בני גבאי (54), המעורה היטב בעולם הביטוח - שתי הקרנות כבר הודיעו שגבאי ימונה ליו"ר חברת הביטוח.

יו"ר חברת האחזקות יהיה אלי יונס (68), שהיה מנכ"ל בנק מזרחי־טפחות, בנק הפועלים, משמש כנציג הקרנות בארץ וצפוי לרכוש בעצמו אחוזים בודדים מהפניקס.

הבעלים החדשים בחרו במנכ"ל שצמח בארגון וגדל בצל המנכ"ל הדומיננטי לפידות, אך הציבו מעליו לא מנהל אחד, אלא שניים. בן סימון הוא מנהל מקצועי, עם ותק של 15 שנה בקבוצה. הרעב שלו, לצד עבודה קשה, סייעו לו לטפס בסולם עד להזדמנות הפז שנקרתה לו כשלפידות עזב. בעולם ללא חוק מגבלת שכר, הבעלים החדשים אולי היו פוזלים לחפש גם מנהלים מן החוץ, אך הקושי להביא מנהלים חיצוניים, בצד ההיכרות העמוקה של בן סימון עם החברה וה־DNA שלה, הפכו אותו למינוי אידאלי.

רו"ח בני גבאי הוא דמות מוכרת מאוד בביטוח הישראלי. מדובר בבנו של רו"ח עזרא גבאי, מקודקודי פירמת רואי החשבון ארנסט אנד יאנג (קוסט פורר גבאי את קסירר), הפירמה הגדולה והחזקה בישראל, שמלווה את הבנקים הגדולים ואת חברות הביטוח באופן שוטף. גבאי הבן למד אקטואריה, ראיית חשבון ומשפטים באוניברסיטת חיפה, היה שותף בפירמה ועבד בה במשך 16 שנה. הוא שימש כסגנו של רונן בראל, אך כשהבין שלא יוכל לנהל את הפירמה, החליט לפרוש לפני שנתיים ולהקים חברת ייעוץ משלו. מאז הוא פועל מאחורי הקלעים, ובין היתר ייעץ לאיגוד חברות הביטוח לגבי יישום הוראות הסולבנסי (דרישות ההון המחמירות שהוטלו על הענף).

בעל השליטה בקבוצת דלק יצחק תשובה, צילום: קבוצת דלק בעל השליטה בקבוצת דלק יצחק תשובה | צילום: קבוצת דלק בעל השליטה בקבוצת דלק יצחק תשובה, צילום: קבוצת דלק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות