אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החרדים לא פרטנרים: הם אוסרים גם חוגי ליבה צילום: עמית מגל

דעה

החרדים לא פרטנרים: הם אוסרים גם חוגי ליבה

זו עוד דוגמה לתופעה שבמסגרתה כמה שהמגזר הכללי מתאמץ לבוא לקראת החברה החרדית, הוא מגלה שאין פרטנר. ולכן נחוצה ממשלה ליברלית שתוכל ללחוץ על החרדים שיסכימו ללימודי ליבה, למען המשק ולמען הילדים

05.11.2019, 08:20 | שחר אילן

לפעמים קשה להאמין שאפשר להקצין יותר ממה שרבני הציבור החרדי כבר הקצינו, אבל פסק חדש של הרב של מודיעין עילית מאיר קסלר מוכיח שהדבר אפשרי. במכתב ציבורי תוקף קסלר בחריפות את לימודי הליבה ומרחיב את ההתנגדות להם משעות הלימודים גם לחוגים ואוסר לקיימם במסגרות ציבוריות.

קראו עוד בכלכליסט

תלמודי התורה החרדיים לבנים (ת"תים) אינם מלמדים כמעט לימודים כלליים, והתוצאה היא פגיעה קשה ביכולת של בוגריהם להשתלב בשוק העבודה ופגיעה במשק. בשל ההתנגדות הנחרצת של ההנהגה החרדית לשילוב תכנים אלה החלו יוזמות לקיום חוגים בחשבון ובאנגלית בשעות אחר הצהריים, כולל של משרד החינוך.

קסלר, המזוהה עם מפלגת דגל התורה הליטאית, מסביר ש"המכנה המשותף לכל אותם קורסים הוא הניסיון להחדיר לימודי ליבה לילדי הת"תים במטרה להכשירם בעתיד לצאת לשוק העבודה ולהיות חלק מהחברה הכללית ובהיות שהם אינם מצליחים לעשות זאת הם מנסים בדרך זו... יש לדחות בתוקף כל אותן הצעות".

חרדים (ארכיון), צילום: עמית מגל חרדים (ארכיון) | צילום: עמית מגל חרדים (ארכיון), צילום: עמית מגל

קסלר הוא חבר ועדת הרבנים לענייני חינוך שהיא הסמכות הרוחנית של מערכת החינוך החרדית האשכנזית. הוא מבסס את התנגדותו לחוגים גם על דברים שאמר מנהיג דגל התורה הרב גרשון אדלשטיין. לדבריו, "מרן הביע דעתו כי התעסקות קבועה בדברים חיצוניים מעוררת אצל הילד חשק לדברים אחרים ואין לקיים חוגים כאלו בשום מסגרת ציבורית". הדבר מעלה חשש שבעתיד עלול גם אדלשטיין להוציא איסור.

המכתב של קסלר הוא דוגמה נוספת לתופעה שבמסגרתה כמה שהמגזר הכללי מתאמץ לבוא לקראת רגישויות החברה החרדית, הוא מגלה שאין פרטנר. כך קרה עם התנגדות החרדים ללימודים אקדמיים גם כשהם בהפרדה, עם טרפוד פשרת הכותל ועם ההתנגדות לכל מכסה בתחום הגיוס לצה"ל. המכתב של קסלר מוכיח כמה נחוצה לישראל ממשלה ליברלית, כזו שתוכל ללחוץ מספיק על ההנהגה החרדית כדי שתסכים ללימודי ליבה, למען המשק ולמען הילדים. ואם לא לימודי ליבה, אז לפחות חוגים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
יש כאן אי הבנה
יש לחלונים אי הבנה גדולה במהות החיים של החרדים והתורה בכלל, אין שאיפתנו להיות עשירים ואנו מוכנים להסתפק במועט כדי לעשות את רצון בוראנו על ידי לימוד תורתו, אני מבין שזה דבר שקשה לחילונים להבין, אבל תכלית חיינו היא הרבה יותר גבוהה מאשר להיות בברים ופיצות ונופשים, ואנו עושים זאת מבחירה, ולכן לדעתנו כאשר אתם לא מלמדים את ילדיכם על בורא עולם ותורה ומצוות אתם גוזרים על הילדים שלכם חיים מנותקים מתורה ונבערים מיהדות...
חרדי  |  01.04.20
10.
9 - איש לא מבקש להחזיר בשאלה
התנהלות הרבנים החרדיים (לאו דווקא החברה החרדית!) בסוגיית לימודי הליבה היא בושה וחרפה שפוגעת, בראש ובראשונה, בחרדים עצמם. הנושא הזה קריטי לחילונים לא בגלל רצון כלשהו להחזרה בשאלה, אלא בגלל שהרבנים גוזרים את דינם של החרדים לחיי עוני ומונעים מהם למידה. אז ברור, הטובים שבטובים יכולים להסתדר, כדבריך - אבל הרוב הגדול לעולם לא יוכל להדביק את הפער שנגזר עליו ולעולם לא יוכל להתחרות בחברה החילונית ובחברה הציונית-דתית. אתה טוען שהלימודים המיועדים לחרדים "מתוכננים בצורה שתרופף רעיונות"? טוב ויפה. אפשר לתכנן אותם מחדש. אפשר להתחיל במתמטיקה ובאנגלית, שאין להם היבטים אידאולוגיים משמעותיים, ושחשיבותם לחברה קריטית ביותר. אפשר להמשיך לתת שעות רבות ללימודי תורה ודת, אבל *לצד* מתמטיקה ואנגלית (לפחות), לא במקומן. אפשר לוודא בשלב הנוכחי שהמורים הם חרדים. (ואגב, גם להוציא מחזירים בתשובה למיניהם ממערכת החינוך הממלכתית.) אבל הרבנים ממשיכים להגיד "לא", "לא" ו"לא", ולהסית נגד עצם הלמידה ועצם הידיעה, כדי להמשיך לכבול את הציבור שלהם ולמנוע ממנו להתפרנס. עצוב, מביש ומבייש.
א  |  06.11.19
9.
שימו לב לכותרת: "הם"
שיח של קיטוב ושנאת השונה. חוץ מזה, אם באמת המטרה היחידה של לימודי הליבה היתה בשביל להגביר את הפריון במשק ההתיחחסות שלנו היתה שונה. אבל מי כמוך שחר יודע שהלימודים המיועדים לחרדים מתוכננים בצורה שתרופף רעיונות שאנו רואים בהם יסודות עיקריים לחיים ולכן אנחנו לא מכניסים גול לעצמנו ונמנעים. חשוב שתבין דבר נוסף, חלק גדול מהציבור החרדי, כן - גם גברים - עובדים (תבדוק בנתוני הלמ"ס מהו הפער בין חרדים לחילונים, אני מקוה שגם כשתראה שהפער עומד על 13% בלבד תשתף בכך את קוראיך המוסתים) אבל השאיפה הבסיסית היא ללמוד תורה ולכן מנסים לכוון לכך את הילדים. מי שבכל אופן רוצה לעבוד מוצא את הדרך לכך, וגם אם זה יותר קשה בסוף מסתדרים יופי (סבא שלי בכיר בתעשיה האוירית והוא אמר לי שבוגרי ישיבות מצליחים אצלם יותר מלומד הליבה שלכם) אז תניח לנו, שחר.
חרדי  |  06.11.19
לכל התגובות