אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מפגן נאמנות: נתניהו מחזק את יו"ש בתקציב של 44 מיליון שקל צילום: רויטרס

מפגן נאמנות: נתניהו מחזק את יו"ש בתקציב של 44 מיליון שקל

כ־8,000 מתושבי יהודה ושומרון הם מתפקדי ליכוד, בה צפויים פריימריז בדצמבר. אישור התקציב בממשלה כעת נועד לאפשר את המשכו ב־2020

30.11.2019, 19:50 | צבי זרחיה

הממשלה צפויה לאשר מחר (א') תוספת של כ־44 מיליון שקל לתקצוב מרכיבי ביטחון והצלה ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. התוספת מורכבת ממענק ביטחון של 34.5 מיליון שקל לאזור; תגבור תחנות ההזנקה של עזרה ראשונה ביהודה, שומרון והבקעה בהיקף 5.5 מיליון שקל; והמשך הפעלת מרכזי החוסן ביהודה ושומרון - 3.6 מיליון שקל. ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן ללשכתו ביום חמישי את ראשי מועצת יש"ע ומסר להם על החלטתו לאשר את התקציב.

קראו עוד בכלכליסט

החלטת נתניהו להפגין נאמנות להתיישבות מגיעה בעיתוי לא מקרי. לפי המסתמן, ישראל הולכת לבחירות במרץ 2020, ועוד קודם לכן, בעוד כמה שבועות, ייערכו פריימריז על ראשות הליכוד. בתום הפגישה כבר גזר נתניהו קופון פוליטי ראשון כשיו"ר מועצת יש"ע דוד אלחייני הודה לו בחום: "אנחנו סומכים עליך, מודים לך על העזרה בתחום ההתיישבות ומחזקים את ידיך".

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

מספר המתפקדים לליכוד בקרב תושבי יש"ע נאמד ב־8,000-7,000. בפריימריז הקרובים על ראשות הליכוד זכאים לבחור 120 אלף מתפקדים, אך בפועל מצביעים בדרך כלל רק כ־60 אלף. כלומר, במידה ששיעור ההצבעה לא יגדל, מתפקדי יש"ע, ששיעור ההצבעה בקרבם גבוה, מהווים כ־13% מהקולות — ונתניהו זוכה לתמיכה רבה בקרב המתפקדים הללו. כך למשל, בהפגנה נגד מערכת אכיפת החוק ובעד נתניהו בשבוע שעבר תמכו בין היתר המועצה האזורית בנימין, תנועת "אם תרצו" וגופי ימין נוספים שזוכים לתמיכה ביו"ש.

נתניהו זקוק לתמיכתם של תושבי יו"ש והבקעה בו ובליכוד גם בבחירות הקרובות. זמן קצר לפני הבחירות שנערכו בספטמבר 2019, הבטיח להם נתניהו לספח את בקעת הירדן כעת הוא מעניק להם תוספת תקציב ואולי ישלוף עוד שפן מהכובע עד לבחירות. נתניהו מעריך בשיחות פנימיות כי רבים שלא הצביעו לליכוד בבחירות האחרונות יעשו כן זאת בבחירות הקרובות לנוכח החשש שהליכוד יאבד את השלטון.

מפת המפלגות במחנה הימין די צפופה: הימין החדש בראשות נפתלי בנט תתמודד כנראה כמפלגה עצמאית ואילו הבית היהודי והאיחוד הלאומי צפויים לרוץ עם איתמר בן גביר. נתניהו מקווה לשאוב קולות לליכוד גם מהימין החדש וגם מישראל ביתנו שיש לה גרעין תומכים משמעותי ביהודה ושומרון.

אגב, לשרים נמסר כי שר האוצר משה כחלון ושר הפנים אריה דרעי, שההצעה נוגעת לתחומי סמכותם, טרם הביעו את עמדתם, בעוד שעמדת שר הבריאות נתניהו ברורה. הכספים שיאושרו מחר למעשה כבר הוצאו מהתקציב ל־2019 וכעת מבקש נתניהו לאשרם בדיעבד כדי לעגן אותם בתקציב השנה המסתיימת. אם לא היו מאושרים עתה, ייתכן שהיו באים על חשבון תקציב 2020. כעת תתאפשר הוצאה חודשית ליעד זה גם ב־2020, עוד לפני אישור התקציב בכנסת, לאורך החודשים שבהם צפויה הממשלה לפעול לפי תקציב המשכי על בסיס 2019.

לאור כל זאת מקווים מן הסתם בלשכת ראש הממשלה שהאישור לתוספת התקציב שיועבר היום יבטיח את הגדלת התמיכה של תושבי האזור בנתניהו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות