אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר הכלכלה על מחיר למשתכן: "אחרי 70 אלף התחלות בנייה בשנה, צריך לבצע התאמות" צילום: יאיר שגיא

שר הכלכלה על מחיר למשתכן: "אחרי 70 אלף התחלות בנייה בשנה, צריך לבצע התאמות"

בכנס של ארגון הקבלנים ביקר אלי כהן את התוכנית ואמר: "אני חושב שצריך לעזור לזוגות הצעירים, אבל זה בא על חשבון המדינה. לא צריכות להיות במחיר למשתכן דירות גדולות"; כהן גם דיבר על היתרון שבמעבר לשיטת בנייה נפחית: "מיותר בעיניי לבוא ולאשר תכניות בוועדה המקומית או המחוזית"

14.11.2019, 13:25 | דותן לוי

"מחיר למשתכן נועדה לאפשר לזוגות הצעירים לרכוש דירה, אני חושב שברגע שהתחלות הבנייה יגיעו ל-70 אלף בשנה צריך לבצע התאמות", כך אמר היום שר הכלכלה והתעשיה אלי כהן בכנס של ארגון הקבלנים והבונים מחוז תל אביב והמרכז שנערך באילת.

קראו עוד בכלכליסט

יממה לאחר שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה להאריך את תוכנית מחיר למשתכן בשנה נוספת, אמר כהן, הזכור כחבר מפלגתו של משה כחלון, שר האוצר ואדריכל התוכנית, כי "מחיר למשתכן היא תוכנית נדרשת אבל צריך לעשות בה התאמות. צריך להגדיל את ההיצע כי הביקוש קבוע ולא ישתנה. יש אלפי עולים חדשים מידי שנה והאוכלוסייה מתרבה ריבוי טבעי, אני חושב שצריך לעזור לזוגות הצעירים אבל זה בא על חשבון המדינה. לא צריכות להיות במחיר למשתכן דירות גדולות 5 ו-6 חדרים או דירות מיוחדות, כי התוכנית נועדה כדי לעזור לזוגות צעירים וצריך כמה שיותר דירות קטנות".

מחיר למשתכן בקרית אונו , צילום: אוראל כהן מחיר למשתכן בקרית אונו | צילום: אוראל כהן מחיר למשתכן בקרית אונו , צילום: אוראל כהן

בהמשך אמר כהן, כי אם בעתיד יקבל את אחד התיקים של האוצר או הבינוי, יפעל לקדם שינוי בשיטת התכנון והבנייה ומעבר לבנייה ניפחית. כהן הביא כדוגמא את מנהטן, בה האדריכל או המהנדס הוא זה שחותם ומאשר את תכניות הבנייה. ועדת התכנון המקומית או המחוזית מגדירה לו את גובה הבניין או גבולות המתחם וכל היתר נמצא באחריות אנשי המקצוע האזרחיים. "זה מיותר בעיניי לבוא ולאשר תכניות בוועדה המקומית או המחוזית", סיכם כהן.

שר הכלכלה אלי כהן, צילום: יאיר שגיא שר הכלכלה אלי כהן | צילום: יאיר שגיא שר הכלכלה אלי כהן, צילום: יאיר שגיא

"הדבר הזה יבוא וישחרר את הפקק ויקצר זמנים. היום מי שמשלם על ההתארכות הזו זה הזוגות הצעירים. אם זה עובד במנהטן, מפיסות הנדלן היקרות בעולם, אין סיבה שזה לא יעבוד כאן ולדעתי רוב המהנדסים והאדריכלים אנשים ישרים ומי שירמה ילך לכלא", אמר כהן.

כהן התייחס גם לענף המשרדים, "ענף ההייטק מתחבר גם לעניין הנדל"ן המניב. היום הממוצע לרכישת משרדים בתל אביב עבר את ה-100 שקלים למ"ר כשבעבר זה היה 50-60 שקלים למ"ר.

"הנדל"ן המניב נמצא כיום בפריחה יוצאת דופן. מפעלים עוברים מהמרכז לפריפריה ואותם מחליפים הרבה בנייני משרדים חדשים", סיכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

34 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

32.
השר כהן חצוף
כהן, בגללך ובגלל ראש הממשלה שלך כבר עשור, יש אנשים בני 40+ וגם 50+, עם שלושה וארבעה ילדים שלא יכולים להרשות לעצמם דירה. אנשים שעובדים בשתי משרות, מעמד ביניים קלאסי. ואתה שולח אותנו לקנות דירת שניים-שלושה חדרים? חצוף. מחירי הדיור עלו פי שתיים תוך עשור. ולממשלה אין אחריות? לא על חשבון המדינה? והחרדים זה לא על חשבון המדינה? והמתנחלים לא? לזה יש כסף?
אני כועס  |  18.11.19
לכל התגובות