אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
61 חתימות, זוז: המרוץ לנשיא מעמיק את הפלונטר הפוליטי צילום: אוהד צויגנברג

פרשנות

61 חתימות, זוז: המרוץ לנשיא מעמיק את הפלונטר הפוליטי

נתניהו או גנץ - הראשון שישיג 61 חתימות של ח"כים עד רביעי הבא יקבל מהנשיא 14 ימים להרכיב ממשלה. אך לא בטוח שהארכה הזו תסייע, והדרך להרכבת ממשלה רצופה במכשולים רבים

01.12.2019, 11:02 | צבי זרחיה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ, פועלים לגייס 61 חתימות של חברי כנסת שיאפשרו לכל אחד מהם לפנות לנשיא המדינה ראובן ריבלין ולבקש ממנו ארכה של 14 ימים להרכבת ממשלה. לפי חוות דעתו של היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, הראשון מבין השניים שיגיע ראשון למשכן הנשיא יוכל לזכות בקבלת המנדט מהנשיא.

לוח הזמנים הפוליטי הולך ומתקצר: ביום רביעי הבא, ה-11 בדצמבר בחצות (בלילה שבין רביעי לחמישי) תפוג התקופה שבה כל אחד מחברי הכנסת יכול להציג 61 חתימות כדי להרכיב ממשלה. אם הדבר לא יקרה, תתפזר הכנסת אוטומטית וישראל תצא למערכת בחירות נוספת, שלישית במספר, בתחילת מרץ 2020. אם נתניהו או גנץ ישיגו 61 חתימות - הראשון מביניהם שיציגן לנשיא יקבל מנדט של 14 יום להרכבת ממשלה.

קראו עוד בכלכליסט

המצב האבסורדי הזה גרם לכך שבליכוד ביקשו מכל חברי "בלוק הימין" המונה 55 חברי כנסת לחתום על המכתב לנשיא הבוקר עד לשעה 09:00. יו"ר סיעת כחול לבן ח"כ אבי ניסנקורן החל אף הוא לפנות לחברי האופוזיציה ובהם לח"כים מהרשימה הערבית המשותפת על מנת לגייס את התמיכה. המירוץ להשגת החתימות של חברי הכנסת רק מעמיק לפי שעה את הפלונטר הפוליטי.

לפי עמדתו של ינון, חברי הכנסת יכולים לחתום הן לנתניהו והן לגנץ. יתרה מזו: השגת 61 חתימות של חברי הכנסת שמוצגות בפני הנשיא בבקשה לקבלת ארכה להרכבת הממשלה אינה מבטיחה הקמת הממשלה. נתניהו או גנץ - מי שיקבל את המנדט מהנשיא - יצטרך לגייס מחדש 61 חתימות של חברי הכנסת להקמת קואליציה. כך, עלול להיווצר מצב שבו אחד מהם או שניהם יזכו ב-61 חתימות שיוצגו לנשיא, אבל לא יוכלו להרכיב קואליציה. המשמעות: דחייה של 14 ימים בפיזור הכנסת לפני בחירות.

גנץ ונתניהו עם ריבלין. שניהם מתעקשים להיות ראשונים ברוטציה, צילום: אוהד צויגנברג גנץ ונתניהו עם ריבלין. שניהם מתעקשים להיות ראשונים ברוטציה | צילום: אוהד צויגנברג גנץ ונתניהו עם ריבלין. שניהם מתעקשים להיות ראשונים ברוטציה, צילום: אוהד צויגנברג

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן הודיע שמפלגתו תספק את החתימות הן לנתניהו והן לגנץ. עם זאת, בישראל ביתנו אומרים שהם יספקו את הסחורה רק בתנאי שנתניהו וגנץ יתאמו את הקמתה של ממשלת אחדות לאומית. נתניהו וגנץ יקבלו את החתימות מישראל ביתנו רק אם יתחייבו להקמתה של ממשלת אחדות. בכך מבקשים בישראל ביתנו למנוע מהליכוד או כחול לבן לצאת ל"מירוץ למיליון". המשמעות: נתניהו וגנץ לא יוכלו באמצעות החתימות להקים ממשלה צרה.

   

ליברמן הציב בסוף השבוע את רשימת הדרישות שלו להקמת ממשלה כמו חקיקת חוק הגיוס במתכונת שהוגשה על ידו ביולי 2018 כשר הביטחון, ביטול חוק המרכולים, מתן אפשרות לרבני הערים לבצע גיור, אישור מתווה הכותל שגובש בממשלה היוצאת, הנהגת תחבורה ציבורית בשבת ועוד. החרדים מוכנים להתפשר במידה מסוימת בחוק הגיוס אבל הם לא מוכנים להתפשר בסוגיות עקרוניות כמו גיור, וחוק השבת. יוצא איפוא שבינתיים הקמתה של ממשלה לא נראית באופק אלא אם אחת מהמפלגות הפוליטיות תתגמש.

דרעי וסמוטריץ' עושים שרירים

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' הודיע שלא יחתום על הפנייה, אלא רק ב-11 בדצמבר, עת יתברר אם יש לנתניהו אפשרות להרכיב ממשלה. כמו כן, יו"ר ש"ס אריה דרעי צייץ כי "סיפור ההחתמות שהציע ליברמן הוא פייק. זיוף. ניסיון נוסף שלו להתל במערכת הפוליטית. לחתום כעת אין טעם כי נותרו 11 ימים לשחק במשחק של ליברמן זה מיותר לחלוטין. הוא לא יצטרף לגוש הימין. סביר יותר שהוא יתמוך בממשלת שמאל ערבים".

עם זאת, למרות ההתנגדות שהביע לחתום על בקשת הארכה מהנשיא, צייץ דרעי כי הורה ליו"ר סיעת ש"ס יואב בן צור להחתים את הח"כים, כאשר חברי גוש הימין יחליטו כיצד לנהוג אחרי שיקבלו את החתימות של 8 ח"כי ישראל ביתנו. כעת מגלגלים בש"ס את הכדור לעברו של ליברמון שהבהיר שיחתום רק אם נתניהו וגנץ יתחייבו לממשלת אחדות.

יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ יעקב אשר אמר הבוקר: "למרות 'משחקי הפייק' של איווט ליברמן פעם עם 'הליכוד' ופעם עם 'כחול לבן', נענינו עקרונית לבקשת יו"ר סיעת הליכוד לחתום על תמיכה בנתניהו לקבלת מנדט נוסף מהנשיא. מי כמונו מכירים מקרוב את תהליך ההטרלה של איווט, הגיע הזמן שכולם יראו".

יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין ממשיך היום במגעים עם הסיעות כדי לנסות ולהקים ממשלת אחדות. הוא ייפגש היום עם ליברמן, אחר כך יעבור לפגישה משותפת עם צוותי המו"מ של הליכוד וכחול לבן ויקנח עם יו"ר יהדות התורה ח"כ יעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה. לפי שעה, לא ברור אם ניתן יהיה להתקדם לנוכח דרישה אולטימטיבית ראשונית של נתניהו וגנץ להיות הראשונים ברוטציה על משרת ראש הממשלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות