אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחליף לשי ניצן: אוחנה הציג רשימת מועמדים - מנדלבליט בעד למברגר בלבד צילום: אוראל כהן

מחליף לשי ניצן: אוחנה הציג רשימת מועמדים - מנדלבליט בעד למברגר בלבד

שר המשפטים פרסם היום חמישה שמות של מועמדים לתפקיד ממלא מקום הזמני לפרקליט המדינה, שיעזוב את תפקידו בעוד שבועיים - בתגובה הודיע היועמ"ש כי רק המשנה שלו מתאים לתפקיד; המחלוקת היא עוד סממן של היחלשות המדינה

02.12.2019, 16:00 | משה גורלי

שר המשפטים אמיר אוחנה פרסם חמישה שמות של מועמדים לתפקיד ממלא המקום הזמני לפרקליט המדינה.

קראו עוד בכלכליסט

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע בתגובה שרק אחד מהחמישה - המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, שלמה (מומי) למברגר -הוא המתאים לתפקיד.

פרקליט המדינה שי ניצן, צילום: יאיר שגיא פרקליט המדינה שי ניצן | צילום: יאיר שגיא פרקליט המדינה שי ניצן, צילום: יאיר שגיא

המחלוקת הזו בין השר ליועץ היא עוד אחד מסממני התקופה והשיתוק שהמדינה והשירות הציבורי אחוזים בהם. פרקליט המדינה שי ניצן אמור לסיים את תפקידו בעוד שבועיים, ועד אז לא תוקם ועדת האיתור לבחירת מחליפו.

ראש ועדת האיתור הוא היועץ מנדלבליט שאמור להמליץ לשר (ולממשלה) על המחליף. סמכות ההמלצה - לוועדה, סמכות המינוי – לממשלה. כעת, כשאין ועדה מבקש השר לקבוע. אגב, אחד הוויכוחים שטרם הוכרעו הוא בשאלה האם הוועדה ממליצה על מועמד אחד או יותר שמתוכם יבחר השר. עמדת היועצים בעבר היא המלצה על שם אחד אחד בעוד השרים רצו לפחות שלושה.

והדילמה הזו זלגה לדיון הנוכחי. אוחנה מדבר על חמישה מועמדים: למברגר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי; המשנה לפרקליטת מחוז מרכז, אורלי בן ארי-גינזברג; מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, דן אלדד, ופרקליטת מחוז תל אביב אושרה גז. ואילו מנדלבליט על אחד בלבד: למברגר. לדבריו: "זאת, בשים לב לוותק הרב של עו"ד למברגר, לתפקידיו הקודמים ולתפקידו הבכיר הנוכחי, לניסיונו העשיר וליכולותיו הגבוהות".

שר המשפטים אמיר אוחנה, היועמ"ש אביחי מנדלבליט, פרקליט המדינה שי ניצן, צילום: אוראל כהן שר המשפטים אמיר אוחנה, היועמ"ש אביחי מנדלבליט, פרקליט המדינה שי ניצן | צילום: אוראל כהן שר המשפטים אמיר אוחנה, היועמ"ש אביחי מנדלבליט, פרקליט המדינה שי ניצן, צילום: אוראל כהן

העמדה של היועץ נועדה לצמצם את ההשפעה הפוליטית של המינוי. להבדיל ממנכ"ל המשרד, תפקיד שקרוב יותר ברוחו למשרת אמון, ולכן לשר יש מרחב תמרון גדול יותר, פרקליט המדינה הוא מינוי מקצועי יותר ולכן היועץ – שאחד מכובעיו הוא התובע הכללי – סבור שלעמדתו משקל רב יותר. לתפקיד מנכ"ל מינה אוחנה את עו"ד סיגל יעקובי, לאחר שנמנע ממנו להביא את מקורבו כמינוי חיצוני.

"רשימת השמות אינה בהכרח סגורה ולו יועלו בפני שמות נוספים מתוך המערכת, כפי שהחוק מחייב, אהיה מוכן לשקול זאת", אמר השר אוחנה, שבכך רימז על הרחבה נוספת של הרשימה - בניגוד ליועץ שממוקד רק בשם אחד, הבכיר ביותר, למברגר.

אוחנה לא מסר מי המועדף עליו אבל יש סיכוי שמדובר ברז נזרי. הוא היחיד ברשימת אוחנה שאינו בעל ניסיון בליטיגציה פלילית והוא היה בין המקלים בתיקי ראש הממשלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות