אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושרה התוכנית לתחנת הכוח הפרטית הגדולה בישראל צילום: אסנת רום

בלעדי לכלכליסט

אושרה התוכנית לתחנת הכוח הפרטית הגדולה בישראל

התחנה תוקם בהשקעה של 2‑3 מיליארד שקל על ידי שותפות של הפניקס וסימנס ותופעל בגז טבעי. ראש מועצת דרום השרון: נמשיך להיאבק נגדה

06.11.2019, 06:50 | ליאור גוטמן

הוועדה לתשתיות לאומיות אישרה אתמול את התוכנית להקמת תחנת הכוח הפרטית הגדולה בישראל באזור כפר סבא, כך נודע ל"כלכליסט". את התחנה, שתופעל בגז טבעי, תקים חברת ריינדיר שבה שותפות סימנס והפניקס.

התחנה החדשה צפויה לקום בתחום המועצה האזורית דרום השרון, בין הכבישים הראשיים 6, 444, ו־55. עלות בנייתה נאמדת ב־2.5 עד 3 מיליארד שקל, לא כולל חוזה הגז העתידי שלה - שעתיד להכפיל את עלות ההשקעה. התחנה היא אחד מפרויקטי התשתיות הגדולים המתוכננים בישראל, בוודאי בתחום החשמל.  

בני גבאי יו"ר הפניקס, צילום: אסנת רום בני גבאי יו"ר הפניקס | צילום: אסנת רום בני גבאי יו"ר הפניקס, צילום: אסנת רום

התחנה תוקם כפרויקט תשתית לאומי. היא צפוי לספק עד 1,300 מגה־ואט, שהם כ־10% מכושר הייצור של חברת החשמל כיום. בשיא הנוכחי של ייצור החשמל הפרטי מחזיקה כיום תחנת הכוח של דליה אנרגיות באזור קריית מלאכי, עם יכולת אספקה של כ־910 מגה־ואט.

את ריינדיר מחזיקה כיום קבוצה בראשות הפניקס (כ־40%). ב־60% הנותרים מחזיקים סימנס העולמית והמייסדים המקוריים של ריינדיר: איתי רוכמן, לשעבר סמנכ"ל הכספים ב-IPM, ומשה קריגר, עו"ד בכיר לשעבר וחבר בצוות האנרגיה והתשתיות במשרד גורניצקי ושות'. לפני מספר ימים הושלמה מכירת אחזקות קבוצת דלק בפניקס לידי הקרנות הזרות סנטרברידג' וגלאטין, ולכן מקבלות עתה הקרנות פרויקט כמעט גמור מבחינת אישורי הרגולציה. השלב הטכני האחרון הוא קבלת אישור מהממשלה, כשזו תקום.

מאז פורסמה התוכנית להקמת התחנה הגדולה נשמעו קריאות למשרד הבריאות ולמשרד האנרגיה לעצור את התוכנית, מחשש לפגיעה באיכות החיים של התושבים באזור.

ראש המועצה האזורית דרום השרון אושרת גני גונן מבטיחה להיאבק בתוכנית. "נראה שההחלטה שהתקבלה מושפעת מהעדפת אינטרסים כלכליים על פני טובת הציבור ואינה לוקחת בחשבון סיכונים ביטחוניים, סביבתיים ובריאותיים שישפיעו על חצי מיליון מתושבי השרון. לא ייתכן שממשלת מעבר היא זו שתכריע בהחלטה הרת גורל כזו".

במשק האנרגיה טוענים מנגד שהקמת התחנה הכרחית כדי לספק את צורכי המדינה, לצד תחנה בהספק של 450 מגה־ואט שאמורה לקום בראש העין.

מהוועדה לתשתיות לאומיות נמסר כי "מדובר בתחנת כח המופעלת באמצעות גז טבעי בלבד, והיא בעלת תרומה משמעותית למשק החשמל במדינת ישראל בכלל ולמרכז הארץ בפרט. התוכנית, שקודמה בהתאם להחלטת הממשלה, תיתן מענה לצרכים לשנת 2030, זאת לאור גידול האוכלוסייה בעיקר במרכז הארץ. כמו כן, החלופה שנבחרה מנצלת היטב את משאב הקרקע - שטח כלוא בין כבישים, קרוב לרשת החשמל והולכת הגז. תסקיר ההשפעה על הסביבה שנערך לתוכנית, הראה כי התוכנית עומדת בכל התקנים הסביבתיים המחמירים ובחוק אוויר נקי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות