אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלחץ שהפעיל כחלון נגד מיזוג מזרחי-אגוד חזר כבומרנג צילום: שאול גולן

ניתוח כלכליסט

הלחץ שהפעיל כחלון נגד מיזוג מזרחי-אגוד חזר כבומרנג

שר האוצר ניהל מסע מתוקשר למנוע את המיזוג בין הבנקים כדי לגזור קופון פוליטי ועל הדרך פגע בהליך

01.12.2019, 08:15 | אדריאן פילוט

בהחלטה שקיבלה אשתקד רשות התחרות למנוע את מיזוג מזרחי־טפחות ואגוד – החלטה שהפך כעת בית הדין להגבלים – בלטה ההתערבות הגסה מצדם של הפוליטיקאים: שר האוצר משה כחלון, שר הכלכלה אלי כהן ויו"ר ועדת הכספים משה גפני. ההתערבויות הללו זיהמו את ההליך, וצבעו אותו בצבע פוליטי.

קראו עוד בכלכליסט

מי חברתי כביכול

כחלון וכהן דרשו לשבת אז עם עו"ד אורי שוורץ - המשנה לשעבר של הממונה על התחרות מיכל הלפרין - מי שחתם בסופו של דבר על מכתב הדחייה של הרשות למיזוג בסוף יוני 2018, כדי לשכנעו עד כמה המיזוג רע. אם לא די בכך, הם גם דאגו שכולם ידעו שהם לחצו עליו למנוע את המיזוג. היה זה לחץ פסול, שכן שוורץ היה מגיע לאותה מסקנה גם ללא רעשי הרקע המיותרים הללו. ההתערבות יצרה רושם מיותר כי שוורץ נכנע לכאורה ללחצים הפוליטיים וההחלטה הסופית, שהיא החלטה מקצועית לכל דבר ועניין, הפכה לעניין פוליטי.

 , צילום: אוהד צויגנברג צילום: אוהד צויגנברג  , צילום: אוהד צויגנברג

נושא התחרות במערכת הבנקאית היה חלק מהאג'נדה של כחלון והוא התעקש לגרוף עוד נקודות למרות שמדובר היה במקרה הזה בהחלטה מקצועית של הרגולטור. לו ולכהן היה חשוב מאוד להפוך את העניין למאבק, ולרשום את הניצחון על שמם – ללא קשר למחיר. כמו בסוגיות כלכליות נוספות שבהן הם היו מעורבים, הפוליטי גבר על המקצועי, תוך שהם מחוללים תחרות – אך לא במערכת הבנקאית, אלא במערכת הפוליטית: תחרות על מי מציג עמדה יותר אנטי־בנקאית, ומי יותר חברתי כביכול.

כפי שהיה ניתן לצפות, מי שמיהר להצטרף היה גפני: הוא איים על המפקחת על הבנקים חדוה בר כי אם היא תמשיך לתמוך במיזוג – כפי שהיא עשתה – הוא יקדם מהלך שיסיר מבנק ישראל את הפיקוח על הבנקים.

אם לא די בכך, גפני גם הציע את הידוק הפיקוח של ועדת הכספים של הכנסת על פעולות המפקחת. מעניין אכן מה היה מתרחש היום, בכאוס הפוליטי הנוכחי, אם הפוליטיקאים היו מקבלים גם אישור להשתלט על המערכת הבנקאית.

מה הם פספסו בדרך

אם לכחלון, כהן וגפני היה חשוב כל כך לחולל תחרות של ממש בבנקאות, הם לא היו מפספסים את הזדמנות הפז שנחתה לפתחם קודם לכן, בין אפריל־יולי 2017, להרים את הכפפה של דורון ארבלי, מנכ"ל בנק הדואר דאז, שהציג תוכנית אסטרטגית מפורטת להעצמת בנק הדואר – אחד הבנקים המסונפים בארץ – מה שהיה הופך אותו למחולל תחרות של ממש. הבעיה היתה אז התנגדות הוועדים, לרבות יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, אז חברו הטוב של כחלון, והיום יריבו הפוליטי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות