אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר התקשורת בוחן: בכל בניין חדש - אנטנה סלולרית צילום: אבי מועלם

שר התקשורת בוחן: בכל בניין חדש - אנטנה סלולרית

דוד אמסלם דיבר בדיון בנושא מתווה משרד התקשורת לפריסת סיבים אופטיים; אמסלם: "אזרח במדינת ישראל חושב שאם יש לו אנטנה ליד הבית, אז האנטנה מקרינה אליו וזה גורם לו לבעיות בריאותיות. הסיפור הוא בדיוק הפוך: מה שמקרין זה לא האנטנה, זה הטלפון, שככל שהוא יותר רחוק מהאנטנה הקרינה שלו יותר גדולה"

27.11.2019, 18:25 | אביאור אבו

"אני מתחיל להוביל איזושהי חשיבה שבכל בניין תהיה גם אנטנה שהיא בילד-אין בתוך הבניין. או בכל כמה בניינים", כך אמר היום (ד') שר התקשורת דוד אמסלם במליאת הכנסת.

קראו עוד בכלכליסט

הדברים נאמרו בדיון בהצעה לסדר שהגיש ח"כ יזהר שי מכחול לבן, בנושא "מתווה משרד התקשורת לפריסת סיבים אופטיים מסכן את הפריפריה הגיאוגרפית ומאפשר קיפוח ואי-שוויון הזדמנויות".

מיזם הסיבים, צילום: דור מנואל מיזם הסיבים | צילום: דור מנואל מיזם הסיבים, צילום: דור מנואל

אמסלם אמר את דבריו כתגובה לדבריו של ח"כ אוסאמה סעדי מהרשימה המשותפת שאמר: ב"עראבה אין לנו קליטה של חברות התקשורת, כי התושבים שרפו את האנטנות בעקבות החשש למחלות וקרינה".

אמסלם השיב: "אזרח במדינת ישראל חושב שאם יש לו אנטנה ליד הבית אז האנטנה מקרינה אליו וזה גורם לו לבעיות בריאותיות. הסיפור הוא בדיוק הפוך: מה שמקרין זה לא האנטנה, זה הטלפון. והטלפון, ככל שהוא יותר רחוק מהאנטנה הקרינה שלו יותר גדולה. לכן אם שורפים את האנטנות ומרחיקים אותן אז מה קורה? המכשירים של אותם אנשים שגרים אצלך ביישוב, לא רק זה שיש להם פחות איכות קליטה אלא יש לו יותר קרינה באוזן. המכשיר מקרין לתוך האוזן".

שר התקשורת דוד אמסלם, צילום: אבי מועלם שר התקשורת דוד אמסלם | צילום: אבי מועלם שר התקשורת דוד אמסלם, צילום: אבי מועלם

משרד התקשורת פרסם בתחילת החודש לשימוע ציבורי את מתווה פריסת הסיבים האופטיים שיספקו מהירות גלישה אולטרה מהירה. על פי המתווה, תוסר לראשונה חובת הפריסה הכלל ארצית מבזק, והיא תוכל לבחור את היקף הפריסה. כחלק ממנגנון תמרוץ תוקם "קרן אוניברסאליות", שכספיה ישמשו לעידוד החברות המתחרות בבזק (פרטנר וסלקום) לפרוס באזורי פריפרייה, שהם אלה שנחשבים כבלתי משתלמים כלכלית. מקור המימון של הקרן יהיה חברות התקשורת עצמן, כאשר כל אחת תפריש חצי אחוז מההכנסות השנתיות שלה לצורך זה. לאחר הפרסום עלתה ביקורת רחבה שהמתווה אינו מבטיח פריסה ודאית באזורי הפריפריה, שנשארים נתונים להחלטת חברות התקשורת.

שי אמר בפתח דבריו כי "מתוך עיון במתווה המוצע של המשרד, מסתבר שההחלטה לגבי סדרי עדיפויות ולוחות זמנים לחיבור חלקי הארץ השונים לתשתיות התקשורת המתקדמות, תהיה נתונה בידי הזכייניות – חברות התקשורת שקיבלו מאתנו, מהמשרד, את הזכות הזו, והיא תתבסס על מה שנקרא "כדאיות כלכלית". ברור לחלוטין שאם השיקולים הם עסקיים בלבד יש פה סכנה לפגיעה ארוכת טווח, עוד קיפוח של הפריפריה הישראלית; זו שברובה חשופה לסכנות הטילים בצפון ובדרום; זו שסובלת מנחיתות בגישה שלה לשירותים רפואיים מתקדמים; זו שאיננה מחוברת באופן ראוי למרכז המדינה, כי תשתית הכבישים והתחבורה הציבורית שלנו רחוקים מלהיות מסוגלים לשרת את הפריפריה כנדרש. יש סיבה שבגללה מוגדרת חובת אוניברסליות במדינות נאורות, אפילו קפיטליסטיות לגמרי".

המושג פריפריה הוא לא רלוונטי

אמסלם אמר בתגובה: "אנחנו יחסית לעולם מפגרים משהו סדר גודל של שנה וחצי בפריסה. אנחנו רוצים לתמרץ ולעודד את החברות הפרטיות שינהלו את העסק הזה, גם בהשקעות וגם בניהול של זה. המושג פריפריה הוא לא רלוונטי לגבי הנושא הזה, שתבינו. זה לא הפריפריה שאנחנו מכירים. לכאורה, מבחינתנו יש מרכז והפריפריה הם היישובים החלשים יותר בקצוות. אלה המונחים הפריפריאליים שמוכרים לנו. בעניין הזה, הסיפור הפריפריאלי, המשמעות שלו זה צמודי הקרקע. זאת אומרת, הסיב, יש לו היתכנות כלכלית להגיע לבית שהוא רב קומות. ובית שהוא בעצם צמוד קרקע, וילה כזאת או אחרת, לא משנה דרך אגב אם זה במרכז הרצליה או בכל עיר ועיר, בכל הערים יש פריפריה".

ח"כ סעדי טען כי היישובים הערביים לא יקבלו סיבים אופטיים ואמסלם השיב: "הערבים הם עשירים אז הם גרים בצמודי קרקע. אתה צודק, אוסאמה, זה כבר דיון אחר, שהערבים אוהבים לחיות, יש לזה מחירים. חבר הכנסת יזהר, אני רוצה להגיד לך מה קורה. בזק היא חברה שפרוסה כמעט ב-60% במדינת ישראל בסיבים האופטיים, הם לא מפעילים אותם. מדוע? בגלל שיש להם את החובה האוניברסאלית.

"הם גם לא יפעילו כל עוד אין לה היתכנות כלכלית. בזק זה לא חברה של גמילות חסדים, רבותיי, זאת חברה פרטית ששייכת לכל מיני אנשים שפונקציית המטרה שלה קודם כל להרוויח כסף. לכן התפקיד שלנו זה לגרום לחברות האלה שכן יפרסו. המהלך הזה עכשיו שם את החברות בקיר: או שאתם פורסים או מישהו אחר נכנס אליכם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות