אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוד מתנה ממתניהו לנתניהו צילומים: אוליבייה פיטוסי, עמית שאבי

דעה

עוד מתנה ממתניהו לנתניהו

ביהמ"ש העליון החל כבר בריסון החילוטים וטוב שגם המבקר יוסיף תובנות וכללים משלו. אלא שהמבקר שחרר את ההודעה על הבדיקה והדבקתה לשי ניצן גם כדי להוסיף עוד קיסם למדורה

28.11.2019, 08:49 | משה גורלי

הפשפשים של ניר חפץ והחילוטים של משפחת אלוביץ' סייעו להסיט את תשומת הלב הציבורית לפרקטיקות פסולות של חקירה ומשפט.

קראו עוד בכלכליסט

הן היו קיימות עוד לפניהם ובלעדיהם, אבל רק כש"סלבס" מעורבים, יש פתאום עניין שחורג מהדו"חות של הסניגוריה הציבורית.

מימין: בנימין נתניהו ומתניהו אנגלמן, צילומים: אוליבייה פיטוסי, עמית שאבי מימין: בנימין נתניהו ומתניהו אנגלמן | צילומים: אוליבייה פיטוסי, עמית שאבי מימין: בנימין נתניהו ומתניהו אנגלמן, צילומים: אוליבייה פיטוסי, עמית שאבי

ועכשיו התבשרנו שמבקר המדינה בודק את מדיניות החילוטים (החרמת כסף ורכוש) שהנהיג פרקליט המדינה שי ניצן.

העניין הובא כבר לפתחו של המבקר הקודם יוסף שפירא, אבל מתניהו אנגלמן החליט שהגיע הזמן לעשות מעשה ולצוד שתי ציפורים: גם לטפל בבעיה וגם להצמיד אותה לפרקליט המדינה שי ניצן, בדיוק ברגע שראש הממשלה בנימין נתניהו החליט ללכת על הראש שלו.

אגב, ניצן הוא לא האיש שזכאי לקרדיט. על תורת ההפעלה האגרסיבית של החילוטים אחראי עו"ד יהודה שפר, לשעבר המשנה לאכיפה כלכלית.

החילוטים נועדו במקור למלחמה כלכלית בארגוני פשיעה. המחוקק, ולא שפר או ניצן, הרחיב את השימוש בכלי לכלל העבירות הכלכליות, מהלבנת הון ועד מסים. וכשהפרקליטות מקבלת כלי עוצמתי ואפקטיבי כזה, היא מותחת ומרחיבה את גבולות השימוש בו.

ואכן, לא פעם השימוש הוא אגרסיבי מדי למטרות לחץ, השפלה וריסוק כלכלי עוד בשלב מוקדם של חקירה וחשד, כשחפים מפשע מנותקים מאמצעי קיום בסיסיים. הכל בשם ההיגיון של 'הוצאת בלעו של הגזלן מגרונו' והבטחה שהכסף והנכסים לא יוברחו עד ההרשעה. ועל הדרך יש לנו גם שוויון בין שלום דומרני לשאול אלוביץ' ולכל אזרח, וגם העשרת אוצר המדינה במאות מיליוני שקלים בכל שנה.

בהדרגה נפער פער לא סביר בין הסכומים בחילוטים זמניים בתחילת ההליך לסופיים בפסק הדין, פער שיכול להעיד על אכיפת יתר בשלבים הראשוניים. בית המשפט העליון החל כבר בריסון השימוש בחילוטים וטוב שגם המבקר יוסיף תובנות וכללים משלו.

אלא שכאמור, המבקר שחרר את ההודעה על הבדיקה והדבקתה לניצן גם כדי להוסיף עוד קיסם למדורה שראש הממשלה ותומכיו מרקדים סביבה. סוג של מתנה ממתניהו לנתניהו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות