אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הערעור נדחה: BSGR של שטיינמץ תשלם 2 מיליארד ד' לחברת ואלה צילום: יאיר שגיא

הערעור נדחה: BSGR של שטיינמץ תשלם 2 מיליארד ד' לחברת ואלה

כך קבע בית המשפט בבריטניה. חברת הכרייה הברזילאית תבעה את חברת הכרייה של שטיינמץ לאחר אובדן הזכויות על מכרה סימנדו בגינאה

30.11.2019, 12:14 | שירות כלכליסט

חברת BSGR של איש היהלומים בני שטיינמץ תשלם 2 מיליארד דולר לענקית המכרות הברזילאית Vale. בית משפט בבריטניה הורה לחברה שבבעלות BSGR לשלם ל-Vale את הסכום בפיצויים עבור מחצבי ברזל בגינאה שנלקחו מהם בשל טענות לשחיתות. על כך מדווח הטלגרף.

קראו עוד בכלכליסט

BSGR ערערה על ההחלטה, אך הבוקר דחה בית המשפט העליון את הערעור. השופט, מיכאל בורטון, אמר כי הערעור חסר ערך. לדבריו, פאנל הבוררות הבינלאומי של בית המשפט בלונדון, שנתן את החלטתו באפריל, פעל בצורה הוגנת ללא "העדפות גלויות, אי סדירות פרוצדורלית... או דעות קדומות". זאת למרות טענותיה של BSGR שהוא פעל בהטיה לכאורה. מחברת האם שלה, Nysco נמסר שהיא שומרת על עמדתה ונשבעת "להמשיך ולרדוף אחרי הצדק".

ההחלטה היא התפנית האחרונה בסאגה ארוכה המתרחשת סביב אחד ממרבצי עפרת הברזל המשובחים בעולם. ב-2008 העניק נשיא גינאה לשעבר לאנאזה קונטה ל-BSGR את הזכויות לכריית עפרת ברזל מהמחצב הרווחי Simandou (סימנדו) בדרום המדינה. החברה הכניסה למיזם את ענקית הכרייה Vale במטרה שתעזור בפיתוח הנכסים. בתמורה, החברה הברזילאית שילמה מקדמה בסך 500 מיליון דולר, חלק מהשקעה כוללת של 2.5 מיליארד דולר.

בני שטיינמץ, צילום: יאיר שגיא בני שטיינמץ | צילום: יאיר שגיא בני שטיינמץ, צילום: יאיר שגיא

אולם, שתי החברות איבדו את זכויותיהן במכרה ב-2014, כאשר ועדה שהקים מחליפו של קונטה, אלפא קונדה, האשימה את BSGR בקבלת זכויות הכרייה דרך תשלומי שוחד. Vale תבעה את BSGR בבית המשפט לבוררות, שפסק לטובת הראשונה, וחייב את BSGR לשלם 1.2 מיליארד בפיצויים בתוספת ריבית ועלויות, מה שהביא את הסכום הכולל ל-2 מיליארד דולר.

במקביל, תבעה BSGR את גינאה בבית משפט לבוררות בניסיון לקבל בחזרה את זכויות הכרייה, אך משכה בחזרה את התיק מוקדם יותר השנה כחלק מעסקה שנויה במחלוקת, שבה הסכימה גינאה לבטל את טענות השחיתות נגד BSGR.

מוקדם יותר החודש קיבל תאגיד סיני את הזכויות לחציבה במכרה Simandou.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות