אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בן משה מגביר את הלחץ על ביתן: מכירת סניפי מגה לפרש מרקט מתעכבת צילום: עמית שעל

בן משה מגביר את הלחץ על ביתן: מכירת סניפי מגה לפרש מרקט מתעכבת

לכלכליסט נודע שבן משה מסרב לאשר מכירה של הסניף במיקדו סנטר ובכך מגביר את הלחץ על נחום ביתן, הזקוק למזומנים

11.11.2019, 20:54 | נורית קדוש

מתעצם הקושי להשלים את עסקת מכירת שבע חנויות מגה מידי נחום ביתן לפרש מרקט, תמורת 110 מיליון שקל. העסקה כוללת 4 חנויות מגה ו-3 יינות ביתן.

לכלכליסט נודע כי לא רק שיש בעיה עם הסניף ברחוב כורזין בגבעתיים, אלא שכעת גם בן משה (בעל השליטה של רבוע כחול נדל"ן המשכירה למגה 60 חנויות) מסרב לאשר מכירה של הסניף במיקדו סנטר בתל אביב ובכך מגביר את הלחץ על נחום ביתן, הזקוק לתמורה מהעסקאות לתשלומים שוטפים. 

לאחר שאתמול דיווחה פרש מרקט למשקיעים כי האריכה בחודש את המועד האחרון להשלמת העסקה נוכח מחלוקות בנוגע לאחת החנויות, ובעקבות סירובו של מוטי בן משה לאשר מכירת חנויות מגה הפועלות בנכסים של רבוע כחול נדלן שבשליטתו, נודע שפגישות בין הצדדים לא הובילו לפתרון. 

קראו עוד בכלכליסט

על רקע זה, השלמת העסקה עם פרש מרקט תקועה לא רק בגלל סניף כורזין בגבעתיים אלא גם בגלל סניף מגה במיקדו סנטר בתל אביב, השייך לרבוע כחול. מדובר בסניף המהותי ביותר בעסקה עם פרש מרקט, על רקע היקפי פעילותו.

ביינות ביתן טוענים כי בן משה לא יכול להתנגד להעברת חוזה השכירות לפרש מרקט, אלא שבן משה הבהיר לצדדים כי לא יאריך את חוזה השכירות שצפוי להסתיים בעוד כ-10 שנים. בהיעדר התחייבות להארכת חוזה השכירות, אין לפרש מרקט סיבה לשלם כ-16 מיליון שקל על החנות.

בשוק המזון מעריכים כי בדרך זאת, מנסה בן משה שהפסיד לביתן במכרז לרכישת מגה, להפעיל עליו לחץ שיגרום לו למכור לו את מגה. מנגד, ההערכות הן שביתן לא יוכל למכור את מגה ולהישאר עם סניפי יינות ביתן שפעילות חלקם הפסדית. 

סניף מגה, צילום: אוראל כהן סניף מגה | צילום: אוראל כהן סניף מגה, צילום: אוראל כהן

כפי שנחשף בכלכליסט לפני כחודשיים במכתב ששלחה עו"ד שרית לויתן, היועצת המשפטית של רבוע כחול נדל"ן, לביתן, הודגש כי החברה לא תאפשר לגורם כלשהו לקבל חזקה או כל זכות אחרת בנכסים המושכרים על ידה למגה, בלי אישורה בהסכמים מתאימים שיגובשו בכתב. "החברה תבחן כל פנייה, ככל שתגיע אליה, ותחליט אם לקבל או לדחות כזאת, לפי שיקול דעתה הבלעדי". בנוסף, שלחה רבוע כחול נדל”ן מכתב דומה לאייל רביד מוויקטורי ולפרש מרקט.

נחום ביתן, צילום: עמית שעל נחום ביתן | צילום: עמית שעל נחום ביתן, צילום: עמית שעל

ביחס לסניף כורזין, העיכוב נובע מכך שהאחים יוסי ושלומי אמיר, בעלי השליטה בפרש מרקט גילו לאחר החתימה על ההסכם כי מחצית ממכירות הסניף ישארו בידי ביתן, כיוון שמדובר במכירות און ליין שמשוייכות לביתן ולא מתקיימות ברצפת המכירה.

הערכות בענף הן כי בדרך זאת, של סירוב להאריך חוזים, יפעל בן משה להעביר לידיו את 60 המיקומים של מגה בשנים הקרובות.

מבדיקת כלכליסט עולה כי גם רשת ויקטורי שחתמה על הסכם לרכישת 5 חנויות מביתן, טרם קיבלה את הסכמת בעלי הנכסים. מיינות ביתן נמסר כי "עסקאות המכירה של סניפי קבוצת יינות ביתן לרשתות פרש מרקט וויקטורי עומדות בעינן והצדדים מחכים אך ורק לאישור רשות התחרות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות