אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחול לבן וישראל ביתנו מתנגדות להעלאת מימון הבחירות ב-50% צילום: תומריקו

נחשף בכלכליסט

כחול לבן וישראל ביתנו מתנגדות להעלאת מימון הבחירות ב-50%

לפי הצעת הליכוד, יחידת מימון הבחירות תעלה מ-1.384 ל-2.1 מיליון שקל; בעקבות חשיפת כלכליסט, בכנסת פועלים לקדם דחיית פרעונות הלוואות המפלגות לכנסת ה-23. הכוונה: לחוקק את החוק בשבוע הבא, במסגרת החוק לפיזור הכנסת

03.12.2019, 11:50 | צבי זרחיה

במפלגות כחול לבן וישראל ביתנו מתנגדים ליוזמת הליכוד להעלות ב-50% את יחידת מימון הבחירות לכנסת ה-23. לפי הצעת הליכוד, יחידת מימון הבחירות לכל מפלגה תעלה מ-1.384 ל-2.1 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

כפי שחשף כלכליסט, המפלגות מבקשות לחוקק בשבוע הבא חוק מיוחד, במסגרת החוק לפיזור הכנסת, שיקבע שהן לא צריכות להחזיר את ההלוואות שנטלו מהכנסת אלא במהלך הקדנציה של הכנסת ה-23. בכחול לבן אישרו את חשיפת כלכליסט שנבחנת הצעה לדחות את פרעון ההלוואות של המפלגות לקדנציה הבאה.

המפלגות נמצאות בחובות לכנסת של 180 מיליון שקל. החוק לפיזור הכנסת ה-20 שנחקק לפני שנה קבע שעליהן להחזיר את יתרת ההלוואות לפני הבחירות לכנסת ה-23. המשמעות היא שהקדמת הבחירות ל-25 בפברואר 2020 תגרום לכך שהמפלגות ישארו בלי כסף לממן את הבחירות. 

אבי ניסנקורן, יו"ר סיעת כחול לבן, צילום: תומריקו אבי ניסנקורן, יו"ר סיעת כחול לבן | צילום: תומריקו אבי ניסנקורן, יו"ר סיעת כחול לבן, צילום: תומריקו

כתוצאה מכך, הציעו במפלגות לחוקק חוק מיוחד שיקבע שהן לא יצטרכו להחזיר את ההלוואות כעת, אלא רק בקדנציה הבאה. החוק המיוחד יחקק בשבוע הבא במסגרת החוק לפיזור הכנסת ולעריכת הבחירות ב-25 בפברואר 2020. השאלה היא מה יקרה אם חלק מהמפלגות לא יעברו את אחוז החסימה.

למרות הצעת הליכוד להגדיל את יחידת מימון הבחירות לכל מפלגה, היא לא פותרת את הגירעונות של המפלגות כיוון שלרובן מקדמת מימון הבחירות שיקבלו מהכנסת גם אם תוגדל - נמוכה מסכום ההלוואה.

יו"ר סיעת כחול לבן, ח״כ אבי ניסנקורן, הודיע כי הסיעה מתנגדת בתוקף להצעת הליכוד להעלאת מימון המפלגות במקרה שיתקיימו בחירות, וכי לא תאפשר לקדם חקיקה כזו. לדברי ניסנקורן, "כחול לבן עושה בשעות אלה מאמץ כביר למנוע בחירות נוספות ומיותרות שיעלו למשק הישראלי מיליארדי שקלים וישתקו את המערכת למשך חצי שנה נוספת. אין שום סיכוי שנאפשר הכבדה נוספת על הקופה הציבורית שכל מטרתה הוספת כספים למפלגות. בשעה הזו צריכים כולנו להתמקד במשימה אחת ויחידה - הקמת ממשלת אחדות רחבה".

 

כאמור, גם בישראל ביתנו מתנגדים בתוקף ליוזמה. דובר המפלגה מסר: "מדובר פשוט בעושק אזרחי ישראל, באחת מהתקופות הכי קשות מבחינה תקציבית. עוד צפויים קיצוצים וגירעון שיפגעו בציבור הרחב ולכן הדבר האחרון שראוי כרגע זה להכניס את היד לכיס של האזרחים לטובת מפלגות כאלה ואחרות. לא יאומן שהליכוד לא רק שמוביל אותנו לבחירות נוספות ומיותרת במקום להקים ממשלת אחדות, הוא רוצה שאת המחיר למטרותיו הפוליטיות ישלם הציבור ואנחנו לא ניתן לכך יד".

היום מתכנס פורום של מנכ"לי המפלגות לדיון בנושא המימון. בין היתר ישתתפו ערן חרמוני מזכ"ל מפלגת העבודה, משה שיפמן נציג יהדות התורה, גיל סגל מיש עתיד, ניר אורבך מהבית היהודי, וחיים ביטון מש"ס. ההערכה היא שבעקבות הביקורת הציבורית והתנגדות בכנסת ימנעו במפלגות מלהעלות את מימון הבחירות אלא יסתפקו בדחיית החזר ההלוואות. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות