אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדד אוקטובר עלה כצפוי ב-0.4%; הדירות המשיכו להתייקר צילום: אוראל כהן

מדד אוקטובר עלה כצפוי ב-0.4%; הדירות המשיכו להתייקר

מתחילת השנה עלה מדד המחירים לצרכן ב-1%, וב-12 החודשים האחרונים - ב-0.4%; מחירי הדירות באוגוסט-ספטמבר עלו ב-1.9% בחישוב שנתי לעומת התקופה המקבילה אשתקד; מדד מחיר הדירות החדשות צנח ב-5.4%, מאחר שכמחצית מהעסקות היו במסגרת מחיר למשתכן

15.11.2019, 14:00 | אדריאן פילוט ואמיתי גזית

מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.4% באוקטובר - כך מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס). האנליסטים ציפו לעלייה של 0.4%-0.5%. 

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בעלייה חריגה לחודש אוקטובר, מאחר שבניגוד לשנים הקודמות, השנה כל חגי תשרי חלו בחודש זה.

לפי הלמ"ס, עליות מחירים בולטות נרשמו בסעיפי הלבשה והנעלה (6.9%), ירקות ופירות (2%), ומזון (0.7%). מנגד, ירידת מחירים בולטת נרשמה בסעיף תרבות ובידור - 1.2%.

מתחילת השנה עלה מדד המחירים לצרכן ב-1%, וב-12 החודשים האחרונים - ב-0.4%.

לפיכך, האינפלציה השנתית במשק עומדת על פחות מ-0.5%, מתחת לגבול התחתון של יעד יציבות המחירים שקבעה הממשלה (1%-3%).

הנתונים האלו מגדילים את הסיכוי להפחתת ריבית. שניים מתוך חמשת החברים בוועדה המוניטרית של בנק ישראל הצביעו בעד הפחתת ריבית בדיון האחרון, לאחר שטענו כי אין אינפלציה במשק.

בנייה בקרית אונו, צילום: אוראל כהן בנייה בקרית אונו | צילום: אוראל כהן בנייה בקרית אונו, צילום: אוראל כהן

עוד פרסמה הלמ"ס כי באוגוסט-ספטמבר נרשמה עלייה שנתית של 1.9% במחירי הדירות (חדשות ויד שנייה) בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, ועלייה של 0.2% בהשוואה ליולי-אוגוסט.

המחיר הממוצע הכלל ארצי של עסקה לרכישת דירה עמד ברבעון השלישי של שנת 2019 על 1521.3 אלפי ש"ח. ברבעון הקודם עמד המחיר הממוצע על 1577.2 אלף שקל.

אבל הסיפור המרכזי בנתוני הלמ"ס הוא מדד מחיר הדירות החדשות שבו נרשמת צניחה של 5.4% באוגוסט–ספטמבר 2019 לעומת התקופה המקבילה; בהשוואה ליולי-אוגוסט 2019 נרשמה ירידת מחירים של 2.4%.

הסיבה לירידה המחירים זו היא העובד שכמעט מחצית מהעסקאות (49.7%) לקניית דירה חדשה היו במסגרת תוכנית מחיר למשתכן שבה ניתנת לרוכשים הנחה באמצעות סבסוד של מחיר הקרקע. זאת בעוד שבתקופה הקודמת-יולי-אוגוסט, שיעור העסקאות במחיר למשתכן היה רק 42.7%. וכמובן שבשנה שעבר שיעורן היה נמוך בהרבה.

שיעור דירות מחיר למשתכן עולה משום שעוד ועוד פרויקטים שיצאו לדרך בשנים האחרונות מבשילים ומגיעים כעת לשלב היתר הבנייה שרק אחריו קבלנים רשאים לחתום על עסקאות עם הזוכים בהגרלות.

את עליית המחירים שנרשמה באוגוסט-ספטמבר במכירת דירות חדשות ויד שנייה תידלקו במיוחד התייקרויות של 3.5% במחוז הצפון, 1.9% במחוז תל אביב, ו-1% במחוז חיפה.

עם זאת מבחינת השינוי במחירי הדירות באוגוסט-ספטמבר בהשוואה ליולי-אוגוסט, עולה כי רק במחוזות ירושלים והמרכז נרשמה עליית מחירים - 1.2% בכל אחד מהמחוזות; לעומת זאת נרשמו ירידות מחירים במחוזות תל אביב (0.8%), חיפה (0.5%), דרום (0.3%) וצפון  (0.2%).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות