אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתיבי הגז חתמה על מזכר הבנות להקמת צנרת גז מישראל לאירופה צילום: shutterstock

נתיבי הגז חתמה על מזכר הבנות להקמת צנרת גז מישראל לאירופה

מדובר בפרויקט EastMed, שאמור לחבר את משקי הגז של ישראל יוון קפריסין ואיטליה באמצעות צנרת שתימתח לאורך הים התיכון, בעלות הקמה משוערת של 7 מיליארד יורו

05.11.2019, 10:43 | ליאור גוטמן

חברת נתיבי הגז הממשלתית חתמה על מזכר הבנותלקידום הקמת צנרת הולכת גז טבעי מישראל לאירופה.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בפרויקט איסט מאד (EastMed), שאמור לחבר את משקי הגז של ישראל יוון קפריסין ואיטליה באמצעות צנרת שתימתח לאורך הים התיכון ובאורך של כ-2,000 ק"מ בעלות הקמה משוערת של 7 מיליארד יורו.

אילוסטרציה, צילום: shutterstock אילוסטרציה | צילום: shutterstock אילוסטרציה, צילום: shutterstock

לפי הדיווח של נתיבי הגז (נתג"ז) הפרויקט עתיד בהתאם לנתונים שפורסמו על ידי פוסידון להוליך כ-10 BCM (מיליארד מ"ק) כאשר באופן מפתיע הוא זכה "במימון של מחצית מהוצאות שלב הפיתוח, כפרויקט שהוכר על ידי האיחוד האירופי".

 מה כולל ההסכם בין הצדדים? הצדדים יחלו לעבוד על "אפיון טכני ראשוני ומקדמי לרבות תוואי, נקודות חיבור עם מערכות הולכה ומתקנים קיימים, קיבולת, דחיסה ועוד; הערכות לתקציב הנדרש לביצוע הפרויקט והפעלתו, לרבות עלויות CAPEX ו-OPEX; דרישות רגולטוריות וחוקיות בישראל, קפריסין ואירופה לקבלת הרישוי וההיתרים הדרושים להקמה והפעלה ולו"ז ותכנית פעולה לקידום הפרויקט וביצועו".

ההסכם תוקפו ל30 חודש כאשר ההערכות הן שלפני 2025 לא תרשם הולכת דז מישראל לאירופה. יצוין ששרי האנרגיה של המדינות כבר חתמו על מזכרי הבנות לקדם את הפרויקט וככל שהוא יקום הוא ישמש גשר לאירופה עבוד משקיעים חדשים.

שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר כי  "מזכר ההבנות יאפשר שותפות של נתג"ז כחברה ממשלתית בתכנון מקטע צינור הגז ישראל-אירופה".

יו"ר דירקטוריון נתג"ז, איתן פדן: "מדובר במהלך אסטרטגי חשוב מאין כמותו למשק הגז הישראלי ולחיזוק הקשרים הכלכליים עם השוק האירופי. הפרויקט מתוכנן להעביר כ-10BCM בשנה, כשלשם השוואה התצרוכת השנתית של גז במדינת ישראל עומדת כיום על כ 11 BCM בשנה. הפרויקט הוכר על ידי האיחוד האירופי כפרויקט common interest וככזה זוכה בשלב זה במימון של מחצית מהוצאות שלב הפיתוח"

".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות