אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועד סלקום קורא לעובדים להתפקד למפלגות צילום: יאיר שגיא

בלעדי לכלכליסט

ועד סלקום קורא לעובדים להתפקד למפלגות

המטרה: השגת כוח אלקטורלי שישפיע על שוק התקשורת; יו"ר הוועד, מיה יניב: "השפעה מסיבית כזו, תתבטא רק בנוכחות של עובדי סלקום כקבוצה אחידה ומגובשת במפלגות שבהן מתקיימים פריימריז"

01.12.2019, 07:20 | גולן חזני

ועד עובדי סלקום נוקט בצעד יוצא דופן בניסיון למנוע את פיטורי העובדים בחברה. ל"כלכליסט" נודע כי יו"ר הוועד מיה יניב יוזמת התפקדות של 4,000 עובדי סלקום למפלגות בכנסת, בניסיון להשיג כוח אלקטורלי שישפיע על קבלת ההחלטות הרגולטוריות בשוק התקשורת. יניב מתכוונת לפנות הבוקר (א') אל אלפי עובדי סלקום ולקרוא להם להתפקד למפלגות שבהן נערכים פריימריז, "כדי להשפיע על עתיד שוק התקשורת".

קראו עוד בכלכליסט

הנהלת סלקום בראשות ניר שטרן הודיעה לפני קצת יותר מחודש על תוכנית התייעלות שכוללת פיטורי 600-800 עובדים. ועד החברה מתנגד בתוקף. יניב טוענת בפני העובדים כי "המציאות שבה בכל מספר חודשים הם מוצאים עצמם בפתחו של משבר חדש נובעת בעיקר ממבנה שוק בעייתי, שהוא תולדה של כשלים רגולטוריים שזורים בכשלים פוליטיים״. בשל כך, אמרה לעובדים, יש חשיבות במעורבות פוליטית ובהשפעה ברמת המדיניות בענף.

מיה יניב מיה יניב מיה יניב

"השפעה מסיבית כזו, תתבטא רק בנוכחות של עובדי סלקום כקבוצה אחידה ומגובשת במפלגות שבהן מתקיימים פריימריז, כל אחד לפי צו מצפונו ותפיסתו. ככל שנצליח להרכיב קבוצה חזקה וגדולה יותר, כך נוכל להשפיע על עתידנו".

בוועד סלקום תולים תקוות במהלך, ומכנים אותו "שובר שוויון", שבכוחו להשפיע לא רק על עתידה של חברת סלקום, אלא על כל ענף התקשורת. בינתיים לא ברור אם הוועד יממן את ההתפקדות, ועוד פחות ברור כמה מעובדי סלקום ייענו לקריאה ויתפקדו לאחת המפלגות הגדולות. ראוי לציין שכיום, מבין המפלגות הגדולות, רק בליכוד מתקיימים פריימריז לרשימה לכנסת.

גם אם תהיה היענות גבוהה לקריאה להתפקד, עדיין יידרש תרגום של המהלך להשפעה על עמדתה של מפלגה מסוימת בשאלת גופי התקשורת בארץ - וגם זו לא תבטיח בהכרח שינוי של המדיניות הרגולטורית. חברות הסלולר סובלות מרווחיות אפסית בשל התחרות שגוררת מחירים נמוכים בענף, אבל פוליטיקאים אינם ששים להיות חתומים על שינוי הסיטואציה והעלאות מחירים.

חוות דעת משפטית שקיבל הוועד מעוה"ד מורן סבוראי ואמיר בשה קובעת כי "מותר לוועד העובדים ולעומד בראשו לעודד את העובדים להתפקד למפלגות ולהשפיע בעבודה פוליטית 'מבפנים' למען הענף או המקצוע של אותו מקום עבודה. מדובר בפעולה לגיטימית ואף רצויה - ובכלי עבודה אפשרי למען שמירה על העובדים, זכויותיהם וביטחונם התעסוקתי".

עובדי סלקום מפגינים, צילום: יאיר שגיא עובדי סלקום מפגינים | צילום: יאיר שגיא עובדי סלקום מפגינים, צילום: יאיר שגיא

המורשת של חיים כץ

ועד עובדי סלקום לא המציא את השיטה ולאורך השנים ארגוני עובדים היו פעילים בשדה הפוליטי. מי שהפך את השימוש בעובדי החברה לכלי לצורכי בחירות אישיות ובכלל בליכוד היה חיים כץ, לשעבר יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית והיום שר הרווחה. באוגוסט 2018 הופצה הודעה גם מטעם ועדי נמל אשדוד, שבה הם ביקשו מהעובדים להתפקד לליכוד במטרה להגביר את כוחם במרכז. ביולי האחרון שיגר גם ועד עובדי אל על מכתב לעובדים, שבו "הומלץ" להם להתפקד לליכוד יחד עם בני משפחותיהם, ללא קשר להשקפותיהם הפוליטיות "כדי לחזק את כוחם כקבוצה משמעותית ובעלת השפעה במשק".

 

"השפעה מסיבית כזו", אמרה יניב, "תתבטא רק בנוכחות של עובדי סלקום כקבוצה אחידה במפלגות שבהן מתקיימים פריימריז, כל אחד לפי צו מצפונו ותפיסתו. ככל שנצליח להרכיב קבוצה חזקה וגדולה יותר, כך נוכל להשפיע על עתידנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות