אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרפתנים נגד טרה: "אין אמת בטענתה שמוצרי חלב מפוקחים לא רווחיים" צילום: אוראל כהן

בלעדי

הרפתנים נגד טרה: "אין אמת בטענתה שמוצרי חלב מפוקחים לא רווחיים"

מגדלי הבקר פנו לשר האוצר כחלון להימנע מפתיחת שוק החלב: "אל תיפול למלכודת גניבת הדעת הזו"

01.12.2019, 09:07 | נווית זומר

מעמיק המשבר בין טרה לרפתנים: ביום חמישי פנה אביתר דותן, מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר, לממשלה בנושא: "איומי טרה על ייצור המוצרים המפוקחים".

במכתבו לרה"מ ומ"מ שר החקלאות נתניהו, שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה אלי כהן, טוען דותן שאין אמת בתלונות של טרה כאילו אין רווחיות בייצור מוצרי חלב מפוקחים. לדבריו, "לטענה שכביכול אין רווח בייצור מוצרים מפוקחים אין כל אחיזה במציאות. גם אם איומי טרה יתממשו, כל ליטר חלב שלא ייוצר על ידם ייוצר על ידי המחלבות האחרות ולא יהיה שום מחסור בחלב. לכן אל תיפלו למלכודת גניבת דעת זו". דותן הוסיף: "לידיעתכם, אנחנו, האחראים על כל ייצור החלב הגולמי בישראל, מתחייבים לעמוד בכל דרישה לייצור החלב הנדרש".

קראו עוד בכלכליסט

מחלבת טרה. הרפתנים: "לא יהיה שום מחסור בחלב", צילום: חיים הורנשטיין מחלבת טרה. הרפתנים: "לא יהיה שום מחסור בחלב" | צילום: חיים הורנשטיין מחלבת טרה. הרפתנים: "לא יהיה שום מחסור בחלב", צילום: חיים הורנשטיין

זעם הרפתנים גבר בעקבות "תופעות הלוואי" של הכרזת טרה, שבאו לידי ביטוי בהכרזת שר האוצר כי יגדיל את מכסות יבוא מוצרי החלב ללא מכס. עם זאת יש לציין שבישראל אין כדאיות כלכלית ביבוא חלב לשתייה. לטענת הרפתנים, בהסכם מתווה החלב שנחתם בינם לממשלה, נקבע - תמורת הסכמה מצידם להוזלת החלב הגולמי והתייעלות - היקף המכסות ליבוא מוצרי חלב, ולא ניתן להגדילן בלי הסכמתם.

גם רפתנים שעברו בזמנו לספק חלב גולמי לטרה, בשל הבטחה לתשלום של כמה אגורות לליטר יותר מתנובה, זועמים כיום על המחלבה, וחוששים כי היא לא תחדש את ההסכם - כפי שכבר עשתה בחודשים האחרונים למספר רפתנים, כדי לצמצם עלויות.

טרה החליטה בעבר להעביר את המחלבה לכשרות מחמירה, מהלך שלא הוכיח את עצמו אך הגדיל את עלויות הייצור שלה, ואילץ אותה לצרף רפתנים אותם "פיתתה" לעבור אליה מתנובה או משטראוס תמורת תשלום גבוה יותר לליטר חלב, למשל מחלבת קיבוץ אפיקים, שעברה מתנובה לטרה. כעת ההערכה היא כי טרה תחזור, לפחות בחלק מהמוצרים, לכשרות רגילה, או שתחדל לשלם אקסטרה לרפתנים.

לפי גורמים בענף, לאחר הסערה שעוררה בימים האחרונים, שגררה גם זעם של צרכנים, טרה טענה שכל מטרתה היא לגרום לרשתות השיווק להשוות את ההנחות הנדרשות ממנה לאלו של תנובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות