אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אתה ניגש למכרז ולא זוכה. אל תיתן מחיר נמוך מדי" צילום: אביגיל עוזי, אוראל כהן

חשיפת כלכליסט

"אתה ניגש למכרז ולא זוכה. אל תיתן מחיר נמוך מדי"

השעון היוקרתי, המפגש הסודי במסעדה הטריפוליטאית, ההצעה הפיקטיבית והריב על העמלות. האזנות סתר ותמלילי החקירה של מנכ"ל דניה סיבוס רונן גינזבורג חושפים יום אחרי יום את מהלכי התיאום לכאורה בין ענקית התשתיות לקבלן גבי מגנזי במכרז בשוהם. האישום: דניה שימשה כ"קוף" של מגנזי במכרז, כשהזוכה נסגרה כבר מאחורי הקלעים. גינזבורג: "לא היה תיאום בכוונה תחילה"

02.12.2019, 06:47 | תומר גנון

בבוקר חם ולח ב־9 באוגוסט 2016 צעד לחדר החקירות הקטן במשרדי רשות התחרות ברחוב המסגר בתל אביב מנכ"ל חברת הבנייה והתשתיות דניה סיבוס, רונן גינזבורג. זאת היתה הפעם השנייה ש"הג'ינג'י הגבוה", כך כונה על ידי מקורבים לחקירה, הגיע להיחקר בחשד לתיאום אסור בין קבלנים במכרז של המועצה המקומית שוהם, בין חברת הענק מקבוצת אפריקה ישראל השקעות, שהיתה אז בשליטת איש העסקים לב לבייב, לקבלן גבי מגנזי – החשוד המרכזי בפרשה ובעל השליטה (60%) בחברת הצינורות הבורסאית אברות שלה אין קשר לפרשה.

"הנה הפושע הנמלט רונן גינזבורג...", אמר במרירות גינזבורג (49) לחוקרת הרשות אריאלה יוסטמן וחוקר יאח"ה אורן שלו, כשהתיישב על הכיסא. "למה נמלט? אתה פה...", השיב לו החוקר שלו בחצי חיוך.

קראו עוד בכלכליסט

כשידיו על ראשו, בקול חלש, בעוד החוקרים עסוקים בהקלדת פרטיו האישיים במחשב, פתח גינזבורג במונולוג עוד לפני שנשאל שאלות. "יש פה טעות בשיקול דעת, טעות שלי", אמר המנכ"ל שידוע במעורבותו הקפדנית בכל פרט ופרט בחברה, שמחזור הכנסותיה עמד על כ־2.5 מיליארד שקל בשנה נכון לאותה עת.

"אני לא בנאדם פושע. בחיים שלי לא לקחתי שוחד. לא לקחתי שקל בחיים שלי. אתה יכול לחבר אותי ל־200 מכונות אמת. גם המכרז הזה בשוהם...זה משהו שעבר פה (מסמן ליד האוזן). יש לכם את תיבת המייל שלי, אני מקבל 400 מיילים ביום, אתם יכולים לקרוא. אני אדם נורמטיבי, לא נעים לי במקומות האלה....הבנאדם הזה מגנזי ניסה לשחד אותי ולא הצליח לו".

רונן גינזבורג וגבי מגנזי, צילום: אביגיל עוזי, אוראל כהן רונן גינזבורג וגבי מגנזי | צילום: אביגיל עוזי, אוראל כהן רונן גינזבורג וגבי מגנזי, צילום: אביגיל עוזי, אוראל כהן

המונולוג של גינזבורג, מנכ"ל חברת התשתיות מהגדולות בישראל, לא שכנע את החוקרים. לפני ארבעה חודשים הגישה הפרקליטות כתב אישום נגדו ונגד דניה סיבוס, שבו נטען כי לבקשת מגנזי הם שימשו כ"קופים". כלומר הגישו הצעת מחיר פיקטיבית במכרז בשוהם, בסכום גבוה שתואם מראש עם מגנזי. זאת כדי ליצור מצג שווא של תחרות אמיתית. בפועל, מאחורי הקלעים, הקבלנים כבר סגרו ביניהם מי יגיש את ההצעה במחיר הנמוך ביותר. היתה זו חברת זלמן בראשי שזכתה בסוף במכרז. לדניה סיבוס וגינזבורג מיוחס ביצוע עבירות של צד להסדר כובל בנסיבות מחמירות, וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

11.9.2011, שעה 11:24

שיחה בין גבי מגנזי לרונן גינזבורג

מגנזי: "לגבי לגשת למכרז בשם שלך. אז היום יש סיור אני נרשם תחת..."

גינזבורג: "מה זה? של מה זה העבודה?"

מגנזי: "אזור התעשייה שלי בשוהם".

גינזבורג: "בסדר גמור אח שלי".

מגנזי: "בסדר אח שלי?"

גינזבורג: "ביי".

 

התיאום בין מגנזי לגינזבורג, שבהמשך לקחו בו בכירים נוספים בדניה כפי שעולה מהאזנות הסתר בפרשה שנחשפות כאן לראשונה, נסגר על פי החשד במסגרת פגישה בין השניים במסעדה טריפוליטאית באור יהודה. בפגישה, שבועות ספורים לפני המכרז שנערך בחודש ספטמבר 2011, נכח אדם נוסף שכונה על ידי מגנזי בשיחות "החבר שלך". אדם שגינזבורג טען בחקירתו שאינו זוכר מיהו.

הפגישה השנייה של גינזבורג עם החוקרים (10.2.16), שבה שפך את ליבו, התקיימה כחצי שנה לאחר שהוא עומת עם האזנות הסתר שביצעו החוקרים לשיחות טלפון של מגנזי, בשליש האחרון של החודש שבו נערך המכרז (18-27.9.11).

בשיחות נשמע חד וברור קולם של גינזבורג ובכירים נוספים בדניה סיבוס משוחחים עם מגנזי, ומתאמים מהלכים לקראת מכרז תשתיות בשוהם בהיקף של כ־50 מיליון שקל. על פניו כסף קטן לדניה, אבל לפי החשד חלק מתרבות שפושה במכרזים ממשלתיים שבה קבלנים דואגים לחלק ביניהם את המכרזים מאחורי הקלעים.

לב לבייב. היה בעל השליטה בדניה סיבוס בתקופה המדוברת, צילום: אביגיל עוזי לב לבייב. היה בעל השליטה בדניה סיבוס בתקופה המדוברת | צילום: אביגיל עוזי לב לבייב. היה בעל השליטה בדניה סיבוס בתקופה המדוברת, צילום: אביגיל עוזי

"האם מרוב שהענף הזה מלא בשחיתויות אתה כבר עוצם עיניים?", שאלה את גינזבורג במהלך החקירה החוקרת יוסטמן. "יכול להיות, יכול להיות שזה מה שעשיתי כאן", הגיב גינזבורג. "אני לא משטרת ישראל, הענף הזה מלא בשחיתויות אבל לדניה אין יד בזה, לא לאף עובד של דניה. זה ענף של שחיתות".

18.9.2011, שעה 11:30

שיחה בין מגנזי למנהלת הלשכה של גינזנבורג, הילה צור

מגנזי: "אהלן, גבי מגנזי".

צור: "חג שמח, שנה טובה. רונן מחפש אותך. איך ידעת?"

מגנזי: "דיברתי איתו. אני הולך למכרז ויכול להיות שאני אגש בשם שלכם. סיכמתי איתו את זה. אני צריך שתשלחי לי בבקשה במייל את כל הפרטים שצריך בדרך כלל כשנרשמים לסיור קבלנים. טלפון, פקס...תשלחי לי מייל או SMS, שאני אעביר את זה כמו שזה לבחור שלי שהולך לסיור קבלנים".

כדי ליצור מצג שדניה מעוניינת במכרז, כך ממצאי החקירה, דאג בין היתר מגנזי לרשום לסיור הקבלנים שארגנה המועצה בשוהם את דניה כמשתתפת, למרות שבפועל נציגיה כלל לא היו שם. "לא יודע למה היא פעלה ככה, לא מתאים לה", אמר גינזבורג לחוקרים לאחר שהושמעה לו השיחה מעלה. "היא היתה צריכה לשאול אותי".

גינזבורג, כך עולה מחקירתו, ראה לדבריו במגנזי איש מסוכן. "הבנאדם רצה פעם לתת לי כסף", סיפר במהלך החקירה. "הוא שלח לי קופסה. שמתי אצל המזכירות, לא פתחתי. הן גילו שיש בפנים שעון ששווה עשרות אלפי שקלים. שלחתי לו את זה חזרה. הוא התקשר נעלב, אמר שזה מתנה. לא לקחתי ממנו שקל". הוא המשיך וסיפר: "מגנזי רצה לקנות אותי. שלח תמונות של היאכטה שלו...ובוא ליאכטה...רצה שאני אהיה מנכ"ל" (מנכ"ל בחברה של מגנזי, ת"ג).

18.9.2011, שעה 18:26

שיחה בין מגנזי לרונן כהן, סמנכ"ל הנדסה בדניה סיבוס

כהן: "גבי מה העניינים? אם אנחנו צריכים לקנות את החומר של המכרז אז תגיד לי".

מגנזי: "בסדר אחי. אני אעדכן אותך בכל, אח שלי".

כהן: "ואם לא אז תעביר לנו את החומר שנלמד אותו, ערבויות וזה. כי אם אנחנו בפרונט אז אנחנו צריכים לארגן הכל".

מגנזי: "בסדר גמור. אני אעדכן אותך אחי. אתה יכול בכל מקרה לשלוח מישהו לקנות (את המכרז, ת"ג) אחי?"

כהן: "כן רק שמישהו ישלח לי איפה זה ומה. איפה הפרסום?"

מגנזי: "זה במועצה. אתה יודע מה? אל תקשה על עצמך. פשוט כדי שלא נבוא עם צ'ק שלנו זה יראה רע. תכין צ'ק, אני אשלח בחור שלי".

כהן: "שמישהו יתקשר אלי".

"תגידי לי אריאלה", פנה גינזבורג לחוקרת הרשות אחרי שהושמעה השיחה. "אני רונן גינזבורג צריך להתלכלך באיזה פקקטה מכרז מטומטם בשוהם שמביא לי אפס? שאני יודע שהוא מביא לי אפס?".

חוקרת: "אתה שואל אותי? אתה קשור אליו במסגרת הסכם עם קבלן. ומגנזי אומר לך 'אני צריך את העזרה שלך, ואתה אומר: 'אין בעיה אני אעזור לך בעניין הזה'. אתה עזרת לו. נקודה".

19.9.2011, שעה 13:22

שיחה בין מגנזי לרונן כהן, סמנכ"ל הנדסה בדניה סיבוס

מגנזי: "רונן מה אתה צריך נשמה? אנחנו ממלאים את המכרז הרי".

כהן: "אני יודע. אבל אם אני חתמתי ערבות, יש גם ביטוח. מי עושה?"

מגנזי: "אה אין בעיה. כל מה שצריך אין בעיה".

 

גינזבורג טען במהלך החקירה להגנתו כי מצב שבו שני קבלנים – ראשי ומשנה – משתפים פעולה במכרז היה מקובל אז בענף. זאת תוך התחייבות של קבלן המשנה, מגנזי במקרה הזה, לשלם עמלה מסוימת לקבלן הראשי שהתמודד ביחד איתו. במקרה של המכרז בשוהם, כך טען גינזבורג, מגנזי התחייב לשלם לדניה 2.5% על הזכייה, כאשר הוא יבצע את העבודות ודניה תגזור עמלה. בשימוע שנערך לו לימים, הציג גינזבורג מייל על חוזה בנושא שנחתם עם מגנזי.

"ברגע שמגנזי מכין גם את ההצעה שלו וגם את ההצעה שלך, ברור שהוא בניגוד עניינים בקביעת שתי ההצעות האלה", הטיחה החוקרת בגינזבורג לאחר שטענה שכאן המצב שונה. "לא מדובר בקבלנים שהולכים ביחד. מקובל בשתי הצעות שונות – אחת פיקטיבית".

"אני נותן לו לשחק", השיב גינזבורג. "אני לא שותף להתנהלות שלו, זה מה שאני מנסה להגיד...נתנו לו לשחק בנו ואסור לעשות את זה".

21.9.2011, שעה 16:05

שיחה בין רונן גינזבורג לגבי מגנזי, בנוכחות רונן כהן

גינזבורג: "גבי?"

מגנזי: "בואנה אתה שומע אותי לבד?"

גינזבורג: "תקשיב, אני פה עכשיו עם רונן. אני אגש למכרז, אבל אני רוצה להיות שותף שלך. אני לא רוצה להיות מעפן".

מגנזי: "אתה לא יכול להיות שותף שלי, דיברתי איתך על זה ביום שהיינו במסעדת זה..."

גינזבורג: "למה אני לא יכול להיות שותף שלך? אז מה אני יכול להיות?"

מגנזי: "כי אתה לא יכול, נו אי אפשר, אי אפשר, אני אקח אותך בכיף לפרויקטים. הפרויקט הזה זה לא פרויקט רגיל. זה פרויקט אחר שאני בתוכו חי, ובגלל שנגמר לי התקציב וצריך לעשות מהלך של מכרז כדי להמשיך לעבוד – עושים. אני כבר בפנים. חלק מהעבודות אני כבר עושה. אחי נו, מה אני לא צריך לדבר איתך".

"זה הזוי שאני לא זוכר...הזוי בעיני", אמר גינזבורג לחוקרים לאחר שהושמעה השיחה מעלה שממנה עלה התיאום הבוטה לכאורה: דניה תגיש הצעה שלא במטרה לזכות, ומגנזי יגמול לה בשת"פ בפרויקטים אחרים.

חוקר: "באיזו מסעדה ישבתם אתה, גבי וחבר שלך?"

גינזבורג: "אני לא זוכר. מי זה? אני לא יודע נשבע לכם. הלוואי שהייתי יודע. זה בטח ביומן. אני לא עושה פגישות סודיות".

חוקר: "אתה יודע מה זה תיאום מכרזים? אחת הווריאציות זה כאשר קבלן אחד מגיש שתי הצעות לוועדת המכרזים של רשות מוניציפאלית. אחת שהוא הכין בשם החברה שלו, ואחת שהוא הכין בשם חברה אחרת. ואז יש פה שתי הצעות שתואמו על ידי בנאדם אחד".

גינזבורג: "זה תיאום מכרזים? גבי מגנזי תיאם מכרזים".

חוקר: "עד כאן אתה מסכים. לאחר כל השיחות שהשמענו לך, עולה בבירור שזה ידוע לך מה שאמרתי. לרונן כהן אורגן בכיר בחברה זה ידוע גם. אתם שניכם מתואמים על כל פיפס. אז גם מהזווית ראיה שלך זה סוג של תיאום".

גינזבורג: "אנחנו לא תיאמנו את המכרז. ולא ביצעתי".

21.9.2011, שעה 16:06

המשך שיחה בין רונן גינזבורג לגבי מגנזי, בנוכחות רונן כהן

גינזבורג: "אז אני צריך להגיש, כמה אחוזים אתה משאיר לי?"

מגנזי: "דיברנו על זה לא אחי? 2.5%".

גינזבורג (צועק): "מה 2.5%? אתה לא מבין שזה..."

מגנזי: "אבל דיברנו. אמרת לי 'גבי אני לוקח תמיד 4, אמרתי לך שאני יכול להשאיר פה 2.5, אמרת לי 'אני אעביר את זה בשבילך'".

גינזבורג: "כמה היקף הפרויקט?"

מגנזי: "50 מיליון קצת פחות. בזכייה הראשונית. אתה נותן את הערבויות, אתה נותן את הביטוח, אתה הכל, כן?"

גינזבורג (צועק): "אני מוציא עוד ערבות? גבי אני לא עושה את זה".

מגנזי: "דקה, דקה. אני אשלם לך את העלות של הערבות נשמה, כמה שהיא".

גינזבורג: "ומה עם הביטוח?"

מגנזי: "אני הכל נשמה".

גינזבורג (צועק): "איך אתה עושה ביטוח על דניה סיבוס? איך?"

מגנזי: "אני משלם. הלו תעצור. רונן למה אתה צועק? אתה מקבל 2.5% נטו. כל ההוצאות עלי. אני אשלם לך את העלות. מה אתה רוצה נשמה?"

חוקר: "רונן, למה אתה נכנס לדבר הזה? אה?"

גינזבורג: "סתם מיותר. פשוט מיותר. פשוט עזרה לבנאדם. אמר לי 'רונן אני צריך שתעזור לי. אני עוזר לך. צריך שתעזור לי', אני עוזר לו, כל עוד אני עושה את הכל חוקי. זה הכוונה".

27.9.2011 (יום הגשת המכרז), שעה 10:43

שיחה בין רונן כהן לגבי מגנזי

מגנזי: "מה אחי?"

כהן: "תחתום לי".

מגנזי: "נחתם ונשלח...חוץ מזה אני לא, אנחנו, הוא לא עדכן אותך דניאל (עובד נוסף בדניה)?"

כהן: "לא".

מגנזי: "אתה לא זוכה".

27.9.2011, מייל בשעה 10:55

רונן גינזבורג לסמנכ"ל ההנדסה שלו רונן כהן

גינזבורג לכהן: "גבי יגיד לך מה לשים".

27.9.2011, שעה 12:28

שיחה בין גבי מגנזי לרונן כהן סמנכ"ל ההנדסה של דניה

מגנזי: "זה יוצא 41,192 (מיליון)".

כהן: מה פתאום 40".

מגנזי: "כולל מע"מ. תבדוק לי רגע שזה נכון שאין טעויות".

כהן: "תן לי רגע אני אתקשר לאלישע (עובד נוסף של דניה, ת"ג) אשאל אותו כמה זה יוצא".

מגנזי: "שלא יהיה טעויות. שלא תיתן נמוך מדי".

חוקרת: "בסוף השיחה הוא אומר לרונן כהן 'שלא יהיו טעויות, שלא יצא נמוך מדי'. למה הכוונה?"

גינזבורג: "אין לי מושג".

חוקרת: "מי זה שאמר לרונן כהן תעזור לגבי?"

גינזבורג: "אני. אני לא מכחיש את האחריות שלי. אני לא מכחיש את האחריות שלי".

חוקרת: "עם נזק לציבור או בלי נזק לציבור?"

גינזבורג: "דניה בטח לא עשתה נזק. לא זכתה. אין מצב שהפנמנו. אין מצב שהייתי חלק מתהליך כזה. ראיתי בזה משהו שולי לחלוטין. הזוי. מטומטם. אידיוטי".

חוקרת: "אתה אומר לסמנכ"ל שלך להגיש הצעה למכרז שבו אתם לא קבלן ראשי ולא קבלן משנה. אתם מגישים את מה שגבי מגנזי אומר לכם?"

גינזבורג: "המשפט הזה הוא לא בסדר, לא הייתי צריך לומר לו 'גבי יגיד לך מה לשים'. הייתי צריך להגיד לו 'אל תגיש'. אבל אי אפשר לשפוט אותי. אני לא יודע באיזה סיטואציה אני נמצא באותו רגע. אני מקבל 400 מיליים ביום".

"פגיעה קשה ביכולת להתגונן"

מדניה סיבוס ורונן גינזבורג, המיוצג על ידי עו"ד איתן מעוז, נמסר בתגובה: "כפי שעולה בבירור מעדותם של אנשי דניה סיבוס, המכרז המדובר, שהתקיים לפני כמעט עשור, מעולם לא תואם בכוונה תחילה, לא נעשתה במסגרתו כל פעולה לא חוקית והחברה כלל לא זכתה בו. מעבר לכך, התנהלות הרשות לתחרות בעניין זה חמורה במיוחד, לאור העובדה כי החזיקה בידיה חומרי חקירה במשך 4.5 שנים עד שהחליטה להזמין את אנשי דניה סיבוס למסור את עדותם בעניין. בכך פגעה קשות ביכולתם של הנחקרים והעדים לשחזר אירועים באופן מהימן, וגרמה לנזק חמור ביכולתם להתגונן מול הטענות".

מטעמו של גבי מגנזי, המיוצג חלקית בשלב זה על ידי עוה"ד גיל דחוח וגלית רוטנברג, נמסר: "בהמשך לפנייתכם, המבוססת על הדלפת חומרי חקירה באופן שיטתי מחדרי החקירות, אין לנו אלא להצטער על כך שהדלפות מגמתיות אלה פוגעות בזכות הבסיסית של אזרחים לחפות עד שהוכחה אשמתם. האמת תצא לאור ולא יימצא פגם בהתנהלות החברה. עד אז, ראוי שהפרקליטות תנהג לפי כללי האתיקה והחוק ותשמור על זכויות הנחקרים".

כתבי האישום נגד הקבלנים

הצ'ופרים למזכירה תמורת מידע: בושם ומזומן

האישום נגד דניה סיבוס והמנכ"ל רונן גינזבורג על תיאום המכרז בשוהם, הוא חלק מפרשת מרמה, תיאומי מכרזים, הלבנת הון ועבירות מס נגד הקבלן גבי מגנזי. כתב האישום בפרשה, שהוגש לבית המשפט המחוזי לוד בחודש אוגוסט, כולל 18 אישומים שונים, כאשר רק שלושה מהם נוגעים לתיאום מכרזי תשתיות בהיקף כולל של כ־110 מיליון שקל.

המכרזים הציבוריים הנוספים שמגנזי תיאם לכאורה, מלבד שוהם, היו ב־2015 בחדרה (כ־30 מיליון שקל) ומכרז מ־2015 בטייבה (כ־30 מיליון שקל). מגנזי, נטען, תיאם בין הצעות המתמודדים האחרים במכרזים אלה במטרה לקבוע את ההצעה הזוכה ולקבל לכיסו את כספי המכרזים, בין כזוכה ובין כקבלן משנה של הזוכה. מלבד דניה סיבוס, נאשמות בתיאום המכרזים בפרשות גם החברות רולידר, אולניק, זלמן בראשי וי.ע.ז. אישום נוסף בפרשת שוהם הוא נגד לילך הירש, מזכירת החברה הכלכלית (החכ"ל) במועצה. הירש, שניהלה עם מגנזי קשר אישי, העבירה לו מידע רגיש על המכרז. מגנזי מצדו הרעיף עליה טובות הנאה: בושם בשווי 500 שקל; כרטיס מגנטי לרכישות ברשתות השיווק טעון ב־1,000 שקל ובקבוק יין; ו-1,000–2,000 שקל במזומן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות