אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אל תפריעו לנו בג'קוזי הנעים של הכלכלה הפורחת צילום: שאטרסטוק

אל תפריעו לנו בג'קוזי הנעים של הכלכלה הפורחת

אין מה להתאמץ כי הכסף זורם היום והכל קליל. אבל זה גם אחד האיומים, גם אם לא הישירים, על הדמוקרטיה הישראלית. כי שהמים מתחממים להם והכל יבעבע - יהיה כבר מאוחר מדי

28.11.2019, 14:53 | סופי שולמן
לא צריך להתעמק בנתוני הלמ"ס והאוצר על הכלכלה הישראלית כדי לדעת שאנחנו אומה עשירה. מדינה עשירה עם הרבה מאוד אנשים עשירים. זה ניכר בשטח וגם במגזר העסקי כבר מבינים - יש מספיק קונים לסחורה פשוט כי יש הרבה כסף במערכת. הנה שתי דוגמאות רק מהשבועות האחרונים. הן קטנות ונקודתיות, אבל הן החיים עצמם.

קראו עוד בכלכליסט

מכוניות חדשות בנמל, צילום: שאטרסטוק מכוניות חדשות בנמל | צילום: שאטרסטוק מכוניות חדשות בנמל, צילום: שאטרסטוק

לצורך רכישת רכב חדש פקדתי כמה סוכנויות של יבואנים. תשומת לב קשה לקבל כי הם עמוסים מאוד בלקוחות - רואים זאת היטב בנתוני רכישת מכוניות שמתדלקים את הצמיחה בתקופה האחרונה. אבל אין כמו מראה עיניים כדי לתרגם את הסטטיסטיקה היבשה למציאות. לאחר יצירת קשר עין, שיחה והחלפת פרטים, דממת אלחוט. אחרי שאתה יוצא מאולם התצוגה אף אחד, בניגוד לעבר, לא מתקשר להתעניין מה החלטת ואם תקנה את הרכב. קצת מעליב, אבל ניתוח קצר של מה שקורה באולם התצוגה מעלה מסקנה ברורה - אין טעם לבזבז אנרגיות על מישהי כמוני שרוצה גם טרייד אין על הרכב הקודם, אולי הלוואה ואפילו הנחה. זה אכן בזבוז כשמרבית הפוקדים את הסוכנות לא שואלים כלל "כמה", אלא קודם כל "מתי" - התשובה לשאלה כמה מהר אפשר לקבל את המפתחות לרכב החדש, תקבע איפה יגהצו את הכרטיס, בלי הלוואה ובלי טרייד אין.

גם בבנק, כמו בסוכנות הרכב, אין זמן לבזבז על הלקוחות הלא עשירים, שלא לומר העניים. פגישה באחד הבנקים הגדולים במדינה בניסיון להפחית את עמלות ניהול תיק ניירות הערך בחשבון של אבי ניצול השואה מסתיימת מהר מאוד במשפט שלא מותיר מקום לספק. "גברת, כאן זה לא ביטוח לאומי, אלא מוסד למטרות רווח. עדיף שפשוט תסגרו את התיק ותוציאו את הכסף. זה סכום קטן מדי בשביל שנתאמץ".

אין מה להתאמץ כי הכסף זורם היום, הכל קליל. וזה אחד האיומים, גם אם לא ישירים, אלא עקיפים על הדמוקרטיה הישראלית. אחרי הכל בג'יפון החדש מהניילונים, בדרך לעוד טיסה בלואו קוסט אל עבר טיול השופינג הבא, למה להתאמץ לחשוב על מה לא בסדר במציאות שבה ראש הממשלה שהוגשו נגדו שלושה כתבי אישום מלין על הפיכה שלטונית כאילו היה מלך וקורא לחקור את החוקרים. אל תפריעו לנו עכשיו בג'קוזי החמים והנעים של הכלכלה הפורחת באדיבות עשר שנות סטרואידים של ריבית אפסית וסטארט-אפ ניישן. הבעיה היא שהמים מתחממים להם וגם הזרמים שם למטה מתחזקים וכשהכל יבעבע וירתח יהיה מאוחר מדי. כשאין דמוקרטיה, כל הכסף שבעולם לא יקנה חופש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות