אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עובדי NSO נגד פייסבוק: דורשים צו מניעה נגד חסימת חשבונותיהם ברשת החברתית צילומים: אוראל כהן, אביטל פלג

עובדי NSO נגד פייסבוק: דורשים צו מניעה נגד חסימת חשבונותיהם ברשת החברתית

קבוצת עובדים בחברת הסייבר הישראלית דורשת מביהמ"ש המחוזי בת"א לחייב את פייסבוק העולמית לפתוח את החשבונות החסומים שלהם; לפי כתב התביעה, פייסבוק הפרה את ההסכם עימם בכך שחסמה את החשבונות הפרטיים שלהם באופן פתאומי וגורף - והפרה בכך את תנאי השימוש שלה עצמה

26.11.2019, 16:19 | הגר רבט
פרק נוסף בסכסוך המשפטי בין חברת פייסבוק לסטארט-אפ הסייבר הישראלי NSO: תביעה חדשה הוגשה היום (ג') לבית המשפט המחוזי בתל אביב מטעם קבוצת עובדים ב-NSO Group, בה הם מבקשים צו מניעה זמני נגד פייסבוק העולמית בדרישה לפתוח את החשבונות החסומים שלהם בפייסבוק, ובחברה הבת שלה אינסטגרם.

הסכסוך המתוקשר בין שתי החברות החל לפני כחודש, כשחברה בת אחרת של פייסבוק, ווטסאפ, הגישה תביעה לבית משפט פדרלי בקליפורניה בטענה ש-NSO פרצה לשרתי החברה על מנת להפעיל את תוכנת המעקב שלה.

קראו עוד בכלכליסט

המייסד ומנכ"ל משותף של NSO, שלו חוליו, צילומים: אוראל כהן, אביטל פלג המייסד ומנכ"ל משותף של NSO, שלו חוליו | צילומים: אוראל כהן, אביטל פלג המייסד ומנכ"ל משותף של NSO, שלו חוליו, צילומים: אוראל כהן, אביטל פלג

פייסבוק טענה אז כי היא אף הצליחה לזהות את קורבנות המתקפה, שכללה לדבריה לפחות 100 פעילי זכויות אדם, עיתונאים ופעילים אחרים בארגוני חברה אזרחית. מנהל ווטסאפ, וויל קת'קארט, חשף בזמנו את דבר התביעה במאמר שפרסם ב"וושינגטון פוסט" בו כינה את פעולת NSO "קריאת השכמה לחברות טכנולוגיה, לממשלות ולכל משתמשי האינטרנט. כלים שמאפשרים מעקב אחרי החיים הפרטיים שלנו מנוצלים לרעה, והגעת הטכנולוגיה לידיים של חברות וממשלות לא אחראיות מסכנת את כולנו".

אל התביעה ופרסום המאמר נלוותה פעולה נוספת של הרשת החברתית הגדולה בעולם: חסימת חשבונות של כמה מעובדי החברה הישראלית ובני משפחותיהם.

כעת כאמור הוגשה תביעה נגדית בשם שמונה עובדים של החברה. לפי כתב התביעה, חברת פייסבוק העולמית הפרה את ההסכם בינה לבין התובעים בכך שחסמה את חשבונות הפייסבוק והאינסטגרם הפרטיים שלהם באופן "פתאומי, גורף וללא כל הודעה מוקדמת". הטענה העיקרית של התובעים היא כי מדובר בהפרה של תנאי השימוש של הרשת החברתית עצמה.

מטה פייסבוק, צילום: איי אף פי מטה פייסבוק | צילום: איי אף פי מטה פייסבוק, צילום: איי אף פי

בתביעה נכתב גם כי העובדים פנו לפייסבוק מספר פעמים בבקשה לשחרר את חשבונותיהם הפרטיים ולא קיבלו מענה. חברת פייסבוק, נכתב בתביעה, לא העלתה כלפי העובדים אף טענה בדבר הפרה כלשהי של ההסכמים בינהם ולמעשה לא סיפקה עילה לחסימת חשבונותיהם. רק לאחר שחלק מהמבקשים פנו מיוזמתם, מיד לאחר חסימת חשבונותיהם הפרטיים, כדי לבקש הסבר לחסימה, הטעם היחיד שניתן היה כי החסימה התבצעה בשל הליך משפטי המתנהל בין חברת פייסבוק לבין קבוצת NSO. בנוסף, "עובדים לשעבר שפנו לחברת פייסבוק והבהירו כי הם אינם עובדים עוד ב-NSO, נדרשו על ידי פייסבוק לספק אסמכתא לכך שהם אינם עובדים עוד ב-NSO או שהם מועסקים במקום אחר, על מנת שחשבונם יוחזר לפעילות", כך לפי כתב התביעה.

"ההסכמים בין חברת פייסבוק לבין המשתמשים ברשתות קובעים באופן מפורש וברור כי חברת פייסבוק רשאית לחסום את הגישה של משתמש לרשת, באופן קבוע או זמני, רק במקרים בהם המשתמש הפר את תנאי הוראות ההסכמים", נכתב בתביעה, ואילו התובעים טוענים כי פייסבוק עשתה ככל הנראה שימוש פסול במידע אישי של המבקשים, שהינו בבעלותם של התובעים ונמסר על ידם לפייסבוק, על מנת לזהות את המבקשים כעובדים (או עובדים לשעבר) של NSO, לצורך הטלת "עונש קולקטיבי".

הצעד הנוכחי רומז שכמו פייסבוק, גם החברה הישראלית בחרה בתגובה משפטית לכאורה, אבל כזו שיש לה אימפקט ציבורי ותקשורתי פוטנציאלי. בפייסבוק בוודאי מקווים שהתביעה נגד NSO, החברה הידועה ביותר בעולם בתחום הסייבר ההתקפי וכזו שיש לה מוניטין בעייתי, תסייע להסיט מעט את האש מההתנהלות שלה בכל מה שקשור לשמירה על פרטיות משתמשיה. נראה שהתביעה הנוכחית נועדה להשיב לה באותה דרך - כאשר הדגש הוא על היכולת של הרשת החברתית לעשות שימוש במידע פרטי נגד משתמשיה.

מפייסבוק נמסר בתגובה: "באוקטובר הגשנו תביעה שייחסה התקפות סייבר מתוחכמות לקבוצת NSO ועובדיה. ההתקפה כוונה נגד ווטסאפ ומשתמשיה והפרה את תנאי השימוש שלנו ואת החוק האמריקאי. פעולות כאלה מחייבות השבתה של חשבונות רלוונטיים, וזו עודנה הכרחית מסיבות של אבטחה הכוללות מניעת מתקפות נוספות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות