אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גם בפריפריה יש שבת צילום: מיכאל קרמר

דעה

גם בפריפריה יש שבת

החלטת עיריות בגוש דן להפעיל הסעות בשבת ראויה לכל שבח. מצד שני, מדובר יותר בהפגנת שרירים של העיריות מאשר בפתרון לבעיה. ויש רק פתרון אחד: הפעלת קווי תחבורה סדירים בשבת בתוך יישובים חילוניים וביניהם

21.11.2019, 08:47 | שחר אילן
החלטת ארבע עיריות בגוש דן להפעיל הסעות בשבת ראויה לכל שבח ומהווה ייצוג הולם של רצון התושבים. מצד שני, מדובר יותר בהפגנת שרירים של העיריות, אולי אפילו סוג של הפגנה, מאשר בפתרון לבעיה. ויש רק פתרון אחד: הפעלת קווי תחבורה סדירים בשבת בתוך יישובים חילוניים וביניהם.

הדרישה לתחבורה ציבורית בשבת נהנית בשנים האחרונות מתמיכה ציבורית רחבה במיוחד. הסיבה לכך היא ההכרה הגוברת שמי שנפגעים מהיעדרה הם בני השכבות החלשות ביותר כלכלית: עניים, קשישים, עולים וחיילים.

הפתרון החדש של עיריות גוש דן בעייתי מכמה סיבות. הראשונה היא שניתן לעשות בכספים האלה שימוש למטרות עירוניות אחרות. השנייה היא שמדובר בעיריות עשירות. רשויות עניות יותר לא יכולות להרשות לעצמן להעניק שירותי הסעות, למרות שהתושבים שלהן זקוקים לכך לא פחות ואולי יותר. בנוסף, הסעות אינן תחבורה ציבורית, שצריכה להתנהל בתשלום על פי הצרכים והביקוש. 

ניתן היה לפתור חלק מהבעיה באמצעות קווי מוניות השירות החדשים שאמורים היו להתחיל לפעול בחודש הבא בערים רבות בארץ. למפעילים מותר לעבוד בשבת, אבל

הם אינם חייבים לעשות זאת. למוניות השירות שני יתרונות בולטים: הן חלק מהסטטוס־קוו והן פוגעות הרבה פחות באווירת השבת מאשר אוטובוסים. למרבה הצער, קשיים ביבוא המוניות ובמציאת נהגים הביאו לדחיית פתיחת הקוים לאפריל. לא נותר אלא לקוות שאז יוחלפו ההסעות בתחבורה ציבורית אמיתית.

מה שברור זה שדרוש פתרון כולל וכלכלי לתחבורה ציבורית בשבת לתושבי גוש דן, ובמיוחד לתושבי הפריפריה ולנסיעות בין־עירוניות. אם יתברר שמוניות השירות לא יעמדו בתקוות שנתלו בהן, לפתרון שקט של הבעיה ברוב אזורי הארץ, יהיה צורך בפתרון כולל. קשה לראות איך מסבירים לבג"ץ למה לחלק מתושבי הארץ יהיו (בעתיד) מוניות שירות בשבת ולאחרים לא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
השבת מהצד המדיני
4 את שמה לב מה את אומרת -"אני לא מאמינה באלוקים" ולכן את רוצה שתהיה תחבורה ציבורית בשבת, אז נו... זה שאת רוצה, את יכולה להמשיך לרצות, אבל אם טיפ טיפה תבררי את ההיסטוריה של המדינה שלך [עזבי את העם העתיק שלך], את תביני שכל הנקודה של המדינה היא, "מדינת היהודים". ומדינת יהודים זה לא רק בדם אלא גם בארחות חיים, כי אם לא כן מדוע אין מושג של "מדינת הגרמנים" וכדו'? לכן עם כל הכבוד לדמוקרטיה, שאת תדברי בשמה (כמובן...), אבל יש צביון למדינה שלנו, וכן, אנחנו מיוחדים וייחודים, לכן אם אנו יהודים, אז לפחות במרחב הציבורי צריך שזה יגיע לידי ביטוי. ושוב, אני לא מדבר מהצד הדתי אלא פשוט מהדרך של המדינה שאני חי בה שהיא "מדינת היהודים". מקווה שהייתי מובן... ושנדע כל אחד לקבל את האחר והשונה ללא שנאה.
ישראלי  |  24.11.19
6.
5 בשבת תישאר במרחב הפרטי שלך
הרי בשבת אתה רוצה לנוח לא ? אז תישאר במרחב הפרטי שלך ואל תבלבל את המוח על שבת במרחב הציבורי. גם ככה בגלל שאין תחבורה ציבורית בשבת יש לאנשים יותר רכבים שאיתם הם 'מחללים' שבת בשבת ומעמיסים על התנועה בימי חול. הכפיה הדתית שלך ושל כמוך היא הגורם המרכזי לסלידה מדת .
אמנון  |  24.11.19
5.
שבת במרחב הציבורי
הניסיון בכח ועל חשבון משלם הארנונה לכפות חילולי שבת ששומרי השבת צריכים לממן בארנונה שלהם, הוא התנהלות מאוד מאוד בעייתית, בלשון המעטה. ובאופן כללי, כל היחודיות של המדינה הזו היא שזו המדינה היחידה בעולם שהיא מדינת היהודים. בן אדם יכול לחיות את החיים שלו בבית שלו, אבל שרותים שהם במרחב הציבורי ראוי להם שיכבדו את הדת היהודית, והדת היהודית היא דבר שמוגדר היטב. גם לפני 100 שנה וגם לפני 2000 שנה וגם לפני 3000 שנה שמרו כאן שבת, וה"קושאן" שלנו והלגיטימציה שלנו לחזור הנה זה בזכות המסורת שלנו שאותה שמרנו כל הדורות. בלי מסורת, ובפרט בלי שבת, אין לנו יחודיות ואין לנו לגיטימציה לחיות כאן ולא בברלין או בניו יורק או במרוקו.
ר.  |  23.11.19
3.
היום שישי ה-22 לקחתי מונית מגבעתיים לקדימה צורן
לבקר את ההורים שלי. ובגלל שהרכבת האחרונה לבית יהושע יצאה מרכבת מרכז ב-14:30, ואני נזכרתי לבדוק רכבות רק ב-14:30. אז עלתה לי ולבן הזוג 170 ש"ח מונית ספיישל. כמה לדעתכם תעלה לי מונית לדימונה, כדי לבקר את הורי בן הזוג? לא יאומן שב"מדינת הסטארט-אפ", אין תחבורה שבעה ימים בשבוע, מראה על סדר העדיפויות של הממשלות שהיו כאן. מקווה שבעתיד הקרוב זה ישתנה.
אני  |  22.11.19
לכל התגובות