אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בגלל חריגות שכר: עובדי התעשייה האווירית עשויים להידרש להחזיר מאות אלפי שקלים צילום: אבי מועלם

בגלל חריגות שכר: עובדי התעשייה האווירית עשויים להידרש להחזיר מאות אלפי שקלים

בדיקת הממונה על השכר גילתה ש-3,000 עובדים קיבלו דרגת מנכ"ל ממשלתי; נבדק חשד לחריגות שכר גם בקרב 3,000 עובדים בעלי דירוג מחקר. התעשייה האווירית: "אנחנו פועלים בשוק תחרותי, נפעל לפי הנחיות הממונה"

26.11.2019, 16:36 | אודי עציון

בזמן שמשרד האוצר מנסה - בשיתוף עם הנהלת התעשייה האווירית - לקדם את מכירת 25% ממניותיה למשקיעים פרטיים, צפים שוב יחסי העבודה הבעייתיים בחברה.

מאז תחילת השנה מנסה הנהלת החברה להגיע להסכם שכר חדש עם ועד העובדים, ללא הצלחה. הצורך בהסכם הפך לדחוף מאז ביקורת של הממונה על השכר באוצר בחברה הממשלתית, שנערכה ב-2018 וחשפה כי 3,000 מעובדי תע"א, ביניהם עובדי מנהלה לצד מהנדסים, קיבלו את דרגת השכר הממשלתית 46, השמורה בדרך כלל לסמנכ"לים ומנכ"לים בשירות הממשלתי. השכר המדויק תלוי בעבודתו, השכלתו ומשך העסקתו של העובד, אך הוא נע בין 18 ל-45 אלף שקל לחודש.

קראו עוד בכלכליסט

קמפוס התעשייה האווירית, צילום: אבי מועלם קמפוס התעשייה האווירית | צילום: אבי מועלם קמפוס התעשייה האווירית, צילום: אבי מועלם

הממונה דרש מהנהלת תע"א להסדיר מייד את החריגה, בטענה שמעולם לא אושר לכל כך הרבה עובדים להחזיק בדרגה הגבוהה. בחברה ביקשו שנה לטפל בנושא, אך חודש לפני תום השנה המו"מ עוד רחוק מלהסתיים. בתעשייה האווירית, שמעסיקה יותר מ-8,000 מהנדסים, נדרשים להעניק להם תנאי שכר תחרותיים לאלה שיוכלו לקבל בחברות אחרות, כדי לגייסם ולהשאירם; אולם לא פעם מוענקים תאי שכר דומים גם לעובדי מנהלה, שהתחרות בתחומם קטנה הרבה יותר.

יצוין כי בחברת רפאל הגיעו ההנהלה וועד העובדים כבר לפני יותר מעשור להסכם עבודה חדש, בברכת הממונה על השכר, שהעניק לחברה יותר גמישות בדרגות השכר לעובדים.

לתעשייה האווירית יש אפשרות להעביר עובדים לדירוג מחקר, המקנה תנאי שכר גבוהים ומוסכם על הממונה על השכר. בחברה יש 3,000 עובדים בדירוג, אולם גם בקרבם בודק כעת הממונה חשד לחריגות שכר ולהענקת הדירוג גם לעובדים שלא עמדו בתנאיו.

מהתעשייה האווירית נמסר בתגובה: "במידה ויחליט הממונה על השכר כי מדובר בחריגות שכר תפעל החברה לפי הנחיותיו. יודגש כי במידה וקיימות חריגות השכר אזי הן תוצאה של הסדרי עבודה הנהוגים בחברה מזה עשרות שנים. בלא קשר לקביעת הממונה, ההנהלה פועלת, בין היתר למול ועד העובדים, לשינוי הסדרים אלה במסגרת האסטרטגיה החדשה של החברה להתאמת יחסי העבודה בחברה לעידן הנוכחי. החברה מתחרה בחברות עסקיות גלובליות בארץ ובעולם וצו השעה הוא שינוי מסגרת יחסי העבודה של החברה והתאמתה לתחרות העזה ולרוח התקופה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

18.
תגובה ל16
"כאשר חבר כנסת נוסע לחו"ל במימון חיצוני ולא בנסיעה פרטית, הוא נוסע במסגרת תפקידו כחבר כנסת", נכתב בהחלטת ועדת האתיקה מלפני שנה וחמישה חודשים. "בעקבות פנייתו של ח"כ חסון, ועדת האתיקה רואה להבהיר כי זיכוי חשבונו של חבר הכנסת בנקודות מועדון 'הנוסע המתמיד' בחברות תעופה כלשהן, כאשר חבר הכנסת נוסע לחו"ל שלא במימונו האישי - הינו אסור, שכן יש בכך משום קבלת טובת הנאה חומרית אסורה בעד הנסיעה.
הנוסע המתמיד  |  30.11.19
14.
נקודות הנוסע המתמיד
העובדים טסים במסגרת העבודה כולל כל ההוצאות על חשבון המעביד בדכ טיסות ארוכות עם המון נקודות ובתדירות גבוהה אבל צוברים את הנקודות לחשבונם האישי הפרטי. שיבדקו גם את העניין הזה ושיחזירו גם את כל הנקודות הללו. אפשר לתרום את הנקודות הללו לגופים נזקקים. הנקודות הללו משמשים אותם לצבירת נקודות/מיילים בטיסות או בקניות שאפשר יהיה לממש לבונוסים, בעיקר בדמות טיסות אבל גם דרך שדרוגים או רכישה של מוצרים ושירותים שונים. הנקודות הנצברות שוות כסף והם גם מוכרים אותם בחוץ ומרויחים בשחור סכומים דיי יפים...
עובד תעא  |  27.11.19
לכל התגובות