אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'נרל מוטורס תובעת את פיאט-קרייזלר במיליארדים על שוחד לעובדים צילום: גטי אימג'ס

ג'נרל מוטורס תובעת את פיאט-קרייזלר במיליארדים על שוחד לעובדים

בצעד נדיר בענף הרכב הגישה היצרנית האמריקאית תביעת ענק נגד פיאט-קרייזלר, ובה האשימה את החברה בכך ששיחדה את ראשי וועדי העובדים שלה כדי להגדיל את דרישותיהם במו"מ הקיבוצי מולה. המטרה: להשיג יתרון תחרותי בענף הרכב העולמי

21.11.2019, 08:58 | תומר הדר

תביעה נדירה בענף הרכב העולמי: ג'נרל מוטורס הגישה אתמול (ד') תביעה לבית המשפט במישיגן נגד FCA, החברה-האם של קרייזלר ופיאט.

קראו עוד בכלכליסט

GM מאשימה את פיאט-קרייזלר בתשלום שוחד לעובדים כדי שיגדילו את דרישותיהם במהלך המו"מ הקיבוצי מול הנהלת החברה. המטרה: להשיג יתרון תחרותי מול ג'נרל מוטורס בשוק הרכב העולמי.

בהודעה קצרה שפירסמה GM בנושא היא האשימה את פיאט-קרייזלר ב"דפוסי שחיתות הפוגעים ביכולתה של ג'נרל מוטורס לבצע תהליכי מסחר ומיקוח הוגנים".

החברה ציינה כי היא דורשת מפיאט-קרייזלר סכום המוערך על ידה במיליארדי דולרים, אך לא פירטה את גובה הנזק המדויק שנגרם לה לטענתה.

שביתה GM ג שביתה GM ג'נרל מוטורס | צילום: אי פי איי שביתה GM ג

התביעה מתמקדת במערכת היחסים שבין מנהיגי איגוד עובדי התחבורה בארה"ב וועדי העובדים ב-GM לבין האחראים על יחסי העבודה בפיאט-קרייזלר. במסגרת התביעה, ג'נרל מוטורס מאשימה את יריבתה במתן שוחד במסגרת הליך המו"מ הקיבוצי בחברה שהתנהל בשנים 2011 ו-2015, כמו גם ביישום הסכם שנחתם ב-2009, כדי להקנות יתרון תחרותי לפיאט קרייזלר.

 

ג'נרל מוטורס ספגה לאחרונה נזקי ענק והפסדים בגובה של 1.8 מיליארד שקל בגלל שביתת העובדים האחרונה, היקרה בתולדותיה, שנמשכה ארבעים ימים. במסגרת השביתה שהחלה ב-16 בספטמבר, שבתו 46 אלף עובדי היצרנית במפעליה בארה"ב, במחאה על שורה של צעדי קיצוץ שעליהם הכריזה הנהלת החברה.

על פי הערכות שפורסמו בתקשורת האמריקאית, במהלך כל אחד מימי השביתה הפסידה ג'נרל מוטורס מאה מיליון דולר. מדובר בהפסד הצפוי להשפיע ישירות ובאופן מהותי על דו"חות החברה לשנת 2019. 

מועד הגשת תביעת המיליארדים עשוי להיות לא מקרי: FCA נמצאת בימים אלה בעיצומו של משא ומתן מול PSA החברה האם של פיג'ו וסיטרואן. משקולת של מיליארדי דולרים שישולמו כפיצויים ליצרנית רכב גדולה אחרת, עשויה להאט את תהליך המשא ומתן ואף לפגוע משמעותית בסיכויי המיזוג.

FCA מסרה בתגובה כי "החברה המומה מהתביעה, מתוכנה ומהתזמון בו הוגשה. אנו עיכולים רק להניח שמדובר בניסיון להפריע לתהליך המיזוג עם PSA והמשא ומתן שאנו מקיימים עם ארגוני עובדים. נגן על זכויותינו בכל אמצעי חוקי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות