אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסר לסין? טראמפ החזיר את המכסים על ייבוא מוצרים מברזיל וארגנטינה צילום: Reuters

מסר לסין? טראמפ החזיר את המכסים על ייבוא מוצרים מברזיל וארגנטינה

בציוץ בטוויטר הסביר הנשיא כי המהלכים שהובילו לפיחות בפסו הארגנטיני ובריאל הברזילאי פגעו "באיכרים שלנו"; ההחלטה מוסברת גם כמסר עקיף ותקיף מול סין; מס של 25% יוטל על מוצרי פלדה מיובאים לארה"ב משתי המדינות, מוצרי אלומניום מיובאים ימוסו ב-10%

02.12.2019, 17:19 | שירות כלכליסט
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע היום (ב') על החזרה מיידית של המכסים על יבוא הפלדה והאלומיניום מברזיל וארגנטינה – שנה וחצי לאחר ההחלטה שהעניקה פטור לשתי הענקיות מדרום אמריקה.

קראו עוד בכלכליסט

ההחלטה מוסברת כצעד תגובה על היוזמות כביכול של ברזיל וארגנטינה לפיחות המטבעות שלהן על חשבון הדולר והיצואן האמריקאי, אך היא נתפסת גם כמסר עקיף לסין – לפיו הנשיא לא יימנע מלהטיל מכסים נוספים על מוצרים מסין, אם זו לא תתרצה ותחתום על הסכם סחר ראשוני עם ארה"ב (לפי דיווחים, ההתעקשות של סין על ביטול כולל של המכסים שהוטלו בעבר ומחלוקת על מנגנוני האכיפה של ההסכם מונעים את החתימה).

נשיא ארה"ב טראמפ, צילום: AFP נשיא ארה"ב טראמפ | צילום: AFP נשיא ארה"ב טראמפ, צילום: AFP

"ברזיל וארגנטינה מבצעות פיחות מאסיבי במטבעות שלהן, וזה לא טוב לחקלאים שלנו. לפיכך, בהחלטה שמקבלת תוקף מיידי, אני אפעיל את המכסים על כל הפלדה והאלומיניום שמיובאים לארה"ב מהמדינות הללו", צייץ טראמפ בטוויטר.

הריאל הברזילאי ירד ב-8% מתחילת 2019 והפסו של ארגנטינה צלל ב-37%, על רקע הקריסה הכלכלית במדינה. בחודש מאי 2018, במסגרת ההחלטה על הטלת מכסים כוללת שקיבלה ארה"ב, בשיעור של 25% על פלדה ושל 10% על אלומיניום, הוחרגו מההחלטה ברזיל וארגנטינה. עתה כאמור, ההחרגה מבוטלת.

הנשיא ניצל את ההזדמנות לשוב ולדרוש מהפד לנקוט במהלכים שיחסמו אפשרות של מדינות אחרות להרוויח מפיחות המטבע שלהן. "הפדרל ריזרב צריך באותה המידה לפעול באופן שימנע ממדינות, ויש רבות מהן, לזכות ביתרון מהמטבע החזק שלנו", צייץ הנשיא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות