אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הביטוח הלאומי הפחית את הטרטורים: ירידה בשיעור החקירות לתובעים קצבה צילום: עומר מסינגר

בלעדי לכלכליסט

הביטוח הלאומי הפחית את הטרטורים: ירידה בשיעור החקירות לתובעים קצבה

שיעור החקירות בביטוח הלאומי ירד בחצי בעשור האחרון, מ־4% ל־2%, אחרי ביקורת שמתחו בתי משפט על שיטות החקירה הפוגעות בזכויות הנחקרים. בביטוח הלאומי מסבירים את השינוי בשיפור ביכולות המחשוב ובהקלה בתנאים לקצבאות

18.11.2019, 06:50 | שחר אילן

שיעור החקירות שמבצע הביטוח הלאומי ירד בעשור האחרון בחצי. אם ב־2010 העביר הביטוח הלאומי לחקירות 4% מהתביעות לגמלאות, הרי שבחודשים האחרונים הוא העביר כ־2% בלבד ובספטמבר אף היתה ירידה ל־1.7%. בביטוח הלאומי מסבירים את הירידה בשיפור ביכולות המחשוב ובהקלות בתנאים לקבלת הקצבאות.

מחלקות הביטוח הלאומי מעבירות מקרים לחקירות כאשר הפקיד הרלבנטי חושד במידע שקיבל לצורך אישור הקצבה. באגף החקירות פועלים 140 חוקרים שמטרתם לפי אתר הביטוח הלאומי "לאתר ולחשוף חשד למעשי מרמה תוף הצגת נתונים כוזבים".

קראו עוד בכלכליסט

עם זאת, שיטות החקירה של הביטוח הלאומי גררו במהלך השנים ביקורת רבה על פגיעה בזכויות הנחקרים, בין היתר מצד בתי המשפט. מסמך של אגף החקירות עצמו גילה ב־2016 שמשרדי החקירות ששכר הביטוח הלאומי נהגו בין היתר לתשאל קטינים ללא נוכחות מבוגר תוך שימוש באיומים בוטים, הצגת עובדות שקריות ותיעוד תשובות הנחקרים באופן חלקי בלבד.

מאיר שפיגלר מנכ"ל ביטוח לאומי, צילום: עומר מסינגר מאיר שפיגלר מנכ"ל ביטוח לאומי | צילום: עומר מסינגר מאיר שפיגלר מנכ"ל ביטוח לאומי, צילום: עומר מסינגר

מהירחון הסטטיסטי של הביטוח הלאומי מתברר שהירידה בשיעור החקירות נמשכה בהתמדה לאורך העשור האחרון. כך, ב־2015 עמד אחוז התביעות על 3% וב־2018 על 2.4%.

ב־2010 עמד מספר התביעות על מיליון ומספר החקירות על 40 אלף. ב־2018 כבר עלה מספר התביעות ל־1.14 מיליון (עלייה של 14%) בשל העלייה בהיקף האוכלוסייה, אבל מספר התיקים שהועברו לחקירה ירד ל־27,300. 44% מהחקירות מתבצעות בתיקי תאונות עבודה.

מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה ש"הירידה במספר החקירות נובעת משתי סיבות עיקריות: אחת היא הרחבת ממשקי המידע עם רשויות שונות וקבלת מידע עדכני על עבודות ועיסוקים של אזרחים ממעסיקים באופן תכוף יותר מבעבר.

"סיבה שנייה היא תיקוני חקיקה שמייתרים חקירות רבות". מדובר בין היתר בהקלות למקבלי הבטחת הכנסה שיש ברשותם רכב, העלאת גובה ההכנסות שאוכלוסיות שונות יכולות להשתכר במקביל לקבלת קצבה. מקור בביטוח הלאומי הסביר שהתוצאה של הירידה היא שחלק ניכר מפעילות אגף החקירות עבר לחקירות של הונאה מאורגנת דוגמת תלושי שכר פיקטיביים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

25 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

25.
גוף שעובד אל הציבור בשיטת מצליח ליאוש הציבור
ביטוח לאומי מנוהל אל ידי פקדים ומזכירות ורופאים ושרק האינטרס האישי שלהם עומד לנגדם להמשיך לעשוק את הציבור לגרום למבוטחים ליאוש בשיטת כיסוי של מסמכים לנשל את הזכיות של המבוטחים בקביעה של החלטות שתמיד צריך לערר אל החלטות של הועדות רפאויות כדי לגרום ליאוש של המבוטח לקבל את זכיות לפי החוק וגורם להוצאות כספיות לשכור יועצים ומשפטנים כדי להילחם לקבל את מה שמגיע מלבטוח בלי לשלם את הוצאות הגבעות שמשלמים המבוטחים הגיע הזמן שיחיבו את הביטוח הלאומי בהוצאות האלו שזה יביא לשינוי
אביב  |  20.11.19
23.
לאפרת מס 13 צודקת
הביטול לאומי גם לי עשה ככה לתדהמתי. קבע לי נכות קבועה צמיתה וכשעירערתי על החמרה ביטלו תנכות הייתי צריכה לעבור וועדות מחדש על כל תחום וקיצצו כמה שיותר בנכויות שלי ולא חישבו מתאריך הגשת ההחמרה..אלא רק מתאריך הביטול נכות שלהם..הבנתם כמה כסף הם מרוויחים על חשבון חולים שרק מנסים לחיות בכבוד
עליזה  |  19.11.19
21.
לכל מי שמתעצבן מאפליית בני אשכנז ובני ספרד
זה ברור שיש אפלייה. היא מורגשת ומציאותית במגוון תחומים ועיסוקים. אבל. מאחר ואנחנו עם יהודי עם מאמין, ויודעים שיש בורא לעולם ולכל דבר יש סיבה. גם לאפלייה הזו יש סיבה, אחת לפחות, אולי גם יותר. כידוע שבני אשכנז ביחס לבני ספרד סבלו הרבה הרבה יותר במלחמות העולם, בפרט בשואה. ועל כן, מן השמיים נותנים להם יותר קלות בדור זה. ופשוט לכל מבין.
הדג  |  19.11.19
לכל התגובות